Koncertowy finał 42. Biegu Piastów

Po raz pierwszy w 42-letniej historii jakuszyckiej imprezy dekorację najlepszych biegaczy na głównym dystansie 50 kilometrów zorganizowano w sobotni wieczór, 3 marca, w centrum Szklarskiej Poręby. Uhonorowanie zwycięzców Biegu Piastów na Skwerze Radiowej Trójki uświetnił koncert Sidneya Polaka.

9-dniowy 42. Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie zakończyły niedzielne biegi Worldloppet na 25 km i na 12 km (oba w stylu klasycznym). Startowali reprezentanci 16 krajów z Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Do mety 25-tki dotarło 1396 osób, bieg na krótszym dystansie ukończyło 618 narciarzy.

Pasjonującą rywalizację z Czechem Jakubem Psenicką i Niemcem z Erfurtu Waltherem Jacobem po rewelacyjnym, sprinterskim finiszu wygrał 20-latek z Sobieszowa, zawodnik MKS-u Karkonosze Sporty Zimowe, Michał Skowron (czas 1:06,59 godz.). Wśród pań zwyciężyła Adela Boudikova (1:15,05 godz.), która wyprzedziła Teresę Hujarovą (obie z Czech) i Emilię Romanowicz (Enervit Yoko XC Life Team).

W ostatniej konkurencji, biegu na 12 km, szans rywalom nie dali Krzysztof Małkiński z Białegostoku i doświadczona sportowo Czeszka Klara Moravcova. Oboje wygrali pewnie, z kilkuminutową przewagą. Warto odnotować miejsca na podium wychowanków MKS-u Karkonosze SZ JG, drugiej na mecie Róży Łyjak i trzeciego w klasyfikacji open
ucznia SMS-u w Szczyrku, Macieja Zdziechowskiego.