To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pasta dr Budwig

Pasta dr Budwig

Dziś przepis na potrawę, która ma więcej walorów zdrowotnych niż smakowych. Nie sposób jednak nie docenić niemieckiej biochemik dr Joanny Budwig (1909-2003), która aż 7 razy nominowana była za swoje osiągnięcia naukowe do Nagrody Nobla. Pasta dr Budwig jest podstawowym elementem diety leczniczej i profilaktycznej, opartej na dostarczaniu organizmowi pokarmów bogatych w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty. Swoimi doświadczeniami w zakresie stosowania diety dzieli się Piotr Ilczyna, entuzjasta medycyny naturalnej, na co dzień pracownik szpitala zgorzeleckiego.

Dieta dr Budwig znalazła zastosowanie m.in. w leczeniu choroby Alzheimera, nowotworów, miażdżycy, alergii, dermatoz, depresji, wrzodów żołądka, stwardnienia rozsianego, schorzeń woreczka żółciowego, stłuszczenia wątroby, cukrzycy i wielu innych. U wszystkich swoich, ciężko chorych pacjentów, dr Budwig zaobserwowała brak we krwi fosfatydów i lipoprotein, w tym kwasu tłuszczowego omega-3. Po uzupełnieniu codziennej diety w brakujące elementy i wyeliminowaniu czynników szkodliwych (np. białego cukru, który medycyna chińska zalicza do kategorii trucizn) stan pacjentów znacząco się poprawiał. Podstawą diety dr Budwig jest pasta (ang. spread) uzyskiwana wskutek miksowania specjalnie preparowanego oleju lnianego i chudego białego sera.

Do przygotowania takiej pasty nie nadaje się zwykły, dostępny w sklepach olej lniany. Należy zaopatrzyć się w nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno, którego nie wolno stosować do smażenia. Olej, tłoczony w specyficznych warunkach, jest niedostępny w sklepach spożywczych, ponieważ zawiera nietrwały składnik (izomer cis), który bardzo szybko utlenia się pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury. Termin jego przydatności wynosi tylko 2 m-ce. Lecznicze i zdrowotne właściwości nieczyszczonegoo leju lnianego wynikają z bogactwa zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych i lignanów. Lignany to naturalne fitoestrogeny, a ich zawartość w siemieniu lnianym jest 700 razy większa niż w zwykle spotykanych produktach.

Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają kapitalną rolę w budowaniu zdrowych, silnych błon komórkowych, a komórki to przecież podstawowy budulec wszystkich żywych organizmów.

Jak przygotować pastę
Nieczyszczony olej lniany miksuje się z chudym białym serem, dzięki czemu nienasycone kwasy tłuszczowe łączą się z białkiem. To z kolei gwarantuje bardzo szybkie przyswajanie składników w organizmie. Pastę leczniczą przygotowuje się z 6-8 łyżek oleju lnianego z 12,5 dkg chudego białego sera dziennie. Porcja dzienna dla osoby zdrowej, profilaktycznie - 2 łyżki oleju lnianego zmiksowanego z chudym serem. Ważne - do miksowania nie nadaje się twaróg półtłusty, który nie łączy się z olejem bez względu na to, jak długo będziemy miksować. Pasta jest gotowa do spożycia po minimum 5 minutach miksowania! Proces łączenia składników może być dłuższy, ale nie krótszy! Dlatego już na wstępie należy się zaopatrzyć w dobry, wysokoobrotowy mikser.

Popularne, tanie blendery mogą pracować bez przerwy tylko kilkadziesiąt sekund, a to nie wystarczy. Po przyrządzeniu pastę należy przechowywać w lodówce, tylko przez 48 godzin. Pastę można spożywać samodzielnie, zamiast jednego z posiłków, z pieczywem, z gotowanymi warzywami, zamiennie jako majonezu do sałatek i w innych wariacjach. Wersja podstawowa jest doskonała z dodatkiem miodu i owoców sezonowych: truskawek, jagód, malin.

Pasta dr Budwig na słono (wg kuchni pięciu smaków)
- smak kwaśny: 12,5 dkg chudego białego sera i 100 ml chudego jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru
- smak gorzki: 2 szczypty kurkumy
- smak słodki: 8 łyżek (100 ml) oleju lnianego - wszystko miksujemy przez 5 minut, następnie dodajemy
- smak ostry: 3 szczypty imbiru i 3 szczypty pieprzu (można też dodać czosnek)
- smak słony: 3 szczypty soli, do smaku

Pasta dr Budwig na słodko-ostro (wg kuchni pięciu smaków)
- smak kwaśny: 12,5 dkg chudego białego sera i 100 ml chudego jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru
- smak gorzki: 2 szczypty kurkumy
- smak słodki: 8 łyżek (100 ml) oleju lnianego - wszystko miksujemy przez 5 minut, następnie dodajemy
- smak słodki: 5 łyżeczek miodu, 2 szczypty cynamonu, garść wiórków kokosowych, płatki migdałowe, rodzynki (do smaku)
- smak ostry: 2 szczypty imbiru
- smak słony: szczypta soli dla zamknięcia obiegu energetycznego.
Smacznego!

Nowiny Jeleniogórskie nr 32/2008 z 5 VIII 2008r.