Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz hetmana Kraju Libereckiego Martin Puta wraz z przedstawicielami miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza zaapelowali do premierów Polski i Czech o jak najszybsze zawarcie umowy międzyrządowej gwarantującej porozumienie w sprawie KWB Turów.

Pragniemy poinformować o spotkaniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Hetmana Kraju Libereckiego oraz przedstawicieli miast i gmin polsko-czeskiego pogranicza z Ministrem Klimatu i Środowiska rządu RP, które odbyło się 20 września 2021 roku w Hradku nad Nysą. Celem rozmów było obustronne zapoznanie się z aktualnym obrazem sytuacji w regionie powstałym w związku z negocjacjami w sprawie rozwiązania problemu polskiej Kopalni Węgla Brunatnego w Turowie. Podczas spotkania strony samorządowe Polski i Czech – Województwa Dolnośląskiego i Kraju Libereckiego wyraziły wolę kontynuowania długotrwałych, przyjaznych stosunków i współpracy między naszymi Państwami. Naszym zdaniem do porozumienia w sprawie Kopalni Turów należy dojść drogą konsensusu, w duchu dobrosąsiedzkich relacji, mając na uwadze dobro mieszkańców. Jak najszybsze zawarcie czesko-polskiej umowy międzyrządowej, zagwarantuje zakończenie sporu i zapewni przestrzeganie wszystkich norm prawnych po czeskiej i polskiej stronie granicy„- czytamy w liście, pod którym podpisali się marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, hetman Kraju Libereckiego Martin Puta, burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz, senator Republiki Czeskiej, burmistrz Chrastavy Michael Canov, burmistrz Hradka nad Nysą Josef Horinka, burmistrz Frydlantu Jiri Stodulka oraz burmistrz Hermanic, przewodniczący Mikroregionu Frydlantskiego Vladimir Stribrny.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska chce, aby Polska natychmiast wstrzymała wydobycie węgla w Turowie. 20 września Polska została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Wczoraj premier RP Mateusz Morawiecki powiedział, że „polski rząd nie wyłączy kompleksu Turów, a decyzja o nałożeniu kary jest pozbawiona adekwatności i proporcjonalności”.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.