To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Inwazja na Czechosłowację - wystawa w archiwum

Inwazja na Czechosłowację - wystawa w archiwum

„WRACAITE DO DOMU ŻOLDNIERZE POLSKI!!!” - taki napis na witrynie sklepu namalowali w sierpniu 1968 roku mieszkańcy jednego z przygranicznych czeskich miast, które najechały wojska radzieckie i polskie. Zdjęcie przedstawiające ten sklep i wiele innych fotografii będzie można zobaczyć na wystawie dokumentującej inwazję na Czechosłowację, która dziś zostanie otwarta w jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego.

Na ekspozycję składają się fotografie, fotokopie dokumentów z tamtego okresu, plakaty , gazety, ulotki i inne pamiątki z inwazji wojsk Układu Warszawskiego w Karkonoszach, Górach Izerskich i w północno-wschodnich Czechach.

- W naszym archiwum z tamtego okresu nie ma żadnych dokumentów. Wszystkie eksponaty pozyskaliśmy od czeskich partnerów z archiwum w Libercu, czeskiej Lipie, Semily oraz muzeów z Hradcu Kralove, Trutnovie, Jicinie i Instytutu Historii Najnowszej czeskiej Akademii Nauk. Do tej pory w Jeleniej Górze nie było też wystaw poświęconych tamtym wydarzeniom – mówi Ivo Łaborewicz, szef jeleniogórskiego Archiwum Państwowego.

Wystawa dokumentująca inwazję na Czechosłowację jest pierwszą ekspozycją w nowej siedzibie archiwum. Placówka dysponuje specjalnie przygotowaną do tego, przestronną salą.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Komentarze (3)

Zotałem powołany jesienią 1968 do wojska w Żarach koło Żagania, jednostka była w gotowości bojowej żołnierze czekali na wyjazd do Czechosłowacji.
Za niechęć, za bunt w jednostce 2628 zostałem ukarany i byłem dłużej w wojsku za karę ponad dwa lata - jedyny w dywizjonie.Na rozkaz dowódcy o psełdonimie "Bombel" chyba Spychalski.

W niecałe dwa lata w sąsiedniej jednostce "Pułk Artylerji Chałbić" Żary, odbył się proces pokazowy zołnierzy którzy byli i zostali skazani za Czechosłowację. Czy zachowały się jakieś dokumenty z tego okresu ?

Błędy w pisaniu to mój identyfikator