Smacznie i zdrowo na placu Ratuszowym

Smacznie i zdrowo na placu Ratuszowym

Świeże, zdrowe i bez krzty chemii - produkty o takich walorach można było dziś obejrzeć w samym centrum Jeleniej Góry. Ponad 25 gospodarstw z okręgu jeleniogórskiego prezentowało swoje unikatowe wyroby na XXII Kiermaszu Ekologicznym.

Do nabycia było wiele specjałów- od naturalnego miodu, słodkich wypieków, świeżych warzyw i domowych nalewek, aż po zdrowotne poduszki i rękodzieło. Wyroby z izerskiej lawendy, ręcznie zdobione bombki czy biżuteria okazały się kolejnymi atutami naszego regionu. Nie zabrakło także stoiska Agencji Rynku Rolnego i Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie nie tylko prezentowano produkty z gospodarstw agroturystycznych, ale także informowano, jakim logiem znakowana jest zdrowa żywność i jakie normy musi ona spełniać, by je otrzymać.

Całość kiermaszu uświetniły występy lokalnych zespołów, takich jak Rybniczanki, działające już szósty rok. – Jesteśmy na kiermaszu od wielu lat, przyjeżdżamy także na majowy kiermasz turystyczny. Częstujemy swoimi własnymi specjałami- świeżymi ciastami i chlebem ze smalcem. – mówi kierowniczka zespołu, Wanda Gajzler.

Na domowe wypieki chętnych nie brakowało także u Haliny i Stanisława Janiec:- Nasze cista są wypiekane na mące orkiszowej, więc są zdrowsze. Na tej imprezie mamy swoje stoisko już trzeci rok i zainteresowanie zawsze jest duże - mówią.

Także pszczelarze chętnie zjawiają się na kiermaszu:- Mimo ubogich zapasów w tym roku, zainteresowanie miodem nie słabnie. Mamy wielu chętnych; i chociaż jesteśmy tu po raz pierwszy, na pewno będziemy pojawiać się częściej- cieszy się Łukasz Sudnik z pasieki w Bolkowie.- Mamy osiem rodzajów miodu, kosmetyki na bazie wosku pszczelego, kremy, maści czy tabletki na gardło- jest w czym wybierać.

Podczas kiermaszu były także przyznawane nagrody regionalnej edycji konkursu na najlepsze produkty i gospodarstwa ekologiczne. Odczytano także nominacje do nagrody Perły Naszego Kulturalnego Dziedzictwa.

A co o kiermaszu myślą mieszkańcy? – To bardzo miła impreza; myślę, że sensowna jeśli chodzi o ten region. Można zobaczyć, co się tu produkuje, popróbować wszystkiego, nawet coś kupić- mówi ze śmiechem jeleniogórzanka Maria Grzelak. Ceny jednak są bardzo przystępne- kiermasz może stać się zatem dobrą okazją, by przekonać się, że zdrowa, ekologicznie produkowana żywność jest na wyciągnięcie ręki.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA
 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.