Pokolenie Niepodległej w obiektywie Eugeniusza Głowacza

Pokolenie Niepodległej w obiektywie Eugeniusza Głowacza

Wydarzeniem tegorocznej Nocy Muzeów w jeleniogórskim Muzeum Historii i Militariów przy ul. Sudeckiej było otwarcie wystawy „Pokolenie Niepodległej w obiektywie Eugeniusza Głowacza”, w którym wzięła udział Małgorzata Prawdzic-Szczawińska – wnuczka Eugeniusza Głowacza, jedynego pochowanego na Dolnym Śląsku (w Sobieszowie) żołnierza 1. Kompanii Kadrowej. Wystawę przygotowaną na Wojskową Noc Muzeów w 100-lecie Niepodległości Polski oglądać można do końca października 2018 r.

Podczas wernisażu Małgorzata Prawdzic-Szczawińska mówiła o niezwykłych dziejach fotografii prezentowanych na wystawie. Albumy, zawierające ponad 460 zdjęć, oraz 140 negatywów na płytach szklanych rodzina państwa Głowaczów przechowywała podczas II wojny św. w dębowej skrzyni, zakopanej przy domu w Kobyłce, starannie ukrywając fakt, że Eugeniusz Głowacz był przedwojennym oficerem, służącym m. in. w twierdzy w Brześciu nad Bugiem. Pod koniec wojny dom spłonął, wraz z całym rodzinnym dobytkiem. Uchowała się jedynie dębowa skrzynia z fotografiami, którą rodzina Głowaczów przewiozła do Sobieszowa, gdzie osiedlili się w poniemieckim domu przy ul. Szkolnej (dziś: Kamiennogórskiej), należącym uprzednio do Elfrydy Woschek. Po śmierci ppłk. Głowacza, podczas przeprowadzek rodziny, fotografie odbyły istną peregrynację poprzez Warszawę, Wołomin i kilka innych miejscowości. Po latach odkryto je w czasie… remontu dachu. Znaleziskiem zainteresował się robotnik budowlany, którego sąsiadka pracowała jako kustosz w Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Dzięki niej cenne znalezisko stało się elementem muzealnej ekspozycji w mieście położonym stosunkowo niedaleko Brześcia nad Bugiem, gdzie ppłk Eugeniusz Głowacz – pasjonat fotografii, myślistwa oraz turystyki motocyklowej i samochodowej – zdjęcia owe wykonywał.

Podczas wernisażu Małgorzata Prawdzic-Szczawińska przekazała w ręce Gabrieli Zawiły – dyrektora Muzeum Karkonoskiego – jeden z albumów zawierających przedwojenne zdjęcia. Na wystawie, przygotowanej przez Stanisława Wilka – szefa Muzeum Historii i Militariów  obejrzeć można skany wykonanych przez ppłk. Głowacza sepiowych fotografii, przedstawiających realia wojskowego życia w przedwojennej Polsce: manewry, obozy, życie garnizonu, zaprawę poranną żołnierzy, ćwiczenia w posługiwaniu się bronią, szwadrony kawalerii konnej, przedwojenne czołgi i wozy bojowe… Do najbardziej unikatowych zaliczane są wizerunki Józefa Piłsudskiego na Kasztance, z czasów I wojny św., oraz zdjęcia powstańców styczniowych, wykonane w latach 20. XX w. Prezentację uzupełniają zbiory odznaczeń z czasów odzyskiwania niepodległości i lat międzywojnia, gromadzone przez jeleniogórskiego kolekcjonera militariów Władysława Stasienkę. Najcenniejszym eksponatem był Krzyż Walecznych, którym Eugeniusza Głowacza odznaczono za udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., wypożyczony przez Małgorzatę Prawdzic-Szczawińską.

Wojskowa Noc Muzeów (1).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (2).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (3).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (4).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (5).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (6).JPG
Wojskowa Noc Muzeów (7).JPG

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.