Świat uporządkowany formą

Świat uporządkowany formą

W Galerii Sztuki BWA można oglądać retrospektywne malarstwo Adama Styki.

Miał zostać inżynierem, studiował na łódzkiej politechnice, ale jego prace przypadkiem obejrzał Jerzy Nowosielski. Tak rozpoczęła się przygoda Adama Styki z malarstwem. W pracowni profesora Mariana Jaeschke PWSSP w Łodzi w 1965 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Już jako profesor tytularny - Adam Styka kierował przez wiele lat katedrą malarstwa i rysunku na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.

Wielkoformatowe obrazy abstrakcyjne Adama Styki opierają się na budowlach złożonych z figur geometrycznych. Dążenie do uporządkowania świata widoczne jest wyraźnie.

- W swojej twórczości kieruję się zasadą: od analizy czyli szczegółowego patrzenia na pewne problemy do syntezy, która jest już formą uproszczenia. Dążę do uporządkowania świata, mój racjonalizm jest wyraźnie obecny w obrazach, ale miewałem etapy, kiedy emocja zwyciężała rozum – tłumaczył Adam Styka tuż przed wernisażem w jeleniogórskiej galerii.

W malarstwie Adama Styki podstawowe znaczenie odgrywa kolor.

- To jeszcze profesor Jaeschke, który był postimpresjonistą, nauczył mnie kochać kolor. I szukać własnego koloru. Z podstawowych odcieni wywodzi się taka gama kolorów, można się nimi tak pięknie bawić, a zestawiając je, sprawdzać wzajemne oddziaływanie.

Wystawa retrospektywna Adama Styki czynna będzie w Galerii BWA do 15 czerwca 2014 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.