Historia opisana przez Magdę Knedler w jej najnowszej książce „Nikt ci nie uwierzy” wydarzyła się naprawdę – 14 lutego 1921 r. Nic nie wskazywało na to, że kiedy pokojówka pójdzie zawołać dziewczynki na obiad jej oczom ukaże się przesiąknięty krwią dywan oraz martwe ciała.

O sprawie było głośno, zwłaszcza w Niemczech – prezydent Ebert musiał osobiście wydać oświadczenie zakazujące zamieszczania sprawozdań z procesu z własnym komentarzem. Powodem było zbyt duże zaangażowanie opinii publicznej – przy przewożeniu Grupena do więzienia prawie doszło do linczu. O tym wydarzeniu mówił wtedy cały świat. Jak doszło do zbrodni? Co jeszcze wydarzyło się w Pałacu Książęcym we Wleniu? Tajemnice odkryją się już wkrótce…

Dörte jest dziedziczką fortuny, mieszka w pałacu i wkrótce będzie niezależna. Dopóki nie osiągnie pełnoletności, musi jednak prosić o każdy grosz. Jej młodsza kuzynka ma dopiero dwanaście lat, ale już wie, że świat może być naprawdę ponurym miejscem. Matka dziewczyny ponownie wychodzi za mąż, a czarujący ojczym szybko objawia swoją prawdziwą naturę. Teraz każdy dzień to nieustanny koszmar, w który przecież i tak nikt nie uwierzy. Bo w świecie rządzonym przez mężczyzn kobiety muszą być posłuszne.

Oparta na faktach opowieść o tragedii wykorzystanych kobiet, opresyjnym systemie prawnym i krzywdzących stereotypach. Historia sprzed wieku, a wciąż tak bardzo aktualna. Książka tak potrzebna.

Czy na pewno chcesz poznać prawdę?

„Nikt ci nie uwierzy” – słowa te często słyszą ofiary przemocy. Na ich dźwięk rezygnują z dochodzenia sprawiedliwości. Milczą, bo myślą, że ich głos nie będzie słyszany. I chociaż powieść Magdy Knedler opisuje czasy sprzed stu lat, to wydaje się niepokojąco aktualna. Przerażająca historia, którą każdy powinien poznać.
Sylwia Chutnik

Magda Knedler po raz kolejny sięga po kobiecy życiorys, by opowiedzieć go z jej charakterystyczną wrażliwością i empatią. A raczej po dwie historie… Dwa oblicza bezradności, bolesnej samotności. I świat, w którym mężczyznę należy wielbić oraz szanować nawet wówczas, gdy jest tyranem. Trudno wam będzie złapać oddech po tej wstrząsającej książce. A jeśli pomyślicie, że takie rzeczy już się nie dzieją, będziecie w błędzie.
Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”

  

Uwaga! Ze względu na obostrzenia sanitarne, związane ze stanem epidemii, udział publiczności w wydarzeniu jest ograniczony. Wstęp bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc na widowni: tel. 757136268 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00), e-mail: oksit@wlen.pl (przyjęcie rezerwacji pocztą elektroniczną musi być potwierdzone przez organizatorów). Wydarzenia transmitowane będą na żywo na fb OKSiT Wleń.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.