Marszałek chce przejąć linie kolejowe zaniedbane przez PKP

- Jesteśmy zdecydowani przejąć te linie. Chcemy je wyremontować i ponownie wykorzystać – podkreśla marszałek Cezary Przybylski

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zamierza przejąć od PKP ponad 20 odcinków linii kolejowych w regionie. Te dziś zdegradowane i nieużywane trasy, zdaniem władz województwa, mogą już wkrótce zmienić się w trasy, po których regularnie kursować będą połączenia regionalnego przewoźnika kolejowego. Tym samym zdecydowanie poprawi się cały system komunikacji na Dolnym Śląsku, mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie. 

 Samorząd województwa gotowy jest przejąć linie na własność w oparciu o wspólne ustalenia z PKP S.A. i PKP PLK. W sumie to 22 odcinki tras w różnych częściach regionu.
 - Jesteśmy zdecydowani przejąć te linie. Chcemy je wyremontować i ponownie wykorzystać. Mamy najlepszego w Polsce przewoźnika regionalnego - Koleje Dolnośląskie, który znakomicie się rozwija i tylko w 2017 roku przewiózł blisko 10 mln pasażerów. Ta liczba z roku na rok rośnie i to jest najlepszy dowód na to, że koleje powinny rozszerzać swoją ofertę, bo takie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Są przez nich coraz chętniej wykorzystywanym środkiem transportu. To jest dla nas naturalne wyzwanie, które podejmujemy, i które chcemy zrealizować – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski.
Samorząd oczekuje równocześnie zapewnienia finansowania dla tego przedsięwzięcia z Funduszu Kolejowego proporcjonalnie do długości zarządzanej sieci kolejowej. Radny wojewódzki Patryk Wild podkreśla, że nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w obszarach o dużym potencjalne przewozowym w ruchu regionalnym. Niektóre z tych linii mają charakter lokalny i mogą służyć wielu dolnośląskim miastom, które dziś są zupełnie pozbawione kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Połączenia bezpośrednie z Wrocławiem otrzymają stolice 4 powiatów, czyli Kamienna Góra, Lwówek Śląski, Góra i Złotoryja, oraz 13 innych miast i kilka gmin o łącznej populacji ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków.

- Uważam, też, że przejęcie i uruchomienie tych linii będzie miało fundamentalny wpływ na dalszy rozwój turystyki w regionie. Chcemy zapewnić odpowiedni dojazd do naszych atrakcji turystycznych. Dzięki przejęciu zaproponowanych przez samorząd województwa linii połączenia uzyskają między innymi: 4 uzdrowiska (Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój,  Przerzeczyn Zdrój), 2 parki narodowe: Karkonoski i Gór Stołowych (Karpacz, Radków), 2 obiekty oraz  jeden  obszar uznane za Pomniki Historii (Krzeszów, Srebrna Góra) oraz 9 z 11 pałaców należących do wpisanej obszarowo na listę pomników historii Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Poprawi się również zdecydowanie dojazd do Wambierzyc, Chełmska Śląskiego, Adrspach po stronie czeskiej, Lubomierza, Bolkowa, Niemczy czy Stronia Śląskiego - dodaje radny Patryk Wild.
- Dotychczasowe doświadczenia związane z przejmowaniem linii kolejowych nr 326 Wrocław Zakrzów – Trzebnica oraz nr 311 Szklarska Poręba Górna – granica Państwa (Harrachov) oraz przekazanie ich do zarządzania podległej samorządowi jednostce Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei są dowodem na to, że potrafimy z sukcesem przywrócić je do życia i odpowiednio wykorzystać. Nasza spółka- Koleje Dolnośląskie - dysponuje obecnie 57 nowoczesnymi pociągami, którymi obsługuje ponad 300 połączeń każdego dnia. Bez żadnego problemu poradzimy sobie z dodatkowymi zadaniami przewozowymi – mówił marszałek Cezary Przybylski  

umwd_mapka_kd_2-page-001-koleje.jpg

Komentarze (13)

Cala miniona kadencje sie nie dalo, a teraz sie da. Czary mary hokus pokus nadchodzą wybory.

Gdyby wybory były co 3 miesiące, już dawno bylibyśmy w G7..

Coś wierzyć mi się nie chce i nie wiem czy to czasami nie jest kiełbasa wyborcza. Mówią o linii do Krzeszowa gdy tak naprawdę w rzeczywistości ją likwidują i tory rozkradają.

O tych planach to co jakiś czas marszałek gada a nic nie robi.To za jego kadencji zamknęli nam Lwówek a marszałek Przybylski jeszcze w zeszłym roku twierdził że nie ma pieniędzy na remont torów i w tym samym czasie dawał miliony na kolej wokół Wrocławia.To zwykła kiełbasa wyborcza ale te trasy powinny być reaktywowane.

Drodzy Wyborcy!
Nie ma rzeczy, której nie możemy Wam obiecać!

Plan jest realny jak państwo przestanie finansować kościół watykański.

Zwykłe marksistowskie gadanie nieodparte faktami a nasycone nienawiścią do wiary chrześcijańskiej..

[quote=soclib]Plan jest realny jak państwo przestanie finansować kościół watykański.[/quote]

Kiedy marsz KODerastów?

Marszałek chce, piszecie. Ja także bym chciał jeszcze raz pojechać do Japonii. - Już raz chciałem.

wszystko fajnie p marszałek przybylski powinien powiedzieć prawdę wyremontuje a póżniej odda gminom i je utopi niech napisze ile kosztowała trasa jelenia szklarska i jakie przynosi dochody

A jednak jesteś idita. Komunikacja publiczna czy to kolejowa czy autobusowa nie przynosi dochodu.Twoja gmina Mysłakowice płaci MZK za to żeby 33 jeździło do Karpnik natomiast marszałek płaci za pociągi na Dolnym Śląsku.

Marszałek chyba nie ma bladego pojęcia że KD nie będzie miało czym tam jeździć, chyba że autobusami... Sprzętu brakuje na już a co dopiero na przyszłość... Dwie maszyny długie już są dawcami części dla innych... Zamiast jeździć... Na Szklarską w piątek jedzie krótka i pasażerowie doświadczają dantejskich scen i ścisku... A pracownicy na pociągach boguducha winni obrywaja za decyzję podejmowane w biurach...I dziwić się że nie pałają radością w pracy jak też dostają po plecach za durne decyzje biura...
Gdzie jest serwis i logiczne utrzymanie maszyn? Nie ma... Jest lans na fejsiku prezesów.. I robienie wystaw w Legnicy... Żyją w swoim nierealnym świecie byle by się słupki zgadzały, więc nie liczcie na zbyt wiele.. To tylko wybory i brednie wyborcze...

Sratatata doczekamy kolejnego lata. Te obiecanki to wasza specjalność. Ludzie znają smak wyborczej kiełbachy - jest obrzydliwy.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.