Międzynarodowy Festiwal Folkloru rozpoczęty!

Międzynarodowy Festiwal Folkloru rozpoczęty!

Wystawa "Polskie stroje ludowe" rozpoczęła V edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru - "Tradycja inspiruje"  w Miejskim  Domu Kultury "Muflon" w Jeleniej Górze-Sobieszowie. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło dzisiaj  (w środę)  o godz. 17.00. Co prawda dzisiejszego popołudnia ulewa mogła zniechęcać do wyjścia z domu, ale wystawę będzie można obejrzeć jeszcze do końca czerwca. 

 

Wystawa "Polskie stroje ludowe" jest wielowątkowa, a ekspozycja składa się z rożnorodnych form prezentacji. Szczególnie cenne są prezentowane w Polsce po raz pierwszy fotografie Hansa Hildenbranda, realizowane dla National Geographic w latach 1930 – 1935, ze zbiorów Photo Channel. Ponadto zobaczyć na wystawie można oryginalne stroje ludowe ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, lalki w strojach ludowych z kolekcji Janiny i Bernarda Kielaków, reprodukcje „Polskie stroje ludowe” zebrane pod kierownictwem naukowym Jana Manugiewicza (opracowanie: Jerzy Karolak, Maria Orłowska, Aleksander Haupt) oraz łowicki strój ludowy na dawnej fotografii (wystawa plenerowa użyczona przez Urząd Miasta w Łowiczu). Dodatkową atrakcją wystawy są pocztówki z serii "Tańce Polskie" autorstwa Zofii Stryjeńskiej oraz Banery z fotografiami i opisem polskich strojów ludowych pochodzacych ze zbiorów Domu Kultury w Biłgoraju. W trakcie wystawy prezentowany jest również film "Wesele wójtowej córki" ilustrujący stroje i zwyczaje ludowe regionu kieleckiego. Dyrektor Aleksandra Jarocińska otwierając wystawę wyraziła satysfakcję z powodu organizowania dużej imprezy o tematyce ludowej. - To nasza kultura i historia. Prezentowane tutaj stroje są z regionów, z których pochodzi wielu mieszkańców naszych okolic - powiedziała. Wstęp na wystawę , podobnie jak i na kolejne imprezy Festiwalu jest bezpłatny.

 

13 czerwca w piątek o godz. godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem „Miedzy”. Zbiór opowiadań „Miedza” to literacka opowieść o prowincji Polski i życiu na pograniczu.  Dwie godziny później o 19.00 wystąpi zespół folkowy SUTARI. Sutari to awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Zespół tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej.

 

W sobotę, 14 czerwca, od godz. 13.00 do 18.00, Gala Finałowa Festiwalu. Godzinę po jej uroczystym otwarciu (o 14.00) projekcja unikatowego filmu „Wesele Księżackie” z 1937 roku. Przedwojenny film w reżyserii Tadeusza Jankowskiego pochodzi ze zbiorów Archiwum Naukowego Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W programie Gali ponadto występy zespołów folklorystycznych: Jeleniogórzanie, Jubilat, TS Magdalena oraz słowackiego z Makova, wręczenie nagród laureatom konkursów: „Miała baba koguta” i „Folk design”, polskoczeskie warsztaty artystyczne: druciane plecionki, szklana mozaika, malowanie drewnianych kogucików, zdobienie pierniczków oraz kiermasz rękodzieła. Na kiermaszu rękodzieła pojawią się wystawcy i artyści nie tylko z naszego regionu, ale także z Krakowa i Czech. Zakupić będzie można biżuterię artystyczną, rzeźbione świece, wyroby z filcu, jedwabiu, ziołowe syropy, naturalne miody, ręcznie malowane bluzki, metalową biżuterię z recyklingu, ceramikę, ręcznie wykonane misie, lalki, torby, obrusy.
Na zakończenie zagra czeski zespół folkowo-bluegrassowy Spare Parts (banjo, gitara basowa, mandolina, gitara rezofoniczna dobro).

IMG_5393.jpg
IMG_5331.jpg
IMG_5333.jpg
IMG_5338.jpg
IMG_5343.jpg
IMG_5346.jpg
IMG_5351.jpg
IMG_5356.jpg
IMG_5363.jpg
IMG_5364.jpg
IMG_5368.jpg
IMG_5374.jpg
IMG_5378.jpg
IMG_5383.jpg
IMG_5384.jpg
IMG_5387.jpg
IMG_5389.jpg
IMG_5390.jpg
IMG_5391.jpg
IMG_5392.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.