Secesja w Muzeum Karkonoskim

Secesja w Muzeum Karkonoskim

„Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki” taki tytuł nosi otwarta właśnie wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Jest to interesująca próba ukazania ciekawego kierunku w sztuce, architekturze, malarstwie, grafice, ale także w rzemiośle jaki narodził się w ostatniej dekadze XIX wieku. Styl secesyjny charakteryzował się asymetrycznie falująca linią, wykorzystaniem motywów ze świata flory i fauny, a także dekoracyjnością i jasną kolorystyką.

Secesja w sztuce i architekturze przypadła na przełom XIX i XX wieku, a więc lata gdy miasto Jelenia Góra bardzo prężnie rozwijało się i rozbudowywało. Efektem tego są m.in. secesyjny gmach teatru, dom towarowy przy ul. 1 maja, liczne wille przy ulicach Mickiewicza, Słowackiego, kamienice przy Matejki i Pocztowej, a także kaplica cmentarna na starym cmentarzu.

Właśnie jeleniogórskiej secesji w architekturze poświęcona jest pierwsza część nowo otwartej wystawy. Prezentuje ona obok współczesnych zdjęć obiektów, także projekty tych budowli i szkice architektoniczne.
Secesja zaistniała nie tylko jako ważny kierunek w sztuce, ale pojawiła się w życiu codziennym bogatych warstw społecznych. I właśnie temu poświęcona jest druga część wystawy w Muzeum Karkonoskim. Dzięki współpracy z sześcioma muzeami m.in. z Wrocławia, Legnicy i Gorlitz oraz pożyczeniom od osób prywatnych udało się w muzealnych sala urządzić wnętrza w secesyjnym stylu m.in. gabinet pana domu, jadalnię, salon kawowy. W trakcie piątkowego wernisażu w stylowych wnętrzach pojawiały się postaci w strojach z epoki.
Wystawie towarzyszy publikacja. Nie jest to tradycyjny wystawowy katalog lecz zbiór artykułów ukazujący secesję - jako kierunek sztuki - w różnych jej przejawach.

Wystawę oglądać można w Muzeum Karkonoskim do 3 grudnia 2017 r.

001.JPG
002.JPG
003.JPG
004.JPG
005.JPG
006.JPG
007.JPG
008.JPG
009.JPG
010.JPG
011.JPG
012.JPG
013.JPG
014.JPG
016.JPG
017.JPG
018.JPG
020.JPG

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.