Rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Sobieszowie

Rozpoczął się VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Sobieszowie

Warsztatami tańców ludowych dla przedszkolaków rozpoczął się wczoraj VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany przez MDK Muflon w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Blisko 150 dzieci z czterech jeleniogórskich przedszkoli, poznawało tradycje i wiejskie obrzędy związane z narodzinami i tańczyło krakowiaka. Podobnie jak w poprzedniej edycji festiwalu, zajęcia prowadziła tancerka i pedagog tańca Agata Kazimierczak.

Uczestniczące w zajęciach dzieci z "Tuptusia", "Promyczka", "Okrąglaczka" i "Hałabały", jako pierwsze miały okazje zwiedzić wystawę Czary nad kołyską, której oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę o godz. 16.00. Tego samego dnia czeka nas jeszcze wernisaż wystawy Cuda, wianki, kołysanki oraz wykład Dziecko i dzieciństwo w kulturze tradycyjnej i folklorze muzycznym, w którym mowa będzie o funkcji kołysanek, wyliczanek i dawnych "zabawianek". Drugi dzień festiwalu zakończą zabawy muzyczne dla dzieci i rodziców. Prowadząca warsztaty śpiewaczka, skrzypaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego Ewa Grochowska zaprasza wszystkich, którzy potrafią bawić się jak dzieci, do poznawania tradycyjnych piosenek, gier i zabaw z różnych regionów Polski.
W ostatnim dniu festiwalu, 18 września o godzinie 12.00 przy budynku „Muflonu” odbywać się będzie kiermasz rękodzieła artystycznego i ludowego, w jego wnętrzu zaś prowadzone będą polsko-czeskie warsztaty artystyczne zdobienia pierników, malowania drewnianych zabawek, ręcznego wykonywania laleczek oraz szklanych aniołków. O godzinie 14.00 rozpocznie się Gala Finałowa VII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, w trakcie której zostaną wręczone nagrody główne i wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego pt. ”Cuda wianki – kołysanki”. Galę uświetnią koncerty: Ewy Grochowskiej z zespołem i Anety Strzeszewskiej - absolwentki Autorskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Krzysztofa Komedy w Warszawie, prezentującej projekt „Kołysanki niedzisiejsze”, którego ideą jest ocalenie od zapomnienia ludowych usypianek i piosenek. Poza tym na Gali Finałowej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnicy oraz czeski zespół TS Magdalena. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

DSC03934.jpg
DSC03939.jpg
DSC03941.jpg
DSC03972.jpg
DSC04013.jpg
DSC04096.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.