To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lwówecka chirurgia ma 65 lat

Lwówecka chirurgia ma 65 lat

Oddział chirurgiczny został uruchomiony dokładnie 1 maja 1946 roku. Mieścił się w budynku poklasztornym przy ulicy Kościelnej.

W 65. rocznicę powstania oddziału w Pałacu Brunów zorganizowano Posiedzenie Naukowe Towarzystwa Chirurgów Polskich. Organizatorem spotkania był ordynator oddziału chirurgicznego w Lwówku Śląskim dr. Marek Kaźmierczyk wraz z zespołem lekarzy.

Podczas posiedzenia przypomniano historię lwóweckiej chirurgii, która obchodzi 65-lecie. Mało kto już pamięta, ale pierwszy szpital wraz z oddziałem został założony w budynku poklasztornym na ulicy Kościelnej. Szpital nie był duży ponieważ miał 50 łóżek, ale jak na tamte czasy cieszył się uznaniem pacjentów. Szpital założył dr Kazimierz Buławski. Pierwszy zabieg chirurgiczny jaki został przeprowadzony datowany jest na 16 czerwca 1946 roku. Z tego czasu zachowała się nawet książka operacyjna, która zawiera dokładny przebieg całej operacji. Najwięcej operacji, jakie wtedy przeprowadzano to głównie zabiegi... ran postrzałowych i odłamkowych.

W 1946 r. lwóweccy chirurdzy przeprowadzili nawet dwie operacje raka sutka, co było sporym osiągnięciem. Pierwsze znieczulenie ogólne zastosowano w 1961 roku przez dr Tadeusza Wrońskiego, który musiał wcześniej szkolić się dwa miesiące we Wrocławiu.
Już w 1947 roku szpital kupuje swój pierwszy aparat RTG, a pracę dostaje tam pierwszy polski lekarz dr Tusinkiewicz. Rok później szpital zostaje przeniesiony do budynku po starych koszarach i ma już 110 łóżek. W ten sposób placówka funkcjonuje do 1983 roku. W tym samym roku oddział chirurgiczny zostaje przeniesiony do nowo wybudowanego pawilonu, zajmuje już dwa piętra i posiada 60 łóżek.

Jednym z największych sukcesów lwóweckich chirurgów była jednak bardzo skomplikowana operacja w 1997 roku. Pacjent trafił do szpitala z raną kłutą serca. Operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Ten przypadek opisywało wtedy wiele gazet i czasopism lekarskich. Od 2006 roku ordynatorem oddziału chirurgicznego jest dr Marek Kaźmierczyk, który jednocześnie szkoli dwóch chirurgów. Oddział posiada 40 łóżek i średnio w roku obsługuje 2700 pacjentów wykonując 1400 operacji.

W Posiedzeniu Naukowym Towarzystwa Chirurgów Polskich Oddziału Dolnośląskiego uczestniczyło 60 zaproszonych gości. Wyróżniony przez prof. dr hab. Wojciecha Witkiewicza został burmistrz Lwówka Ludwik Kaziów, otrzymując porter za to, że jako jedyny burmistrz z Dolnego Śląska odpowiedział na pomoc w organizacji 64. Zjazdu Chirurgów Polskich, który odbył się w 2009 roku we Wrocławiu.

Lwówecka chirurgia ma 65 lat