Powiat broni swojej ziemi

Radni powiatu lwóweckiego odmówili prośbie samorządu Świeradowa Zdroju przekazania 200 hektarów gruntów, które choć formalnie należą do położonej w powiecie lwóweckim gminy Mirsk, ale funkcjonalnie związane są przede wszystkim z infrastrukturą Świeradowa. To  jeszcze nie przesądza sprawy.

Na opinii powiatowych samorządowców zaważyły względy finansowe.  Na terenach o które zabiega gmina spod Szrenicy zlokalizowane są obiekty turystyczne, które płacą podatki i opłaty lokalne przede wszystkim na rzecz Mirska, ale pośrednio także pieniądze od tych podmiotów trafiają do budżetu powiatowego. Według szacunków chodzi o łączną kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Tyle, że głównym poszkodowanym przy przekazaniu byłby budżet gminy Mirsk, a nie powiatowy. Tymczasem w Mirsku przeważają raczej zwolennicy przekazania gruntów. – Chodzi o czysto praktyczne względy – tłumaczy burmistrz Mirska Andrzej Jasiński. – Przy obecnych granicach  nawet części mieszkań przynależą do różnych gmin. Nie prowadzi to do jakichś uciążliwości nie do pokonania, ale mimo wszystko utrudnia  ludziom życie, a utrudniałoby wręcz nieznośnie, gdyby takie mieszkanie chcieć przebudowywać. Takie niedogodności dotykają też ośrodki wczasowe Czeszka i Słowaczka, które choć formalnie są na terenie naszej gminy, ale już drogi dojazdowe, część infrastruktury są świeradowskie.

Zdaniem burmistrza ewentualnie utracone korzyści finansowe są warte tych niedogodności. Od zdania burmistrza ważniejsza jednak będzie opinia mieszkańców. Mirski samorząd przeprowadził w tej sprawie konsultacje społeczne, które zakończyły się wczoraj (jeszcze nie poznaliśmy ich wyników) i w zależności od stanowiska rada podejmie decyzję.

Samorząd powiatowy już wypowiadając się „przeciw” nieco się pospieszył i zachował nieelegancko, nie biorąc pod uwagę zdania najbardziej zainteresowanych.

A ostateczną decyzję i tak podejmuje premier.  

Komentarze (2)

Spod Szrenicy??? Kłania się geografia:(((

Zamieniliśmy Stóg Izerski na lepszy:)) model - Szrenicę? Może Kilimandżaro byłoby jeszcze ciekawsze?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.