
Gertrud Staats, urodzoną w 1859 roku we Wrocławiu artystkę, uważa się za znakomitą pejzażystkę. Na wystawie w Muzeum Karkonoskim zaprezentowane są prace z trzech muzeów oraz prywatnych zbiorów.
Ojcem Gertrud był zamożny kupiec i radny miejski. Kiedy córka zaczęła wykazywać duży talent, a nie można jej było posłać do Królewskiej Szkoły Sztuki i Przemysłu Artystycznego we Wrocławiu, bowiem kobiety nie miały tam jeszcze wstępu, zorganizował jej prywatne lekcje.
Później także sfinansował naukę u Adolfa Dresslera, świetnego pejzażysty w prowadzonej przez niego Pracowni Mistrzowskiej Malarstwa Krajobrazowego działającej przy wrocławskim Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych. Z Dreslerem Gertrud podróżowała w Karkonosze (zatrzymywali się w Przesiece) potem nad Bałtyk i w inne regiony. Artystka najchętniej malowała pejzaże.
Gertrud Staats zapisała się w historii Wrocławia jako aktywna artystka. Założyła Stowarzyszenie Artystek Śląskich (w 1902 roku), wystawiała prace nie tylko w Niemczech, ale także w Stanach Zjednoczonych, wspierała twórców.
- Od czasu I wojny światowej coraz mniej wyjeżdżała poza Wrocław, co spowodowane było pogarszającą się sytuacją materialną - opowiada o artystce Anna Szczodrak, kierownik działu sztuki w Muzeum Karkonoskim. Głównym motywem jej malarstwa stały się martwe natury i kwiaty, pejzaże malowała już niezwykle rzadko.
Gertrud Staats zmarła we Wrocławiu w 1938 roku. Niestety, części jej prac nie udało się odzyskać z wojennej pożogi.
Obrazy pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz ze zbiorów prywatnych: Piotra Friedricha, Czesława Osękowskiego i Herthy Gerlinger – Brandes, której obrazy są depozytem Schlesisches Museum zu Görlitz.
Wystawę "Pejzaż w twórczości Gertrud Staats(1859 – 1938) - wybitnej pejzażystki śląskiej" oglądac można w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze do 9 czerwca 2019 r.
Komentarze (0)
Napisz komentarz