Pożegnanie T. Różewicza przy Wangu

Pożegnanie T. Różewicza przy Wangu

Wybitny polski poeta, dramaturg i prozaik, literacki „gigant” i noblista bez nagrody Nobla – jak o nim mówiono – Tadeusz Różewicz (1921 – 2014), zgodnie z ostatnia wolą w testamencie został pochowany na ewangelickim cmentarzu przy drewnianym kościółku Wang w Karpaczu Górnym. Spoczął obok swego przyjaciela, mistrza pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

Żałobne nabożeństwo i ceremonię pogrzebową poprowadzili wspólnie dwaj proboszczowie, Edwin Pech z parafii ewangelicko – augsburskiej i Zenon Stoń z parafii rzymsko – katolickiej. W ostatnim pożegnaniu Tadeusza Różewicza licznie uczestniczyli najbliższa rodzina, krewni i znajomi, mieszkańcy Karpacza, turyści, politycy, lokalne władze, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezes ZASP-u Olgierd Łukaszewicz. Od dwudziestu lat każdej wiosny i jesieni poeta przebywał w Karpaczu. Miał tutaj wielu przyjaciół. W 2005 roku w Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie obejrzał wystawę poświęconą Jego twórczości i spotkał się z czytelnikami. W tym samym roku został Honorowym Obywatelem Jeleniej Góry. Jako jeden z pierwszych laureatów Tadeusz Różewicz odebrał redakcyjną nagrodę „Nowin Jeleniogórskich” - Kryształ Górski.

 

Po złożeniu do ziemi urny z prochami poety, na koniec pogrzebu rodzina na cele z żoną Wiesławą Różewicz i synem poprosiła przybyłych gości o to, by się... uśmiechali. Twórczość wybitnej osobowości literatury, która wyprzedziła swój czas będzie inspirować kulturę światową indywidualnym i jednocześnie uniwersalnym spojrzeniem. Tadeusz Różewicz był autorem ponad 50 tomów wierszy przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Jego sztuki grały prawie wszystkie polskie teatry.

 

Więcej w najbliższym numerze „NJ”.

DSC_0198.JPG
DSC_0201.JPG
DSC_0225.JPG
DSC_0232.JPG
DSC_0236.JPG
DSC_0239.JPG
DSC_0243.JPG
DSC_0244.JPG
DSC_0249.JPG
DSC_0254.JPG
DSC_0258.JPG
DSC_0260.JPG
DSC_0266.JPG
DSC_0269.JPG
DSC_0271.JPG
DSC_0273.JPG
DSC_0275.JPG
DSC_0278.JPG
DSC_0280.JPG
DSC_0282.JPG
DSC_0285.JPG
DSC_0286.JPG
DSC_0291.JPG
DSC_0294.JPG
DSC_0295.JPG
DSC_0297.JPG
DSC_0302.JPG
DSC_0305.JPG
DSC_0309.JPG
DSC_0311.JPG
DSC_0324.JPG
DSC_0326.JPG
DSC_0336.JPG
DSC_0341.JPG
DSC_0343.JPG
DSC_0346.JPG
DSC_0348.JPG
DSC_0351.JPG
DSC_0353.JPG
DSC_0360.JPG
DSC_0362.JPG
DSC_0364.JPG
DSC_0365.JPG
DSC_0366.JPG
DSC_0368.JPG
DSC_0371.JPG
DSC_0372.JPG
DSC_0373.JPG
DSC_0374.JPG
DSC_0377.JPG
DSC_0378.JPG
DSC_0379.JPG
DSC_0382.JPG
DSC_0389.JPG
DSC_0390.JPG
DSC_0393.JPG
DSC_0396.JPG
DSC_0400.JPG
DSC_0402.JPG
DSC_0406.JPG
DSC_0407.JPG
DSC_0413.JPG
DSC_0419.JPG
DSC_0424.JPG

Komentarze (79)

Świeć Panie nad jego duszą [*]

rzeczywiście jesteś osiołkiem.

iiii-hahaha!

iiii-hahaha!

Lepiej być osiołkiem niż prosiakiem kwi kwi kwi

iiii-hahaha!

kwi kwi kwi

kukuryku !

Elegancko cały zwierzyniec.

Świeć Panie nad jego duszą [*]

Znowu cyrk w Karpaczu, bo jakiś celebryta (słoik z Wrocławia) zażyczył sobie pogrzebu w górach. Nawet pojawił się minister kultury (kolejny wrocławski słoik), który jednak nie przyjechał gdy burzono bezcenną halę w Mysłakowicach (firma z Wrocławia) czy też tak samo teraz popada w ruinę huta szkła w Szklarskiej Porebie. Wrocławskie słoje ściągają do naszego regionu wtedy gdy coś potrzebują albo można przyjechać i pochlać, ale zainteresować się naszym regionem i jego potrzebami to już nie ma kto.

Nie rozumiem tego zainteresowania naszych mediów tym pogrzebem. Jakie Różewicz miał zasługi dla naszego regionu że tak się o nim trąbi? Jest dużo więcej ludzi znacznie bardziej zasłużonych, a Różewicz ma nie więcej wspólnego z naszym regionem co Karol Wojtyła (któremu też wystawiono tablicę na Cmentarzu Ofiar Gór w Kotle Łomniczki, co jest wielką pomyłką).

Rozewicz byl w sumie pozytywna postacia. Celebryta ale nie taki znany z tego, ze jest znany, tylko poeta. Jego zasluga bylo przyciagniecie uwagi mediow do Karpacza co moze miec w przyszlosci wymiar finansowy.

Tia... może zapytajmy lepiej kto zapłacił za ten pogrzeb i ile kosztuje on władze miasta. Karpacz powinien się reklamować górami, a nie celebrytami, którzy ściągają snobów.

Poczytaj o Różewiczu, od wielu laty opowiadał o Karpaczu i górach z wielką miłością, już tylko to wystarczy aby spoczął w tych okolicach. Dodam do tego twórczość Różewicza.... i jestem dumna,że chciał aby tu Go pochpwano...

[quote=klara]Poczytaj o Różewiczu, od wielu laty opowiadał o Karpaczu i górach z wielką miłością, już tylko to wystarczy aby spoczął w tych okolicach.[/quote]

Poproszę o linki do przynajmniej 5 takich wypowiedzi.

Inna sprawa, że "wypowiadanie się o Karpaczu z miłością" to akurat żadna zasługa. Gdyby tak było, należałoby postawić pomniki wszystkim turystom zauroczonym krajobrazem Karkonoszy i Karpacza, a sam Karpacz składałby się z samych cmentarzy. Poza tym nawet największa miłość nie usprawiedliwia oszpecenia zabytkowego cmentarza przy Wangu. Tutaj mamy raczej do czynienia z tym, że działania Różewicza są przeciwne wobec jego słów.

Myśl jak coś piszesz, ty "wielbicielko poezji".

/.../
na uliczce prowadzącej do
Muzeum Sportu i Turystyki
w Karpaczu
trafiłem na ślad Wandy
ślad jej stopy
ślad jej ręki
ślad uśmiechu

/.../
liczę sobie
75 lat i wypisz wymaluj
zakochałem się w Karkonoszach
które mają
około 450 milionów lat
zakochałem się w Górach Olbrzymich

pewnie sa rowniez wypowiedzi o Karkonoszach ale nie chce mi sie szukac.

Poza tym jest album fotograficzny Tadeusz Różewicz w Karkonoszach.

Aha, to jak ja sobie napiszę że zakochałem się w Karkonoszach to też mam prawo postawić sobie taką szafę wśród poniemieckich nagrobków koło Wangu?

To nie szafa tylko mównica. Albo biurko. Postawiono, żeby Różewicz dalej pisał przy nim wiersze ;) A że wygląda szpetnie... Cóż, nie wymagajmy od wrocławskich słoików poszanowania i zrozumienia naszej kultury.

Co z tego że Różewicz pisał jak to kocha Karkonosze skoro sam je oszpecił po śmierci?

Jedno zdanie to za malo ale jak bedziesz mial pewien dorobek literacki i bedziesz znanym poeta to pewnie dostaniesz taka zgode. Nie musisz byc nawet pisarzem tylko miec osiagniecia w innych dziedzinach. Z punktu widzenia miasta to zwykly marketing.

Marketing??? Marketingiem jest oszpecenie zabytkowego cmentarza w Karpaczu?? Zapamiętaj sobie do końca życia: NAWET JAKBY BYŁ PREZYDENTEM NIE MA PRAWA NISZCZYĆ ZABYTKU KULTURY, KTÓRY TWORZYŁO KILKA POKOLEŃ LUDZI NA PRZESTRZENI KILKUSET LAT! Dorobek literacki nie ma tu nic do rzeczy, wręcz powinno się wymagać od takiego człowieka poszanowania kultury także tworzonej przez innych.

Bez przesady z tymi zniszczeniami. Dziury w swiatyni nie zrobili. To drewniane pudlo mozna przeniesc i z czasem pewnie tak zrobia a urna to tylko prochy wystarczy wysypac albo zwrocic rodzinie.

Nie wiem czy tak można przenieść. Przyjrzyj się temu pudłu: widać że zostało pomyślane jako pomnik na nagrobku. Jakieś pióro, kałamarz, blat... I co z "marketingiem", jak nie będzie pomnika?

A kim Ty jesteś?

A Ty? Trollem?

ale on sie nie stara o miejsce dla zasluzonych.

nie widzę, żeby się starał

"jak ja sobie napiszę że zakochałem się w Karkonoszach to też mam prawo postawić sobie taką szafę wśród poniemieckich nagrobków koło Wangu?"

Gdzie tu jest o staraniu?

Nie nie musisz ,wystarczy jak się nawalisz i spadniesz z rusztowania ,warunek to musi być w Wielki Czwartek.

[quote=

Inna sprawa, że "wypowiadanie się o Karpaczu z miłością" to akurat żadna zasługa. Gdyby tak było, należałoby postawić pomniki wszystkim turystom zauroczonym krajobrazem Karkonoszy i Karpacza, a sam Karpacz składałby się z samych cmentarzy. Poza tym nawet największa miłość nie usprawiedliwia oszpecenia zabytkowego cmentarza przy Wangu. Tutaj mamy raczej do czynienia z tym, że działania Różewicza są przeciwne wobec jego słów.

Myśl jak coś piszesz, ty "wielbicielko poezji".[/quote]

Nie jestem wielbicielką poezji Różewicza :).
Różewicz jednak nie był jakiś tam celebrytą, tylko pisarzem i poetą i to nie byle jakim. I dlatego uważam, że dobrze iż spoczął w Karpaczu. Co do oszpecenia zabytkowego cmentarza, to się z Tobą zgodzę, nie byłam osobiście na pogrzebie, oglądając natomiast zdjęcia myślałam, że to na okoliczność uroczystości jakaś konstrukcja została przygotowana ;)
I umówmy się, Różewicz to tam spoczął, a kaszankę z jego grobem to już odwalił ktoś inny.

Jaki ktoś inny? Za nagrobek odpowiada rodzina. Poza tym grób poety tak naprawdę w ogóle nie związanego z naszym regionem - wątpliwa atrakcja turystyczna. Jak tak bardzo chciał spędzić życie wieczne w Karpaczu, to mogli go pochować na jakimś podrzędnym cmentarzu, a nie na zabytkowym cmentarzyku z rzucającą się w oczy czerwoną skrzynią. Różewicz chyba chciał skromnego pochówku, co nie?

[quote=

Poproszę o linki do przynajmniej 5 takich wypowiedzi.
[/quote]

:) Czytałam w książkach traktujących o Karkonoszach, teraz nie pamiętam w których. Prawdopodobnie w tych: „W karkonoszach”- T.Steć; „Dolny Śląsk”- TJ. Czerwiński; „J.Góra i okolice”- Z. Kulik

Coś zmyślasz. Mam dwie z trzech wymienionych przez ciebie książek i tam nie ma niczego takiego.

Bo to taki minister - głównie od ustawiania kolesi po stołkach. A grób faktycznie brzydki i też dziwię się kto na coś takiego pozwolił. Gdzie jest konserwator zabytków? Ach tak, konserwator bije pokłony przed ministrem. I woli walczyć z Gołębiem, bo ten jest spoza "paczki". Teraz wszyscy pieją z zachwytu, a dopiero za jakiś czas przyjdzie otrzeźwienie, kto pozwolił na takie szkaradztwo na zabytkowym cmentarzu? Polak zawsze mądry po szkodzie.

Myślałem że jeleniogórzanki wszystkie są mądre ale i durnych nie brakuje..

Nocniki jeleniogórskie,opluwają,i walą sobie plusiki,żałostne zawistne ludziki:(((

Nawet po śmierci nie dadzą człowiekowi spokoju,ale dno:((

znowu hejtujesz wrocławski słoju? Wypad z naszego regionu pajacu! Idź lepiej walczyć na wrocławskich forach z wrocławskimi Romami zamiast jeleniogórzanami.

żałosna imprezka dla plebsu i snobów udających miłosników poezji. różewicz wstydził by się że tacy ludzie poprzyłazili na jego pogrzeb. sam bym się wstydził tam być.

Rany co to za szafa ? Taki właśnie jest efekt gdy się grzebie u nas słoików z Wrocławia,którzy zupełnie nie orientują się w zabytkach i kulturze naszego regionu. niby poeta a gust na poziomie małomiasteczkowego dorobkiewicza.

Nie wiem czy Różewicz zapisał sobie taką szafę w testamencie. Zapewne odpowiada za nią rodzinka Różewicza. Która mogła w ogóle nie wiedzieć jak wygląda cmentarz w Karpaczu. Przyjechali raz na pogrzeb i więcej może w ogóle się nie pojawią, więc mają takie sprawy w d... Zaś grobem będzie opiekować się miejscowa parafia i turyści. Inna sprawa, że rodziny wielkich artystów to zwykle zwyczajni plebejusze bez żadnego poczucia smaku, zbijający jedynie kapitał na nazwisku znanego dziadka, męża, taty. Prawdopodobnie w ogóle nie zwrócili uwagi, że ta skrzynia nie pasuje do charakteru cmentarza, zaabsorbowani tylko swoją rodzinną tragedią.

Podrzucili nam kukułcze jajo, z którym będziemy musieli żyć przez dziesiątki albo i setki lat. Ciekawe co szybciej wpisze się w krajobraz Karpacza: Gołębiewski czy ta skrzynia wśród niemieckich nagrobków?

dżizas jak to wygląda !

Dlaczego u konkurencji nie można komentować pogrzebu Różewicza? Tak bardzo boją się krytycznych opinii mieszkańców, nie po oficjalnej linii lokalnych mediów zapatrzonych w tyłki różnych kacyków? Naczelny już wrócił z Watykanu z beatyfikacji papieża?

świńska yntelygencja...
trzoda słowiańskich bydląt...
buractwo na klepicho do chat dziadów swych...
homonty buraczane lajkujcie se ile wlezie...
i tak wiadomo żeście buraki ze słomą w lakierkach...
słoiki vs nocniki...
he, he...

POLSKA JEST NAJDZIWNIEJSZA...

O, drugi Różewicz...

schnela, schnela...
lajkować matołki...
ne spat...

Rany, znowu przylazł ten sam troll-gimbus. Tak samo będziesz się mnożył pod różnymi nickami i obrażał jeleniogórzan? Jeśli tacy jak ty bronią Różewicza, to trudno się dziwić, że wasze sądy porażają głupotą i ****stwem.

JEST!!!!!!!! Lisica farbowana z SLD co teraz jest w PO a prawdopodobnie przeniesie się do PIS'u...

Chłopie, weź sobie SŁOIK wsadź w kicio i przestań się pruć na każdym forum!

aa ty sobie wyjmij...
bo widać że cię ciśnie...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.