Rzeźba i miłość

Rzeźba i miłość

W galerii „Promocje” Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu oglądać można wystawę rzeźb Ryszarda Zająca "WENUS w Jeleniej Górze".

Choć od kilku lat twórca-jeleniogórzanin mieszka w Niemczech to niewątpliwe należy do tych rzeźbiarzy, którzy swoje życie i twórczość związali z regionem Karkonoszy. Tworzy w drewnie i marmurze inspirując się nie tylko światem realnym ale chętnie korzystając także z mitów i opowieści biblijnych. W jego rzeźbach dominuje motyw kobiety, bo jak twierdzi to kobieta jest miarą wszechrzeczy i to kobieta przenosi nas w kolejne pokolenia. - Kobieta to miłość, a bez niej cóż byłoby warte nasze życie - wielokrotnie powtarza Ryszard Zając.
Woli mówić o rzeczach radosnych bo jest przekonany, że sztuka musi przynosić radość. Nie unika jednak tematów tragicznych. W ubiegłym roku poświecił im kilka swych prac, które prezentuje na wystawie. Jedna z nich : Fukushima Kiss to wspomnienie wybuchu elektrowni atomowej w 2001 r., której skutków do dziś nie są w stanie uporządkować nawet roboty.
Oprócz kobiecych aktów, na wystawie znalazły się także unikatowe, drewniane formy użytkowe: dębowe stoliki, fantazyjne siedziska i ławki. Są także szkice, od których artysta zawsze zaczyna pracę. Drewno na swoje rzeźby Ryszard Zając znajduje w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej i w Izerskich lasach. Odkryty dla siebie przed kilku laty kamień to marmur "Biała Marianna" wydobywany w Kotlinie Kłodzkiej. - W swojej twórczości " zawsze" inspiruję się kobiecym ciałem. Poprzez kobiecy akt można pokazać wiele istotnych wątków dotyczących dziejów świata i znaczenia odwiecznej roli kobiety - przekonuje artysta.
Wystawa rzeźb Ryszarda Zająca „Venus w Jeleniej Górze” prezentowana jest w Galerii Promocje ODK Jelenia Góra  do 24 lutego 2017 r.

Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (2).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (5).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (6).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (7).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (4).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (8).jpg

Komentarze (2)

Jestem dummy z ciebie Rysiek !
Jestes dla wielu nadzieja ze sztuka jest najwazniejsza a napis w twojej dawnej pracowni ,,WYOBRAZNIA NIE ZNA GRANIC"
Jest dla mnie mottem i eliksyrem na zycie !

mały yetti

Dziekuje RYSIU za to,ze tworzysz piekne dziela.Wena Cie nieopuszcza i niech tak pozostanie.Lubie Twoje wiersze i poetyckie granie.Doceniasz nas - kobiety to widac w Twej tworczosci,Tak bardzo wazny jest dla nas Swiat pelen lagodnosci.Niech sztuka przez Wielkie" W" kroluje .Babcia naszej wnusi Blue Belle,Ela.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.