Muzyczna Gala Karnawałowa

Słynne utwory G. Gershwina wspólnie z jeleniogórską orkiestrą zagra znakomity pianista Zbigniew Raubo.

Na wyjątkową Galę Karnawałową zaprasza w tym tygodniu Filharmonia Dolnośląska. W piątkowy wieczór, 17 stycznia, o godz. 19.00 w jeleniogórskiej sali koncertowej usłyszeć będzie można wielkie przeboje światowej klasyki i brzmienie... karkonoskiej przyrody.

Jak na karnawałowy koncert przystało na początek zabrzmi Karnawał rzymski H. Berlioza. Później usłyszeć będzie można niezwykły utwór, który powstał specjalnie na tę okazję w Karkonoszach. Będzie to Symfonia pogody stworzona przez Józefa Liebersbacha, Andrzeja Kolasińskiego i Romana Samostrokova.                 
Symfonia pogody to kompozycja, która jest przełożeniem języka natury na język muzyki. Jej pierwotna partyturę stanowi bowiem zapis wszelkich zjawisk pogodowych w jakie zachodziły w ciągu roku w Kotlinie Jeleniogórskiej – od marca 1964 roku do marca 1965 roku. Dla Filharmonii Dolnośląskiej ten projekt muzyczny, ze względu na umiejscowienie w historii ma znaczenie szczególne, gdyż powstanie zapisu meteorologicznego będącego fundamentem utworu, nosi tę samą datę, co utworzenie jeleniogórskiej instytucji muzycznej, świętującej w tym roku 50-lecie istnienia.
Pomysłodawcą ciekawego projektu jest znany jeleniogórzanin Józef Liebersbach - naukowiec, który przez 13 lat prowadził badania w Obserwatorium Meteorologicznym na Szrenicy i brał udział w polskiej wyprawie polarnej na Spitsbergen. O muzyczną stronę przedsięwzięcia zadbał młody kompozytor i świetny wiolonczelista jeleniogórskiej orkiestry Roman Samostrokov.
Po wyjątkowej dawce muzyki symfonicznej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, grającej pod batutą Tomasza Bugaja,  przyjdzie czas porcję wielkich koncertowych hitów. Na estradzie pojawi się znakomity polski pianista Zbigniew Raubo, który wspólnie z naszymi filharmonikami zagra słynną Błękitną Rapsodię i Wariacjie I got Rhythm G. Gershwina!

Więcej na ten temat w „Nowinach Jeleniogórskich”. W aktualnym wydaniu naszego tygodnika także informacja o tym, jak zdobyć można  zaproszenia na Galę Karnawałową w jeleniogórskiej filharmonii.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.