Jedno zdjęcie to tysiąc słów

 Grand Prix - Zdjęcie Dekady, autor - Wojciech Grzędziński

W Galerii Skene w jeleniogórskim Teatrze Norwida, otwarto wczoraj (25.04) wystawę najlepszych zdjęć nagrodzonych w konkursie BZ WBK Press Foto 2014, adresowanym do polskich zawodowych fotoreporterów.

Spośród ponad sześciu tysięcy fotografii zakwalifikowanych do konkursu, jury wyróżniło 41 prac (zdjęć pojedynczych i fotoreportaży).

- Prasa znalazła się dziś w ogromnym kryzysie. Podobnie jest z fotografią prasową – mówił na wernisażu Janusz Jaremen, ze Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii. – Mam jednak wrażenie, że te najgorsze lata są już za nami, że kryzys który wynika z nadprodukcji powoli jest zażegnywany. W dobie technologii pozwalających na robienie zdjęć dosłowne wszędzie i w każdej sytuacji – ot choćby przy użyciu telefonów komórkowych – wydawało się, że fotografem może być każdy. Nasza wystawa to dowód na to, że tak nie jest. Bycie fotografem, to nie tylko posiadanie aparatu, ale rzeczowe myślenie, refleksja nad tym, jaki jest cel takiego działania i jakie treści fotografia ma przekazać. Wydawcom prasowym zależy dziś na tempie i minimalnych kosztach – byle jakie zdjęcia przesyła się jak najszybciej do redakcji. Ja jestem zwolennikiem „starej szkoły” – dobra fotografia zawiera w sobie tysiąc słów – nie potrzebuje żadnego komentarza, bo mówi wszystko. Byle jakie zdjęcie potrzebuje wyjaśnień, potrzebnych do tego, by zorientować się, co na nim jest.

- Dobrego fotografa charakteryzuje umiejętność widzenia świata i dostrzegania rzeczy unikalnych - tych elementów rzeczywistości, które warto jest pokazać, a których w biegu po prostu nie dostrzegamy. Nie muszą to być wielkie i doniosłe obiekty, zwykłą, szarą codzienność można ukazać także w sposób wyjątkowy. To właśnie sekret fotograficznej sztuki, na tym polega artyzm – mówiła po wernisażu Urszula Lis z biura konkursu BZ WBK Press Foto.

Laureatów konkursu BZ WBK Press Foto, wybrało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke, prekursora polskiego reportażu fotograficznego.

Laureatem nagrody głównej konkursu oraz autorem Zdjęcia Roku 2014 został Maciej Moskwa, który uwiecznił w swym kadrze postać modlącego się bojownika Wolnej Armii Syryjskiej.

W tym roku z okazji jubileuszu konkursu, Jury przyznało Grand Prix za Zdjęcie Dekady , wybrane spośród dziesięciu Zdjęć Roku wszystkich edycji. Jubileuszową nagrodą uhonorowano Wojciecha Grzędzińskiego (autora Zdjęcia Roku 2009) za fotografię wykonaną w Gruzji, przedstawiającą mężczyznę rozpaczającego nad zwłokami swojego brata zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori. W 2008 roku zdjęcie to obiegło cały świat i było wielokrotnie nagradzane na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie.
Pokonkursową wystawę w oglądać można w jeleniogórskiej Galerii Skene do 7 maja.

PressFoto2014 (1).JPG
PressFoto2014 (2).JPG
PressFoto2014 (3).JPG
PressFoto2014 (4).JPG
PressFoto2014 (5).JPG
PressFoto2014 (6).JPG
PressFoto2014 (7).JPG
PressFoto2014 (8).JPG
PressFoto2014 (9).JPG
PressFoto2014 (10).JPG
PressFoto2014 (11).JPG
PressFoto2014 (12).JPG
PressFoto2014 (13).JPG
PressFoto2014 (14).JPG
PressFoto2014 (15).JPG
PressFoto2014 (16).JPG

Komentarze (4)

A ja myślę, że odkąd amatorzy zaczęli "dociskać" zawodowców, ci zaczęli bardziej dbać o treść i o formę fotografii. Amatorzy nie stoją na straconej pozycji, na ich korzyść przemawia brak zboczenia zawodowego.

Obecnie, w fotografii,liczy się pomysł i inwencja.

Nie ma różnicy między amatorami,a tzw zawodowcami.

Wszystko to wspomagane przez photoshopa,daje fałszywy obraz zdjęcia,sztuczny.

Osobiście wolę fotomontaż dowcipny,bo tam wiadomo o co chodzi,a podkolorowane,cieniowane wschody słonca przypominają mi kicze z jeleniem

to o czym mowi ta pani jest prawda ale raczej w stosunku do fotografow i fotografikow ale nie fotoreporterow i paparazzi. Fotograf to ktos kto ma studio, specjalne oswietlenie i zajmuje sie glownie robieniem slubami a fotografik traktuje zdjecia jak sztuke, na rowni z grafika i malarstwem. Najtrudniej zostac paparazzi, kims kto zyje z focenia celebrytow. Trzeba miec kupe forsy nie tylko na sprzetm w tym drogie jasne tele, ale rowniez jezdzenie po swiecie do luksusowych kurortow gdzie przebywaja celebryci.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.