Memoriał Michonia i Nocna Jedenastka w Biegu Piastów

Na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie trwa 43. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego. W drugiej konkurencji na dystansie 15 kilometrów narciarze startowali w III Memoriale Stanisława Michonia. Bieg upamiętnić znakomitego trenera młodzieży, zwycięzcę I, III i IX Biegu Piastów. W memoriałowej rywalizacji 2019 zwyciężyli Czeszka Jana Jetmarova i Krzysztof Małkiński. W Nocnej Jedenastce najszybciej finiszowali Klara Moravcova i Martin Svarc.

- To był piękny bieg memoriałowy, w znakomitej atmosferze, na wymagającej trasie, z podbiegami z Rozdroża pod Działem Izerskim, przez trasę Herberta, na Samolot, uroczymi odcinkami, także z podbiegami, tyle, że krótszymi, tras Maćkowiaka i Jeleniogórskiej, zjazdem TV Polonia i Górnym Duktem ze zjazdem do Jakuszyc. Aura okazała się łaskawa, pokazała się słońce, nie wiało - relacjonuje rzecznik prasowy BP Leszek Kosiorowski.

- Padał deszcz, więc były obawy, czy trasa na Bieg Piastów zostanie przygotowana idealnie, ale takie właśnie były. Tory wyglądały jakby wycięto je żyletką - mówił Krzysztof Małkiński, który wygrał po walce z doświadczonym, świetnym Czechem Danem Slechtą. Oderwał się od niego na zjeździe i wygrał ze sporą przewagą. - Trasa jak zawsze tutaj, świetnie przygotowana - powiedziała na mecie Jana Jetmarova, bezkonkurencyjna wśród pań.

Do mety dobiegło 405 osób, w tym 106 pań. Setka brała udział w Mistrzostwach Wojska Polskiego. Mistrzami okazali się renomowany Krzysztof Pływaczyk i Małgorzata Kalita.

MEMORIAŁ STANISŁAWA MICHONIA
Mężczyźni
1. Krzysztof Małkiński - UKS Hubal Białystok (40:37)
2. Dan Slechta (41:11)
3. Krzysztof Pływaczyk - 21. BS Podhalańskich (43:19)
Kobiety
1. Jana Jetmarova - Ski Klub Jablonec nad Nysą (49:42)
2. Asia Bronisz (50:41)
3. Jadwiga Grynkiewicz - MT Sport (52:42)

Po Memoriale Stanisława Michonia rozegrano również Bieg Przedszkolaka. Dystans 300 metrów przebiegło 80 dzieciaków.

Nocna Jedenastka

Czeszka Klara Moravcov była trzecia na 50 km stylem dowolnym w biegu Worldloppet w Finlandii. Dzień później przegrała tylko z dwoma mężczyznami w Nocnej Jedenastce. Szybciej finiszowali tylko Martin Svarc i Mateusz Szczotka. Bieg ukończyło 256 osób, w tym 78 kobiet.

Nocna Jedenastka - trzecia odsłona 43. Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego (25. II.2019 r.), po raz pierwszy rozegrana została w stabilnych warunkach pogodowych. Nie było śnieżycy, ani potężnego mrozu. Trasa była bardzo szybka i niejeden zawodnik zaliczył upadek. Przygody zresztą na trasie były rozmaite: Grzegorz Sokoliński, znany dotychczas ze spóźniania się na start, tym razem posiał gdzieś w trakcie biegu komórkę. Ktoś inny zgubił czołówkę, pewna pani narzekała z humorem na mecie, że straciła z oczu męża – mówi Leszek Kosiorowski.

Atmosfera była magiczna i przyjacielska, ale ściganie było mocne, i to nie tylko o najwyższe lokaty. Wiele osób chciało poprawić swoje czasy z poprzednich startów. Zbigniew Kubiela na mecie był zadowolony, że pobiegł poniżej godziny.

Nie mogłem się tu zgubić, bo znam te trasy na pamięć. Dodatkowo przebiegłem trasę zawodów przed ich rozpoczęciem - opowiadał Wiesław Dul, dla którego Nocna Jedenastka była przetarciem przez pięćdziesiątką.

Z czołu wyścigu klasę pokazała Klara Moravcova. Wczoraj pobiegła w pięknym stylu 50 km w Finlandia Hiihto, a dziś rządziła w Jakuszycach. Nie było to jednak sensacją znając jej dorobek, juniorskie medale mistrzostw świata w biathlonie, potem miejsca na podium w biegach Worldloppet. Klara wyprzedziła dwie rodaczki.

Wyniki Nocnej Jedenastki
Mężczyźni
1. Martin Svarc - Ski Klub Jablonec nad Nysą (29:32)
2. Mateusz Szczotka - Ski Klub Jablonec nad Nysą (29:35)
3. Adrian Cheba - SMS Karpacz (31:03)

Kobiety
1. Klara Moravcova Ski Klub Jablonec nad Nysą (30:51)
2. Tereza Hujerova Ski Klub Jablonec nad Nysą (32:35)
3. Jana Jetmarova Ski Klub Jablonec nad Nysą (34:03)

Następna konkurencja 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego już w najbliższy piątek, 1 lutego. Będą to bigi na 6 km klasykiem i zaliczany do Worldloppet bieg na 30 km techniką dowolna.

Więcej na temat tegorocznego Festiwalu Narciarstwa Biegowego w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej.