To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

PTTK zaprasza na wycieczkę autokarową

PTTK zaprasza na wycieczkę autokarową

Oddział PTTK Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze zaprasza do udziału w wycieczce autokarowej z Jeleniej Góry do miejscowości w okolicach Wrocławia. Termin: 28 maja, sobota. Wyjazd o godz. 8 z ul. Teatralnej, powrót na godz. 20.
Będzie można zobaczyć atrakcyjne budowle na trasie Żórawina – Kobierzyce – Sośnica - Witoszów Dolny. Zapisy przyjmowane są w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra ul. 1-go Maja 86. tel. 075-7525851, email:
pttk@pttk-jg.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Jak poinformował nas Andrzej Mateusiak z PTTK, wycieczki będą miały następujący przebieg:
Żórawina – zwiedzamy tu gotycki obronny kościół p.w. św. Trójcy z połowy XIV w., gruntownie przebudowany w latach 1600-1608 w stylu manierystycznym, zaliczany do grona najcenniejszych zabytków z okresu manieryzmu w Europie Środkowej. Wraz z cmentarzem otoczony jest wałem obronnym i fosą z zachowanymi w narożach półbastionami. We wnętrzu renesansowe polichromie z czasów przebudowy.

Kobierzyce – zwiedzamy barokowo-klasycystyczny pałac, dawną siedzibę rodziny von Rath, największego potentata przemysłu cukrowniczego na Dolnym Śląsku. W połowie lat 90-tych XX wieku, w związku z napływem znacznych funduszy od inwestorów budujących na terenie gminy Kobierzyce, urząd gminy wspaniale odrestaurował zabytek lokalizując w nim swoją siedzibę.

Sośnica – najcenniejszy zabytek wsi to gotycki kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z barokową kaplicą Świętych Schodów ufundowaną przez właścicielkę majątku na wzór Schodów Rzymskich, którymi Jezus wchodził na sąd Piłata. Kaplica z 28 marmurowymi stopniami wyposażonymi w relikwie świętych jest arcydziełem sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej. Jest to miejsce, do którego od ponad dwóch wieków przybywają liczni pielgrzymi, szczególnie w okresie Wielkiego Postu.

Witoszów Dolny – w miejscowości znajduje się jedyne w Polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów. W muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Najwięcej eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej, niektóre egzemplarze są unikatami w skali krajowej. Możemy również zobaczyć tu broń, która była na wyposażeniu wojska polskiego po 1945 roku, między innymi czołgi, samoloty, wozy opancerzone i kilka armat.