Gigantyczne podwyżki opłat za parkowanie

Gigantyczne podwyżki opłat za parkowanie

Nawet czterokrotnie wzrosły od środy miesięczne opłaty abonamentowe za parkowanie samochodów w mieście. Kierowcy są wściekli, a rada miejska odpowiada, że to pomysł sygnowany przez prezydenta miasta. Tyle, że sama te stawki zatwierdziła. Czy uda się to zmienić?

Zszokowani są kierowcy, którzy chcą wykupić wrześniowy abonament na parkowanie w mieście. Dlaczego? Bo w niektórych przypadkach jego cena wzrosła nawet o 400%. W najgorszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy, którzy choć nie nie są zameldowani w centrum, właśnie tam chcą parkować. Ilona, mieszkanka Zabobrza jest jedną z takich osób. Codziennie dojeżdża do centrum, gdzie jej firma ma swoją siedzibę.

- Do tej pory płaciłam 50 złotych, a od września powinnam już 200 złotych. Jestem zszokowana tą podwyżką i dlatego nie wykupiłam kolejnego abonamentu. Wolę szukać wolnych miejsc na podwórkach blisko mojego biura, niż płacić za parking, na którym i tak nie mam zagwarantowanego stanowiska - denerwuje się pani Ilona.

Nie lepiej mają też tzw. podmioty gospodarcze i instytucje, które swoją siedzibę mają w strefie płatnego parkowania. Zamiast dotychczasowych 100 złotych, teraz zmuszeni są zapłacić już 200 złotych, również za miesiąc.

Wprawdzie uchwała rady miejskiej o podwyżkach stawek została podjęta już w marcu tego roku, temat stał się aktualny dopiero teraz. Skąd więc pomysł by podwyżka cen abonamentu była aż tak drastyczna, skoro jeszcze w styczniu Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta, zaprzeczał jakoby jakiekolwiek zmiany cenowe miały być wprowadzone.
Według Zdzisława Ciechanowskiego, dyrektora ds. usług Przedsiębiorstwa Simet S.A. miasto szuka pieniędzy na naprawę dróg i chodników.

Nowe stawki miały też wprowadzić wyczekiwaną przez miasto rotację abonamentowych aut. Co oznacza, że zamiast całodniowego postoju kierowcy będą zmieniać stanowiska, wykupywać tańsze bilety jednorazowe i tym samym zwalniać miejsca dla turystów. Od 1 września nowe opłaty miały zacząć pobierać już parkomaty, ale pomysłu nie udało sie jeszcze zrealizować.
Już w kwietniu władze miasta przekonywały, że montaż parkomatów zwiększy rotację pojazdów z centrum.

- Bo taki w istocie jest cel wprowadzenia opłat za postój. Z tego tytułu wpływa rocznie do kasy miasta około 600 tysięcy złotych – mówił w kwietniu Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta.

- Moim zdaniem nie powinno się rozwiązywać problemu braku miejsc do parkowania w mieście poprzez zwiększanie opłat abonamentowych. Chcemy być miastem turystycznym, a nie mamy nawet ani jednego parkingu przeznaczonego dla autokarów – mówił Hubert Papaj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Pani Ilona w biurze Simetu usłyszała: - bardzo dobrze, że podnieśli tak ceny, przynajmniej zwolnią się teraz miejsca dla turystów. Może by tak zrezygnować z auta i przerzucić się na nóżki.

Sprawą zaporowych stawek ma zająć się Komisja Gospodarki Komunalnej i Komisji Finansów, będzie omawiana też na najbliższej sesji rady miasta. Czy uda się wtedy coś zrobić w tym temacie?

- W chwili obecnej nie wykluczam żadnego rozwiązania. Sęk w tym, że miasto nie ma na razie żadnego pomysłu na to jak rozwiązać problem braku wolnych miejsc do parkowania – dodał Hubert Papaj.
.
.

ZMIANA STAWEK OPŁAT ABONAMENTOWYCH TAK BYŁO OBECNE STAWKI
Karta abonamentowa typu A dla mieszkańców miasta zameldowanych w strefie płatnego parkowania 30 50
Karta abonamentowa typ B dla podmiotów gospodarczych i instytucji mających siedzibę w strefie płatnego parkowania 100 200
Karta abonamentowa typ C dla pozostałych mieszkańców 50 200
Karta abonamentowa typ D dla pozostałych podmiotów gospodarczych i instytucji 150 200
NOWE USŁUGI
Karta abonamentowa typu A półroczna   200 złotych (33 złote na miesiąc)
Karta abonamentowa na kopertę   500
 

Komentarze (5)

Zszokowana pani Ilona to sobie może szukać miejsca na podwórkach, gorzej jak zszokuje i zdenerwuje jakiegoś mieszkańca, wtedy będzie też szukać lakiernika.

Łatanie dziury budżetowej miasta...biedniejsi ludzie mają inny problem drożejący chleb :dry: to jest dopiero szok.

Pisze w artykule ; zwalniać miejsca dla turystów ' a ja jestem mieszkańcem to gdzie mam stawiać k..rwa .płaciłem 30 zł teraz będę płacił 50 , 80- procent więcej co za baran to wymyślił ==Precz z komuną .
Jak długo urzędasy , politycy będą mieć nas za buraków .

To chyba nie jest równe traktowanie mieszkańców miasta. Ten kto mieszka poza strefa centrum i ma dalej do pracy zapłaci cztery razy wiecej. Dobre posunięcie przed wyborami...

Brawo, k... brawo.
Nie ma to jak cichaczem wprowadzać podwyżki i jeszcze tłumaczyć, że zawsze jest przecież parking przy Pijarskiej. A co to miasto teraz działa na korzyść parkingu wielopoziomowego?? Mają go pod nosem, to nie sobie sami na nim parkują i dochodzą do ratusza, ale jak ja pracuję na drugim końcu miasta to dlaczego mam płacić wielokrotnie więcej??? Będzie mnie Lenard dowoził z Pijarskiej??
Czy ktoś w UM ma pojęcie o ekonomii?? Kto jest tak genialny, że myśli, że miasto na tych abonamentach więcej zarobi niż wcześniej?? Już widzę jak wszyscy dotychczasowi kierowcy to wykupują. Nawet część firm będzie wolała zbierać kwitki i iść po fakturę do Simetu, tylko że z tego miasto dostanie marny procent. Naprawdę to cholernie mądre, nie ma co.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.