Jubileuszowa „Kolęda”

Jubileuszowa „Kolęda”

Po raz XX w Bogatyni zaprezentują się zespoły z Dolnego Śląska podczas Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Śpiewaczych „Kolęda 2014”. Tegoroczną edycję zaplanowano na 1 lutego 2014 roku w Multifunkcjonalnym Centrum Trójstyku w Bogatyni-Markocicach. Impreza ma charakter otwarty. Wykłady seminaryjne startują o godzinie 9. Zmagania konkursowe rozpoczną się w samo południe. Impreza potrwa do godziny 21.

„KOLĘDA” to konkurs tradycji i zwyczajów okresu zimowego, które zachowały się wśród potomków powojennych osiedleńców na Dolnym Śląsku. Tegoroczna impreza ma jednocześnie charakter eliminacji do 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

 

Na konkurs składają się prezentacje sceniczne zwyczaju kolędowania, oracji życzeniowych, pieśni kolędowych i pastorałek, tradycyjnie ozdobionej choinki, a także pokazy potraw spożywanych od dnia Wigilii przez czas Zapustów, aż do dnia Matki Boskiej Gromnicznej, przypadającego na 2 lutego.

 

Spotkaniu towarzyszą warsztaty folklorystyczne w formie seminarium dla organizatorów życia kulturalnego z terenowych instytucji kultury, pedagogów szkolnych oraz członków zespołów ludowych z naszego regionu. W ramach seminarium Ignacy Dumin opowie o „Ochronie tradycji na Dolnym Śląsku - Drogi i bezdroża” , a Henryk Dumin o „Kolędnikach w Bogatyni. Trwałość, wartości, zjawiska”.

 

Jury składające się ze specjalistów w zakresie etnologii, folklorystyki i sztuki ludowej, ocenią autentyzm prezentacji i nawiązanie do kanonów tradycji regionalnych.

Swój akces w konkursie zgłosiło 15 zespołów z Polski i Niemiec. Gościnnie - o godzinie 19 – wystąpi Krakowska Grupa Folklorystyczna z Mydlnik.

DSC_2889.JPG
DSC_3039.jpg
DSC_9484.JPG
kolęda13 63.JPG

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.