Bolkowska lekcja historii w cieniu Góry Ryszarda

Bolkowska lekcja historii w cieniu Góry Ryszarda

 

- Już około tysiąca młodych ludzi wzięło udział w żywych lekcjach historii organizowanych przez nas. Nasza ekspozycja jest atrakcyjna, pełna wojennych pamiątek i pozwala poczuć grozę czasu wojny. Za jakiś czas swoją ofertę poszerzymy o zwiedzanie podziemi Góry Ryszarda w Bolkowie – mówi Zbigniew Nowicki ze Stowarzyszenia Lehm. Ze studium wykonalności wynika, że przygotowanie wnętrza Góry Ryszarda dla zwiedzających pociągnie za sobą koszt 28 mln zł. 

W sąsiedztwie Góry Ryszarda w czasie wojny funkcjonował zakład, w którym produkowano łożyska kulkowe i wały do szybkoobrotowych silników samolotowych. Fabryka działała na rzecz zakładów lotniczych w Hamburgu. W jej sąsiedztwie, w Górze Ryszarda Niemcy wydrążyli szereg tuneli i pomieszczeń. Po latach spekulacji, domysłów i najfantastyczniejszych teorii, ustalono, że mieściły się tam magazyny fabryki, a podziemia miały też służyć jako schrony w razie nalotów (nigdy ich nie było). Przy pracach zatrudniano więźniów z filii Gross Rosen. Skazani na zimno, wyczerpująca pracę, niedożywienie, ginęli we wnętrzu góry. To była część niemieckiego planu – chodziło o to, aby zachować pełną tajemnicę. Od kilku lat wnętrzem Góry Ryszarda metodycznie i legalnymi metodami zajmuje się Stowarzyszenie Lehm. Dzięki pracy dyplomowej studentki z Niemiec oraz kwerendzie w Bundesarchiv, udało się ustalić wiele szczegółów dotyczących historii bolkowskich podziemi.

Stowarzyszenie Lehm prowadzi dziś żywe lekcje historii w dawnej niemieckiej fabryce. Po ekspozycji „Bolków dawniej i dziś” oraz wizycie w symulatorze (schron w czasie bombardowania) w przyszłości będzie można zwiedzić wnętrze Góry Ryszarda. Do tego jednak długa droga. Ze studium wykonalności wynika, że przygotowanie podziemnych tras wymaga nakładów co najmniej 28 mln zł. - Zamierzamy je pozyskać we współpracy z samorządem Bolkowa z funduszy unijnych – zapowiada Zbigniew Nowicki.

Więcej na ten temat w Nowinach Jeleniogórskich z 5 listopada 2019 r. Zapraszamy do lektury!    

DSC_7733.jpg
DSC_7686.jpg
DSC_7694.jpg
DSC_7697.jpg
DSC_7701.jpg
DSC_7705.jpg
DSC_7706.jpg
DSC_7708.jpg
DSC_7711.jpg
DSC_7714.jpg
DSC_7716.jpg
DSC_7717.jpg
DSC_7718.jpg
DSC_7719.jpg
DSC_7720.jpg
DSC_7722.jpg
DSC_7723.jpg
DSC_7725.jpg
DSC_7727.jpg
DSC_7730.jpg
DSC_7732.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.