Pałac w Sobieszowie w końcu nabierze blasku

Pałac w Sobieszowie w końcu nabierze blasku

Rozpoczął się pierwszy etap budowy Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Obejmuje on remont pałacu i uruchomienie ekspozycji historycznej.

– Przekazaliśmy już teren budowy wykonawcy, który wygrał przetarg na realizację pierwszego etapu – informuje dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. – Termin realizacji to 4 grudnia 2018 roku.

Pierwszy etap obejmuje remont samego pałacu, w którym jeszcze w latach dwutysięcznych mieściła się szkoła, oraz przygotowanie w nim ekspozycji historyczno-przyrodniczej, prezentującej zagospodarowanie Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych. – Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na przełomie roku 2018/19 pałac zostanie otwarty i ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających – mówi A. Raj.
Wykonawcą pierwszego etapu jest konsorcjum firm, którego liderem jest wrocławska firma Inter-System. Ta sama, która budowała m.in. Afrykarium we Wrocławiu. Prace budowlane będą kosztowały około 12 milionów złotych, dodatkowe 3 miliony pochłonie przygotowanie wspomnianej wystawy. Będzie ona mieściła się na parterze pałacu, pierwsze i drugie piętro zostaną przeznaczone na biura KPN-u.
– Najpóźniej na przełomie roku 2017 i 18 ogłosimy przetarg na realizację tego drugiego etapu, najważniejszego w całym tym przedsięwzięciu – mówi Andrzej Raj. – Obejmuje on wielką i małą stajnię, gdzie będzie mieścić się duża ekspozycja przyrodnicza. Mamy już dokumentację i pozwolenie na budowę. Kończymy montaż finansowy. Będzie tam nowoczesna multimedialna prezentacja. Jestem przekonany, że stanie się ona wielką atrakcją nie tylko dla Sobieszowa ale dla całego regionu karkonoskiego.
Dodał, że trwają prace projektowe nad trzecim etapem, który ma objąć budynek byłego zarządcy (po wojnie była w nim bursa uczniowska) oraz spichlerz. – W spichlerzu będzie przestrzeń dla wystaw czasowych oraz przestrzeń dedykowana sklepikom z lokalnymi produktami – wymienia dyrektor Raj. – W bursie na parterze znajdą się pracownie, przeznaczone dla lokalnych stowarzyszeń. Na pierwszym i drugim piętrze przewidujemy pokoje gościnne, na około 60 miejsc noclegowych, w standardzie turystycznym.
Planuje, że całe przedsięwzięcie zakończy się w 2021 roku.
KPN porozumiał się też z kurią legnicką w sprawie udostępniania turystom pobliskiego kościoła św. Marcina. – Będziemy dysponowali kluczami do tego pięknego obiektu, który historycznie był mocno związany z pałacem – mówi dyrektor Raj.

Komentarze (1)

Raj, Raj jest na ziemi, świat, świat się zieleni..., czy jakoś tak?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.