Terytorialsi rekrutują w Jeleniej Górze

FOT. WOT

Trwa formowanie 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Pierwsze szkolenia ochotników zaplanowano już w lutym, ale cały czas chętni do służby mogą się zgłaszać – mówi dowódca brygady płk Artur Barański, który niedawno odwiedził Jelenią Górę. W skład formacji mają wchodzić trzy bataliony lekkiej piechoty, łącznie co najmniej 2,1 tys. osób. Dowództwo 16. brygady jest we Wrocławiu, bataliony powstały we Wrocławiu i Kłodzku. Czy jest szansa, że siedziba batalionu  będzie w Jeleniej Górze?

- Nie wykluczam takiej możliwości – mówi płk Artur Barański. Z rozmów z Jerzym Łużniakiem, prezydentem Jeleniej Góry wynikało, że nie byłoby problemów z siedzibą. W mieście są odpowiednie obiekty. Wprawdzie w zasobach komunalnych Jeleniej Góry nie ma obiektu nadającego się na siedzibę WOT, to jednak jest kilka nieruchomości - głównie w zasobach Agencji Mienia Wojskowego, które mogłyby służyć żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej.  Wszystko jednak zależy od tego, ile osób z naszego regionu zgłosi się do służby w WOT. Wpływ na lokalizację batalionu WOT mogą mieć również  tradycje wojskowe Jeleniej Góry.

Kto może zaciągnąć się do WOT

-Do Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić rezerwiści i osoby, które do tej pory nie miały żadnej styczności ze służbą wojskową. Czekamy na kobiety i mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat (szeregowi) – mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16. DBOT. Na stanowiska podoficerów i oficerów górna granica wieku wynosi 63 lata.

Jakie jeszcze należy spełnić warunki?

- Mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym, zdrowym fizycznie i psychicznie, aby pełnić służbę wojskową, nie pracować zawodowo na stałe za granicą – wylicza Renata Mycio.

-Nasi żołnierze są pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Mają prawo do noszenia munduru, a także broni podczas szkoleń - mówi dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Artur Barański.

Szkolenia, przysięga, służba

Jak podkreśla dowódca, terminy dwudniowych szkoleń, odbywających się w weekendy, są wyznaczone od razu na cały rok, tak by nie kolidowały z pracą, życiem prywatnym i nauką i by można było zaplanować sobie czas. Na początek każdy żołnierz musi przejść szkolenie podstawowe, które trwa 16 dni i zakończy się przysięgą wojskową.

Pierwsze szkolenie podstawowe zaplanowano na 8 lutego we Wrocławiu. Kolejne na: 8 maja, 3 lipca, 13 września i 20 listopada.

Po zakończeniu tego etapu żołnierze pozostają w dyspozycji i muszą stawiać się co miesiąc na dwudniowe (sobota i niedziela) szkolenia. Jeśli ktoś ma wyższe wykształcenie, może pełnić służbę w korpusie oficerów, gdy skończył szkołę średnią może zostać podoficerem, a jeśli podstawówkę – szeregowcem. Żołnierze WOT przechodzą trzy etapy szkolenia. Najpierw poznają rodzaje sprzętu, broni, uzbrojenia i wyposażenia, uczą się pierwszej pomocy i taktyki na polu walk. Na drugi rok zaplanowane są szkolenia specjalistyczne. Żołnierzem obrony terytorialnej można być do sześciu lat z możliwością przedłużenia. Ze służby można zrezygnować w każdej chwili. Trzeba jednak rozliczyć się z pobranego sprzętu i umundurowania.

Służba połączona z pracą i nauką

- Służba w WOT umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową.  Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników w ramach różnorakich szkoleń – dodaje płk Barański.

Ochotnicy którzy wstąpią do WOT będą pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania. - Chcielibyśmy, aby w każdej gminie byli nasi żołnierze – mówi płk Barański. - Będziemy wspierać lokalne działania i pomagać mieszkańcom w razie potrzeby – deklaruje.

Gdzie mają się zgłaszać chętni do służby w WOT?

Wszyscy chętni do służby w Dolnośląskiej Brygadzie OT powinni zgłosić się do odpowiednich dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień. Dla jeleniogórzanek i jeleniogórzan jest to WKU w Bolesławcu przy ul. Wojska Polskiego 54.

-Mamy ok. 300 zadeklarowanych ochotników, którzy już zgłosili chęć zostania terytorialsami i wierzymy, że chętnych będzie jeszcze więcej – mówi dowódca dolnośląskiej brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej na terenach, gdzie formacja ma już rozwinięte swoje struktury, cieszy się dużą popularnością. W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy, blisko 90 procent z nich stanowią ochotnicy, aż 14 procent to kobiety. W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało ponad 40 tys. osób.

WOT to ochotnicza służba wojskowa, którą można pogodzić z pracą w cywilu czy nauką. Żołnierze WOT mają pomagać podczas klęsk żywiołowych, a w razie wojny wspierać regularne wojsko na swoim terenie.

Pełniący służbę w Obronie Terytorialnej dostawać będą uposażenie - miesięcznie 320 zł za gotowość do służby i dodatkowe pieniądze za wyjazdy na weekendowe ćwiczenia. W sumie około 600 złotych miesięcznie.

plk Artur Barański.jpg
wot (1).jpg
wot (2).jpg
wot (3).jpg
wot (4).jpg
wot (5).jpg
wot (6).jpg
wot (7).jpg
wot (8).jpg
wot (9).jpg
wot (10).jpg
wot (11).jpg
wot (12).jpg
wot (13).jpg
wot (14).jpg
wot (15).JPG
wot (16).JPG
wot (17).jpg
wot (18).jpg
wot (19).jpg
wot (20).jpg
wot (21).jpg
wot (22).jpg
wot (23).jpg
wot (24).jpg
wot (25).jpg
wot (26).jpg
wot (27).jpg
wot (28).jpg
wot (29).jpg
wot (30).jpg
wot (31).jpg
wot (32).jpg
wot (33).jpg
wot (34).jpg
wot (35).jpg
wot (36).jpg
wot (37).jpg
wot (38).jpg
wot (39).jpg
wot (40).jpg
wot (41).jpg
wot (42).jpg
wot (43).jpg
wot (44).jpg
wot (45).jpg
wot (46).jpg
wot (47).jpg
wot (48).jpg
wot (49).jpg
wot (50).JPG
wot (51).jpg
wot (52).jpg
wot (53).jpg
wot (54).jpg
wot (55).jpg
wot (56).jpg
wot (57).jpg
wot (58).jpg
wot (59).jpg
wot (60).jpg
wot (61).jpg
wot (62).jpg

Komentarze (38)

Banda ignorantów... Dostaną kijki do strzelania, czy mają sobie sami wystrugać? Brązowe spodnie też z przydziału?

Może senator Mróz by się zgłosił? Nauczą łóżko ścielić i spodnie składać w kostkę.

Mięso armatnie. Pójdą na pierwszy ogień, gdy PiS wyprowadzi Polskę z Unii, a Putin przypomni sobie o dawnych koloniach.

Według ciebie to lepiej wywieść białą flagę.

Tak synku, wywieść. A teraz idź już sobie do piaskownicy.

Niebezpieczna organizacja,może się wyrwać z pod kontroli tak samo jak kibolstwo wyrwało się od kibiców.

70 lat bez wojny w Europie a tu psychoza wojny .
Chcą żołnierki to przywrócić obowiązkową służbę wojskową .

Już kiedyś dostałeś radę.Nie bierz używek ,ewidentnie zle wpływają na stan twojego umysłu

A ty, napletku, naucz się, że używamy kropki na końcu zdania, stawiamy spację po kropce, nie stawiamy spacji przed przecinkiem, stawiamy spację po przecinku. Jak się nauczysz podstaw, to za dwa, trzy lata będziesz mógł zabrać głos.

Nic nie widzisz więcej!! Zamyka się szkoły, brak przedszkoli, żłobków .
Brak na opiekę ludzi starszych .
Wydaje się kasę na katechetów ,kler i jakieś organizacje paramilitarne.
Czy to nie jest ukryte ramie partii rządzącej coś na wzór strażników rewolucji w Iranie?
Zaraz się znajdzie etat dla klechy jako kapelana.

Pierwsze zdanie do śmietnika.
Natomiast nie jesteś "ganz dumm"= jestem za obowiązkową służbą wojskową.

Jako były żołnierz 62ks w Bolesławcu umieram ze śmiechu słysząc o zdolnościach bojowych sobotnich wojaków szwejów z WOT.
Żołnierz musi umieć zgarotować po cichu wroga, pchnąć mu sztyletem w serce bądź pospolicie skręcić mu kark. Bez emocji.Cicho i skutecznie.
To co wyprawia z armià szajka żydów z PiS nie mieści się w "żadna rubryka".
Armia jest na posyłkach żydojankesów na wojnach w których poza slużalczością Polska nie ma żadnego własnego interesu.
Żołnierz polski bierze udział w zbrodniach wojennych na polecenie USraela.
Ta banda POPiS powinna za to odpowiedzieć głową.

Panie były żołnierzu , ci ludzie mają przede wszystkim nauczyć się posługiwać bronią. To, że ty masz w głowie sztyletowanie ludzi to twój problem. Może napiszesz dlaczego jesteś BYŁYM żołnierzem. Trzeba było zostać i pouczać w Bolesławcu. Wymądrzanie się w komentarzach pod artykułem słabe jest po prostu.

Ci ludzie mogą się najwyżej nauczyć posługiwać kijkiem bojowym, z którego będą "strzelać". Nauczą się jeszcze posłuszeństwa wobec kurduplowatego kaprala czy majora, który w ten sposób leczy swoje kompleksy. Jak swojsko to przypomina politykę... Kurduplowaty...

Były ze względu na chorobę umysłową w postaci urojeń?

Nikt już PiSowi władzy nie odbierze. Mają formację do rozbijania protestów. Bo dla czołgów są tylko mięsem

Od kiedy to Koalicja wspiera WOT? Jerzy nie oszukuj - nienawidzisz tej formacji, ale chcesz być taki ważny, co?

Z jednego zdania "Z rozmów z Jerzym Łużniakiem, prezydentem Jeleniej Góry wynikało, że nie byłoby problemów z siedzibą." wnioskujesz, że Łużniak wspiera WOT? No, to gratulacje...

tez biegalem z proca po lesie, kiedy mialem 5 lat :-D

Ale się uśmiałem z tych zdjęć! Jakie zaangażowanie, jakie groźne miny! Ale kilku zemdlało z wrażenia! Dzieciaczki, co bez smartfona zgubią się w Lidlu...

Mogę być Majorem ,ewentualnie Kapitanem.... jak macie taki etacik to się zgłaszam.I praca od 7 do 15

Dobrze, przyjdź. Umyj zęby. Ogol się. Brodę i wąsy też.

A pejsy ..też mam zgolić??? a nóg to już na pewno nie umyję...po co ..PIS przetrwa 1000 lat,moje nogi też...

Pytanie do terytorialsow. Miejscowa ludnosc postanowila zrobic pogrom Zydow. Masz do wyboru:
1) Przylaczyc sie do nich i wziasc udzial w pogromie
2) Stanac po stronie Zydow przeciwko miejscowym Polakom
Co wybierasz?

Wziąść?! Idź już sobie.

To drugie, a tłuszczę gazem i w kaftany. Urojenia trzeba leczyć. A Żydów w Polsce prawie nie ma. Wmawianie sobie i innym, jacy oni są liczni, potężni i groźni, dowodzi choroby psychicznej.

Dobrze a dziewuchy też będą? Jaki gnom wpadł na tak pomysł?
Macie jakiegoś Wierszokletę? Muzyka napewno będzie z rodzaju disko pis-ko.
Ale jaja ,nie wiedziałam że dożyję takiego kabaretu.

Wojsko też r***. Cycate baby musowo som.

Terytolialsi to takie same wojsko jak kazde inne. Na przyklad w USA poborowy ma 2 tygodnie szkolenia i jedzie na front czyli jest gorzej wyszkolony niz nasi z OT. Lepiej szkolone sa oddzialy specjalne ale z OT do nich droga otwarta. Zolnierze, ktorzy sie wyrozniaja dostana propozycje awansu. Niektorzy moga nawet trafic do najlepszych i najtajniejszych jednostek.

Synuś maciorki kacapa Macierewicza nie bredź.

a skad ty mozesz wiedziec przeciez ty nigdy nie byles w wojsku.

Mogłeś milczeć i nikt by się nie dowiedział o twoim upośledzeniu. Nie skorzystałeś.

No i tak to jest !

Mieć obywatelstwo polskie, tyko, obywatelstwo posiada wielu Ukrainców pogrobowców banderowców i zapewne będą wstępowali. A oni się czają i czekają na sposobność by "rezać lachy".

fajnie że baby będą. ja się zapisałem. zrobimy wielką orgię. Ps a do tego wojska nic nie piszą że trzeba być normalnym? broń będą przyjebom i psychopstą dawa

WOT czyli Wolni, Otyli, Tępi

zabawa dla niedowartościowanych harcerzyków

Harcerze przy nich to elita :)

Bojówki Maciarewicza raczej nie spotakją się zainteresowaniem w Kotlince...

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.