Koncertowy tydzień w jeleniogórskiej filharmonii

21 marca Orkiestra FD zagra pod batutą Kazimierza Korda. Jako solistka wystąpi znakomita pianistka Ewa Pobłocka.

Filharmonia Dolnośląska proponuje w tym tygodniu dwa koncerty.

Najpierw koncert kameralny, czyli kolejny Zdrojowy Czwartek z Filharmonią w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. 20 marca o godz. 19.00 zabrzmi „Wieczór z tangiem”. Na scenie jeleniogórskiego zdroju wystąpi Duo Milonga, które tworzą Aneta Janiszewska (harfa) i Konrad Salwiński (akordeon). W programie utwory m.in. Marcela Grandjany, Maurica Ravela, Astora Piazzolli. 

Duo Milonga od 7 lat z powodzeniem koncertuje na estradach kilku krajów. W dorobku ma nagrody zdobywane na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Dużym wyróżnieniem dla młodych artystów było zaproszenie do zaprezentowania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego zorganizowanego w 2011 r. kanadyjskim Vancouver. W repertuarze ciekawej formacji znajdują się różnorodne kompozycje – od oryginalnych opracowań muzyki dawnej po utwory XXI wieku. Nietuzinkową zachętą do wysłuchania „Wieczoru z tangiem” w ich wykonaniu jest fakt, że za działalność związaną z tangiem Duo Milonga uhonorowane zostało certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires!

Dzień później, w piątek 21 marca o godz. 19.00, już w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej kolejny, świetnie zapowiadający się koncert z cyklu „Mistrzowie Batuty”. W ramach programu przygotowanego specjalnie na jubileuszowy, 50. sezon działalności jeleniogórskiej instytucji muzycznej, wspólnie z naszymi filharmonikami występują najwybitniejsi polscy dyrygenci. Tym razem jeleniogórska orkiestra symfoniczna zagra pod batutą wielkiego mistrza Kazimierza Korda!

Postaci Kazimierza Korda wytrawnym melomanom specjalnie przybliżać nie trzeba. Jeden z najsłynniejszych polskich dyrygentów, koncertujący nieprzerwanie od kilku dziesięcioleci na całym świecie, od dawna współpracuje także z jeleniogórska orkiestrą. Wielki rozgłos przyniosły mu sukcesy, jakie odnosił z Filharmonią Narodową w Warszawie, którą kierował przez blisko ćwierć wieku. Kazimierz Kord koncertował z zespołem FN w najbardziej prestiżowych salach całego świata. Równolegle współpracował też z wieloma innymi polskimi zespołami oraz słynnymi orkiestrami innych krajów. W dorobku artystycznym ma także m.in. kierowanie Miejskim Teatrem Muzycznym w Krakowie, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, a także Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Poszczycić może się też mnóstwem nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych.

W programie jeleniogórskiego koncertu pod jego batutą znalazły się trzy utwory: Adagio na smyczki op. 11 S. Barbera, Koncert fortepianowy A-dur KV 488 W. A. Mozarta i IV Symfonia e-moll op. 98 J. Brahmsa. Program tego wieczoru różni się nieco od wcześniej zapowiadanego, ze względu na podyktowaną zdarzeniem losowym zmianę solistki, która zagra z naszymi filharmonikami. Na estradzie nie pojawi się bowiem zapowiadana wcześniej, ceniona klawesynistka – Elżbieta Stefańska. Melomani nie powinni być jednak zawiedzeni, ponieważ zamiast niej wystąpi inna znakomita artystka. Dla nasze publiczności zagra doskonale znana pod Karkonoszami, wybitna pianistka Ewa Pobłocka, która wielokrotnie koncertowała już w Jeleniej Górze, w tym także pod batutą Kazimierza Korda. Dość powiedzieć, że Ewa Pobłocka zaliczana jest do grona najwybitniejszych polskich wirtuozów fortepianu. Laureatka najsłynniejszego warszawskiego Konkursu Chopinowskiego i wielu innych prestiżowych konkursów, koncertuje na całym świecie. Powadzi kursy mistrzowskie, juroruje w konkursach instrumentalnych, nagrywa dla najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych i stacji radiowych. Jest też cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w bydgoskiej Akademii Muzycznej i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Piątkowy wieczór w filharmonii zapowiada się więc bardzo atrakcyjnie.

Uwaga! Dla czytelników „Nowin Jeleniogórskich” mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na czwartkowy „Wieczór z tangiem” w Cieplicach i trzy dwuosobowe zaproszenia na piątkowy koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Kazimierza Korda. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 19 marca, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „NJ” z niniejszą zapowiedzią muzycznych wydarzeń. Zapraszamy!  

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.