Bardzo różnorodnie świętować będziemy w naszym regionie 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Coraz częściej samorządy odchodzą od sztywnych uroczystości. W obchody włączają się stowarzyszenia, szkoły i zespoły ludowe.

W Jeleniej Górze uroczystości upamiętniające 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości rozpoczną się o godz. 11.40 „Biało-czerwona paradą – Motocyklowe Karkonosze”. Motocykliści przejadą ulicą 1 Maja na plac Ratuszowy. Dalszy program obchodów: godz. 12. 00 – oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości – plac Ratuszowy, godz 12.30 – ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość” – plac przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, godz. 13.00 – msza św. w intencji Ojczyzny – kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. O godz. 18.30 rozpocznie się ognisko patriotyzmu na placu przy bazylice pw. św. Erazma i Pankracego oraz Zespole Szkół Katolickich.

Jeleniogórskie Towarzystwo Strzeleckie STRZELEC na strzelnicy, znajdującej się pomiędzy Jelenią Górą a Łomnicą, planuje 11 listopada zorganizować charytatywny piknik strzelecki. Dochód przeznaczony zostanie na pomoc i ochronę zdrowia dla 11-letniego Wiktorka Masternaka z Łomnicy cierpiącego na autyzm. W programie przewidziano: strzelanie z broni palnej dla dzieci i dorosłych, jazdy samochodami terenowymi, paintball, wystawę broni oraz pokaz pomocy medycznej.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry oraz Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze 11 listopada organizują wieczór patriotyczny w tym otwarcie wystawy „100. rocznica bitwy pod Zadwórzem”. Początek o godz. 16.00

10 listopada w Filharmonii Dolnośląskiej o godz. 17.00 wystąpią nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w koncercie „Viva Patria Polonia”

Burmistrz Kamiennej Góry zaprasza 11 listopada do wzięcia udziału obchodach 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po nabożeństwie w intencji ojczyzny w kościele MBR, na grobie majora Józefa Sierocińskiego o godz. 12.30 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. W centrum kultury o godz.,17.00 odbędzie się koncert pn. „Polska – Moja Ojczyzna”. Dzień wcześniej 10 listopada w Muzeum Tkactwa zaplanowano o godz. 17.00 wieczór patriotyczny „Nasza niepodległa”.

W Szklarskiej Porębie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 9.15 koncertem pieśni legionowych i patriotycznych w wykonaniu chóru PORĘBIANIE pod kierownictwem Stanisława Leszczyńskiego. Koncert odbędzie się w kościele pw. Bożego Ciała przy ul. Franciszkańskiej. W tej świątyni o godz. 10.00 rozpocznie się msza za ojczyznę. Następnie na skwerze Jana Pawła II przy ul. Granitowej zostaną złożone kwiaty pod obeliskiem. W Kamieniołomie Wiciarka o godz. 13.14 zaplanowano finisz marszobiegu gwiaździstego.

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki wraz z Terenową Organizacją NSZZ Solidarność oraz Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu zapraszają na „Trzydniówkę Patriotyczną – Przegląd Piosenki Jacka Kaczmarskiego i Bardów Solidarności” poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. Odbędzie się ona w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” przy ul. Chopina 17 w Bolesławcu od 8 do 10 listopada. Ten swoisty festiwal Solidarności otworzą 8 listopada dwa wykłady historyków poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania oraz działalności NSZZ Solidarność dedykowane młodzieży bolesławieckich szkół. O godz. 13. zaplanowano projekcję filmu „Cuda nad Wisłą”. 9 listopada trwać będzie przegląd piosenek Jacka Kaczmarskiego oraz bardów Solidarności. Następnego dnia odbędzie się koncert laureatów i gala konkursowa.

W Piechowicach świętowanie rozpocznie się 11 listopada o godz. 9. mszą z udziałem orkiestry dętej. O godz. 13.30 pod obeliskiem Pamięci rozpocznie się rodzinny piknik patriotyczny śpiewy z zespołem Szklarski i aktorami jeleniogórskimi. Jeśli będzie padać deszcz , piknik przeniesie się do POK.

W Zgorzelcu obchody Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada mszą św. w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 11. 00 w kościele pw. Św. Bonifacego (ul. Emilii Plater 9). Na godzinę 12. 00 przed pomnikiem MILLENIUM zaplanowano uroczystość patriotyczną upamiętniającą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2021 będzie Wielkie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych w PGE Turów Arena o godz. 17. 00. Koncert będzie miał uroczysty charakter i wyjątkową oprawę: zagra Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów im. Tadeusza Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego a zaśpiewa Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu. Chór przygotowała Beata Krzenciessa. Koncert poprowadzi Dorota Adaszewska.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.