Jutro (10 sierpnia) na na najwyższym szczycie Karkonoszy spotkają się pielgrzymi, ratownicy górscy, leśnicy, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego oraz przewodnicy z Polski, Czech i Niemiec. W dniu św. Wawrzyńca, patrona ludzi gór wezmą udział w polowej mszy. W tym dniu wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest za darmo.

Fot. KPN archiwum

Msza przy kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce rozpocznie się o godz. 12.00. Przewodniczyć jej będzie ks. bpa Andrzej Siemieniewski. Msza odprawiana jest w językach polskim, czeskim i niemieckim. W tym roku obchodzona będzie 40. rocznica odpustu na Śnieżce. Po mszy tradycyjnie przewodnicy górscy i ratownicy GOPR zapalą znicze w Kotle Łomniczki przy symbolicznym cmentarzyku Ofiarom gór.

FOT. KPN

Piękna tradycja
W 1981 roku, w trzysetną rocznicę poświęcenia kaplicy na szczycie Śnieżki, Jerzy Pokój, członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich, przedstawił wniosek o ustanowienie w dniu 10 sierpnia święta przewodników sudeckich. Z upływem lat ze świętem zaczęli utożsamiać się także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, służby Karkonoskiego Parku Narodowego, a dzień odpustu stał się wspólnym świętem ludzi gór.

Dzień św. Wawrzyńca
10 sierpnia to święto Św. Wawrzyńca patrona ludzi gór (przewodników, GOPR-owców) oraz wszelkich zawodów związanych z ogniem w tym oczywiście walońskich górników i hutników. Postać świętego symbolizuje męstwo, odwagę i prawość czyli te cechy które są szczególnie wartościowe.

Kaplica św. Wawrzyńca

Decyzję o budowie kaplicy na Śnieżce podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch właściciel Cieplic i zamku Chojnik. Prace rozpoczęto w 1655 r. pod nadzorem Bartłomieja Nantwiga z Gryfowa Śląskiego. Poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Wawrzyńca dokonał 10 sierpnia 1681 r. opat Bernard Rosa z Krzeszowa. Nabożeństwa odprawiano w niej regularnie aż do kasaty klasztoru cystersów w Cieplicach w roku 1810. By kaplicę uratować przed zniszczeniem przemieniono ją na miejsce noclegu dla wędrowców. Ponownego odremontowania i przywrócenia kaplicy funkcji sakralnych podjął się Friedrich Sommer właściciel schroniska na Śnieżce. Powtórnego poświęcenia kaplicy dokonał w roku 1850 kardynał Henryk Forster z Wrocławia. Powrócono też do regularnego odprawiania w niej nabożeństw. Na Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa roku 2000 kaplicę poddano gruntownemu remontowi. Wykonano m.in. nową posadzkę i ołtarz z granitu, który w roku 2001 konsekrował ks. biskup Tadeusz Rybak pierwszy biskup legnicki. Wewnątrz kaplicy znajdują się figury Matki Bożej, św. Wawrzyńca i św. Wojciecha. (na podstawie parafia.karpacz.pl)

3 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Czy umoczony w krycie pedofilii i szybko ukryty biszkopt Kiernikowski pojawi się?

  2. Nie , bo innego ujawnili>>>://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27432704,tworca-barki-byl-oskarzany-o-pedofilie-mimo-tego-zostal-osobistym.html#s=BoxOpImg1

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.