Tak widzą i zatrzymują swój świat

Tak widzą i zatrzymują swój świat

Ponad 40 fotografii dzieci i młodzieży od soboty, 26 stycznia można oglądać w Galerii Pod Brązowym Jeleniem w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ulicy 1 Maja. Jest to pokłosie 4. Dolnośląskiego Konkursu Fotografii Mobilnej dla Dzieci i Młodzieży w wieku do 16 lat „Obok mnie”.

- Radość jest taka, że ten konkurs trwa. Ewa Andrzejewska i Wojtek Zawadzki, pomysłodawcy konkursu, postrzegli, że fotografia mobilna niesie w sobie zdecydowane wartości. I to, że warto pokazywać prace dzieci – mówiła podczas wernisażu szefowa Galerii Pod Brązowym Jeleniem, Maria Szubart.

Nowe media i nowe technologie dla dzieci i młodzieży stały się codziennością. Łatwość dostępu do fotografii mobilnej jest kusząca. Z drugiej strony, może być zdradliwa. Konkurs „Obok mnie” jest świetną okazją do selekcji fotografii uprawianych przez dzieci „przy okazji”, złapania przez nich dystansu do zatrzymywania na ekranie komórki każdej chwili, zachętą do bardziej świadomego fotografowania „świata obok mnie”.

- Konkurs jest cenną inicjatywą, ponieważ jest pomostem do uprawiania fotografii poważnej – komentowała Janina Hobgarska, wiceprezes Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii – Dziecko traktuje fotografię jako rodzaj zabawy i delikatne wyzwanie. Taka forma konkursu jest ciekawa i pożyteczna. Pozwala młodemu człowiekowi sprawdzić swoje umiejętności, zmierzyć się z artystycznym wyzwaniem.

Konkurs, który wymyślili przed czterema laty Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki, po raz pierwszy rozgrywał się w dwóch grupach wiekowych: do 13 lat i 14 – 16 lat. W kategorii dzieci młodszych jury konkursu pierwszym miejscem nagrodziło pracę trzynastoletniej Eli Dąbrowskiej za fotografię zatytułowaną „Tajemnica Tatr”. Drugie miejsce przyznano za pracę dziewięcioletniego Dominika Drążka pt.„Niech żyje wolność”, a trzecie Marysi Haczeli, lat 12 za zatrzymanie „Wiosny”.

W kategorii młodzieżowej pierwszą nagrodą wyróżniono fotografię Hanny Goetze ((praca bez tytułu), drugą – Natalii Myszewskiej („Zapętlenie 1”), a trzecią Kacpra Niedzieli (Kłos”).

Od samego początku organizatorami konkursu są JCK wraz ze Stowarzyszeniem Jeleniogórska Strefa Fotografii oraz Książnica Karkonoska.

Tegoroczną, pokonkursową wystawę w Galerii Pod Brązowym Jeleniem JCK oglądać można do 20 lutego.

Więcej o czwartej edycji konkursu „Obok mnie” w najbliższym wydaniu tygodnika „Nowiny Jeleniogórskie” z 29 stycznia 2019 r. Zapraszamy do lektury!

ObokMnie2019 (1).JPG
ObokMnie2019 (2).JPG
ObokMnie2019 (3).JPG
ObokMnie2019 (4).JPG
ObokMnie2019 (5).JPG
ObokMnie2019 (6).JPG
ObokMnie2019 (7).JPG
ObokMnie2019 (8).JPG
ObokMnie2019 (9).JPG
ObokMnie2019 (10).JPG
ObokMnie2019 (11).JPG
ObokMnie2019 (12).jpg
ObokMnie2019 (13).JPG
ObokMnie2019 (14).JPG

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.