Jak Arcimowicz zdobył niezdobyty szczyt

Jak Arcimowicz zdobył niezdobyty szczyt

Podróżnik i fotograf Marek Arcimowicz będzie gościem kolejnego „Spotkania w Strefie”, które organizują Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Książnica Karkonoska. To już w piątek (20 czerwca).

Marek Arcimowicz opowie o ekstremalnej wyprawie pod egidą National Geographic na niezdobytą dotychczas górę Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli oraz odkryciach naukowych, których dokonano podczas ekspedycji. Arcimowicz to fotograf od zadań specjalnych, współpracownik „National Geographic Polska”.

Rejon, w który udali się członkowie ekspedycji, leży na styku południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północnej Brazylii. Rozciąga się tam kraina zwana przez biogeografów Pantepui, jedna z najstarszych formacji geologicznych świata. Została ona nazwana przez eksploratorów i przyrodników wyspami na niebie, z uwagi na występujące tam charakterystyczne góry o pionowych ścianach. Pantepui to m.in. piaskowce o ponad 200-metrowych pionowych ścianach, otoczone gęstą, nieprzebytą puszczą. W tych lasach, stawach i strumieniach żyją żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty.

– Wejście na szczyt poprzedziły dramatyczne okoliczności: dwa dni wcześniej, po drugim ataku wycofaliśmy się będąc niespełna 50 m od szczytu. Powodem załamanie pogody. Zostaliśmy zmuszeni do biwaku, doszczętnie przemoczeni, bez schronienia, śpiworów, owinięci w folie ratunkowe, bez jedzenia i picia, przy temp. Bliskiej 0° C. To tak, jakby wziąć zimny prysznic we flanelowej koszuli i przemoczonym spędzić chłodną, listopadową noc pod parkową ławką – wspomina Marek Arcimowicz.

14 lutego 2012 roku Marek Arcimowicz oraz dwóch wenezuelskich wspinaczy: Carlos Mario Osorio i Alberto Raho zdobyli upragniony szczyt.

Spotkanie z fotografem i projekcja filmu odbędzie się w piątek (20 czerwca) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej, ul. Bankowa 27. Wstęp jest nieodpłatny.

 

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.