Kontrowersyjny plakat 61. Września Jeleniogórskiego

Kontrowersyjny plakat 61. Września Jeleniogórskiego

Dawno żaden z plakatów cyklicznej imprezy jeleniogórskiej nie wywołał takiej dyskusji. Autorem kontrowersyjnego plakatu jest Paweł Trybalski. „Ładny, ale nie do tego wydarzenia". "Fajny, ale jako reklama Karpacza". "Plakat słaby w przekazie".  "Świetny. Romantyczny – zwraca uwagę na piękno świata" – zdania internautów są skrajnie różne. A jaka jest wasza opinia?

Joanna Mielech z BWA w Jeleniej Górze tak pisze o plakacie 61.Września Jeleniogórskiego:

"Plakat 61. Września Jeleniogórskiego 2019 roku jest nietypowy. Zamiast motywów, które powtarzają się od lat - jelenich kopytek, rogów i kamieniczek na jeleniogórskim Rynku pojawia się malarskie przedstawienie górskiego krajobrazu. Jest to zestawienie najwyższych szczytów górskich na ziemi. Wśród nich rozpoznajemy Śnieżkę, jako najskromniejszą w towarzystwie olbrzymów. Wyższe od niej Alpy i najwyższe – Himalaje przewyższają ją pod względem wysokości, potęgi i mocy.

Paweł Trybalski, autor obrazu, kieruje uwagę na najwyższą górę Karkonoszy wobec wszystkich gór świata. Przy Himalajach i Alpach Śnieżka jest maleńka. A jednak pozostaje piękna, dumna, majestatyczna. Dorównuje wielkim górom w swych marzeniach, jest tak jak one otwarta na świat, odważna w śmiałych zamierzeniach. Jak one sięga nieba.

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy. Wszyscy mieszkamy u jej podnóża, widzimy ją z okien swoich mieszkań i domów. Kiedy ukazuje się naszym oczom gdy wracamy z podróży, wiemy, że jesteśmy już u siebie. Jest punktem odniesienia, symbolem regionu.

Śnieżka w kontekście najwyższych gór ziemi mówi o tym, że z całym bogactwem duchowym i kulturowym regionu należymy do tego świata bez poczucia niższości, że jesteśmy jego częścią, że jako jego mieszkańcy dbamy o świat, nie tworzymy barier i w swoich marzeniach - mierzymy wysoko.” .

Są internauci, którzy mają jednak inne zdanie:

„Plakat słaby kompozycyjnie, mało czytelny w przekazie... widać obraz artysty z Himalajów i jak się pokręci mocno głową to można przeczytać... że to pomysł jeleniogórski z 2019 r.... na finałową wystawę wrześniową P. Trybalskiego.... w ramach 61 obchodów września" - 

No ..mamy widok na góry ale to nie są Sudety....szczerze to mi się nie podoba i bez tematycznego związku z wydarzeniem." W końcu to już tradycja 61 raz - zatem kontynuacja wskazaną...

"Pewnie nie znam się ale nie rozumiem, ani tego plakatu, ani tego co "autor ma na myśli" .

"Plakat zjazdu alpinistów. Panie Prezydencie, płeć produktu i płeć reklamy winna być spójna".

Inni  ludzie zachwyceni są pomysłem Pawła Trybalskiego: "Bardzo mi się podoba. Kto jest Jeleniogórzaninem całym sercem rozumie przesłanie".

"Paweł Trybalski gratuluję pomysłu! Piękny plakat, podoba mi się. Gratulacje dla autora! "

A jak wam się podoba praca Pawła Trybalskiego? Dla porównania zamieszczamy w galerii zdjęcia plakatów z kilku poprzednich edycji Września Jeleniogórskiego.

wrzesien plakat (1).jpg
wrzesien plakat (2).jpg
wrzesien plakat (3).jpg
wrzesien plakat (5).jpg
wrzesien plakat (6).jpg
wrzesien plakat (7).jpg
wrzesien plakat (9).jpg
wrzesien plakat (8).jpg

Komentarze (14)

Plakat bardzo mało czytelny .To jest 61 Wrzesień Jeleniogórski a więc 61 święto naszego miasta.

Sam plakat fajny. Można pobudzić wyobraźnie patrząc na niego. Tylko jakoś nie do końca pasuje mi do samego września jeleniogórskiego.

Dla historyka sztuki trzy kropki na białym tle to już "niedźwiedź polarny w śnieżnej zamieci". Plakaty Września Jeleniogórskiego, szczególnie te stare, miały klasę pozwalającą im zawisnąć na ścianach naszych mieszkań. Praca Trybalskiego niestety taka nie jest. Nijak ma się do Jeleniej Góry i równie dobrze może promować biennale fotografii górskiej. Ile to cudo kosztowało?

Domalować jelenia na szczycie góry i będzie Jelenia Góra :)

Gdyby to Śnieżka dominowała nad resztą gór byłoby lepiej. Przynajmniej byłoby wiadomo, że jest to przedstawienie jej jako tej najważniejszej i najpiękniejszej. A tak.... Powodu sobie plakat kilka miesięcy, później porobi za tło dla innych plakatów

Plakat jako plakat - ładny i ciekawy. Jakby miał reklamować Karkonosze - ok. Ale co ma do miasta Jelenia Góra? Plakat ma reklamować imprezę Wrzesień Jeleniogórski, czyli miasto Jelenią Górę. Mamy wiele symboli naszego miasta i te należałoby wykorzystać (nie tylko jelonki i kopytka szanowna Pani Joanno. Pozdrawiam

Może napiszcie ile ta szopka na plakacie kosztowała jakiś dziadek to malował? tak bez pomysłu co mi do głowy najdzie. Zamiast promować Jelenią Górę a dokładnie wrzesień Jeleniogórski to autor tego projektu, maluje kompletnie NIE na temat, takie widzi mi się. Plakat totalna lipa, klapa. Równie dobrze mógł namalować Nowy Jork czy Japonię albo Afrykę, co miało by to to wspólnego z Wrześniem Jeleniogórskim? to samo co na tym plakacie jakieś Himalaje a Śnieżka ledwo widoczna. Ciekawe czy program na Wrzesień Jeleniogórski będzie ciekawszy niż ten nędzny plakat.

Strasznie kontrowersyjny

Najpiekniejsze obrazy maluje natura.Wielu zdolnych ludzi inspiruje sie tym pięknem.Żyjemy w najpiękniejszym miejscu na świecie.Pomijając to, że Śnieżka nie ma nic wspólnego z Wrześniem jeleniogorskim,to przypomona ona na tym plakacie rozdeptany cycuszek z brodawką.Litośći... panie autorze.

Żądam konferencji senatora Mroza w tej sprawie! to skandal że jeszcze nie zabrał głosu!

Po pierwsze to jeleń jest UPOLOWANY ....jego głowa wisi na ścianie,chyba lepiej byłoby gdyby był jeszcze żywy ,to znaczy miał cztery nogi na przykład.
No i napis chyba powinien być ...coś w rodzaju
HIMALAJSKI STYCZEŃ ....ZIMOWE IMPRESJE....etc. etc.

Mi przypomina włoskie ulotki z Dolomitów z lat osiemdziesiątych. Rzeczywiście dobry na zjazd alpinistów.
Wydaje mi się, ideą Września Jeleniogórskiego powinna być promocja imprezy, a nie gór w ogóle. Kto dokonuje wyboru projektów?

to nie wrzesień karkonoski, alpejski tylko jeleniogórski.
jelenia ma prawie 30 km długości, obejmuje Maciejową, Czarne, oś. Łomnickie, Cieplice, Sobieszów, Jagniątków - czy w tych miejscach nie można znaleźć żadnego elementu architektury czy krajobrazu do umieszczenia na plakacie? alpy nam sa potrzebne? uzasadnienie autora dla treści tego plakatu jest żenujące. Niech ruszy d... w miasto.

Fajny plakat

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.