Polacy i Czesi za obiektywem

Fot. Wojciech Bykowski

Od 15 listopada w Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury oglądać można wystawę podsumowującą Polsko-Czeską Wszechnicę Fotograficzną 2013.

Wszechnica Fotograficzna, to projekt liczący sobie prawie czterdzieści lat. W pierwotnym zamierzeniu miał być to program kształcący kadrę instruktorów fotografii, którzy działać mieli w ośrodkach kultury, rodzącego się właśnie województwa jeleniogórskiego. Z biegiem lat Wszechnica stała się zarodkiem środowiska znanego później jako Jeleniogórska Szkoła Fotografii. I tak po dziś dzień Wszechnica funkcjonuje, będąc jednym z najważniejszych ośrodków artystycznego samokształcenia, polegającego na wymianie doświadczeń podczas realizowanych wspólnie plenerów, warsztatów oraz cyklicznych spotkań.
Wystawa Polsko-Czeska Wszechnica Fotograficzna 2013, jest  efektem międzynarodowych warsztatów zorganizowanych w Trutnovie (Czechy) i Kopańcu (Polska). Ich uczestnicy  zdecydowali się na wspólną prezentację swych bardzo indywidualnych dzieł – mówił na piątkowym wernisażu Wojciech Zawadzki, jeden z opiekunów przedsięwzięcia. – Każdy z artystów przedstawił własny pogląd na temat postrzegania świata i ukazywania go poprzez fotografię. Fotografia jest obrazowym zapisem rzeczywistości postrzeganej subiektywnie. Nie wszyscy widzą ją jednakowo i nie wszyscy w sposób jednakowy ją ukazują. Te właśnie subtelne różnice w postrzeganiu świata, wynikają z emocjonalnego postrzegania rzeczywistości.
 - Interesuje mnie wszystko. W każdej chwili jestem w stanie wyciągnąć aparat i zrobić zdjęcie. Świat dookoła jest tak piękny, ciekawy i bogaty, że w zasadzie sztuka jako taka jest już gotowa. Wystarczy ją uchwycić, wystarczy złapać ten wyjątkowy moment, kiedy światło i obraz ułożą się w harmonii – jeśli nam się to uda, większość pracy mamy już za sobą. Inspiracje i natchnienie znaleźć można dosłownie wszędzie – w naturze – lesie, polu, wodospadzie. Ale i miejskim szumie i natłoku rzeczy – mówiła po wernisażu Eva Kešnerovà, jeden z autorów wystawy.
- To ciągłe obcowanie z obrazem, wymiana doświadczeń, umiejętności, sposobów patrzenia na świat. To także filozofia i poezja – a przede wszystkim spotkanie człowieka z człowiekiem. Staram się wsłuchiwać w samego siebie, ale patrzę na mistrzów, od których można się wiele nauczyć. W fotografii za najważniejszą uważam umiejętność przelania w sztukę cząstki samego siebie, podzielenia się z widzem częścią swojej duszy. Strona techniczna i warsztatowa to sprawa moim zdaniem drugorzędna. Osobiście interesuję się fotografią ludzi, ale taką, na której ich samych nie ma – są za to ślady ludzkiej obecności – ich echa – dzielił się swymi refleksjami Adam Piwowarczyk, jeden z artystów Wszechnicy.
Wystawę oglądać można do 10 stycznia 2014 r. 

 

Fot. Eugeniusz Józefowski
 
Fot. Hynek Dostal
 
Fot. Maciej Hnatiuk
 
Polacy i Czesi za obiektywem (1).jpg
Polacy i Czesi za obiektywem (2).jpg
Polacy i Czesi za obiektywem (3).jpg
Polacy i Czesi za obiektywem (4).jpg

Komentarze (9)

dodać tylko trzeba że Jelenia Góra nazywana jest w Polsce Zagłębiem Fotograficznym - tylu artystów fotografików ilu jest w naszej kotlinie nie ma nigdzie. Znam nawet człowieka który z tego powodu przyjechał specjalnie do Jeleniej!

While it's a subset of Very last. fm, a great internet site to discover by way of tunes will be by means of Turntable. fm
sac long****p http

Afhdjhfdifj jfbdjw efwjjfwefkwenwj gbfhewifw
gbuewhifjw weifhwef jvsnkqwkf jqwokd n jwegjwfoewjih
fnejnfbvuef fijiwrotpojegi owkemwnjrj rowjrokwk nirjwok wn wjrkwkr
bvncmcieughfijdf hiwjeow jw riwjoe wkkfn iw jrwjfeigeiwkjfehbks
srhreiutregreshv hur erh weiiewhbahewvhjvetjhwahj vahwtvhwebrbw hbewhr
rwhetiuawhhewahtbehtbwehjbfsdhlfuh hfwebfa

Stasiu to ty ? jestes Zydem i do ciebie rowniez naleza te ciagle "zmartwychwstania"

Get me friends plis

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

Who can help with the problem of potency?
What advise a preparation?

Pozyczki

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.