To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Głosujemy do 4 lutego do godziny 12.00., aby wybrać finalistów

Człowiek Roku 2020 otrzyma Kryształ Górski.

Dzisiaj przypominamy wszystkich kandydatów do tytułu Człowieka Roku. Na wszystkich kandydatów głosujemy do czwartku 4 lutego, do godziny 12.00. W piątek, 5 lutego, poznamy piątkę  finalistów. W 5. numerze Nowin Jeleniogórskich z 2 lutego przedstawimy listę z kandydatami, którzy cieszą się największym wsparciem Czytelników. W ubiegły poniedziałek (25 stycznia) na prowadzeniu była Sylawia Myślicka (268 pkt.), przed Anną Konieczyńską (178 pkt.) , Dorotą Rauch ((168 pkt.), Dariuszem Gudowskim (147 pkt.). Piątke zamykał Juliusz Bokiej (130 pkt).

Człowiek Roku to w tej chwili najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naszym regionie, mające najbogatszą historię i wspaniałych laureatów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Kryształ Górski trafił do rąk Stanisława Dziedzica, wcześniej naszymi laureatami byli m. in. Rafał Fronia, Kazimierz Pichlak, ksiądz Kubek, Zuzanna Dziedzic, Julian Gozdowski czy Dariusz Miliński.

Kogo szukamy? Mieszkańców naszego regionu, którzy wyróżniają się z tłumu. Ludzi z charyzmą, pasją, liderów lokalnych społeczności, działających na rzecz innych. Zarażających swoją dobrą energią naokoło, inspirujących innych do aktywności.

Uwaga! Jeżeli zgłoszenia chce dokonać pojedyncza osoba a swoją decyzję uzasadni, to nie potrzebuje już wsparcia 10 osób Uznaliśmy, że w okresie narodowej kwarantanny nie ma sensu narażać kogokolwiek na ryzyko związane z pandemią. Prosimy jednak, aby jedna osoba nie zgłaszała więcej niż jednego kandydata. Kandydatów mogą także zgłaszać reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, fundacji, samorządów, zgromadzeń religijnych. O wskazanie swoich faworytów poprosimy także laureatów z poprzednich lat. Wymagamy krótkiego uzasadnienia przedstawionego zgłoszenia. Prosimy też o niezgłaszanie finalistów wyborów z ubiegłego roku. Mogą za to startować finaliści wyborów z poprzednich lat, którym nie udało się zdobyć Kryształu Górskiego. Nie nominujemy także do tytułu osób, które w poprzednich latach otrzymały tytuł „Człowieka Roku”. Zgłoszeń dokonujemy mailowo (a.buda@nj24.pl) bądź listownie.

Na razie nie wiemy, gdzie i w jakich warunkach dokonamy końcowych rozstrzygnięć. Wszystko zależy od sanitarnych obostrzeń. Jesteśmy jednak zdeterminowani, aby tę edycję Człowieka Roku przeprowadzić. Zrobimy to razem z Państwem, naszymi Czytelnikami.

Przedstawiamy pierwsze kandydatury:

Anna Kowalska sms na numer 71051 o treści CR.1

Znana ze Stowarzyszenia Kowary Pomagają, a zgłoszona za zaangażowanie i wsparcie mieszkańców naszego regionu. Pani Anna wraz z koleżankami ze Stowarzyszenia pomogła samotnemu ojcu i jego czwórce dzieci w zdobyciu mieszkania, wyremontowaniu go i wyposażeniu w meble i sprzęty. Po wsparcie zgłaszają się kolejne osoby i żadna nie zostaje odesłana z kwitkiem. Pani Anna zaraża optymizmem i energią. Nie ma dla niej barier, których nie można pokonać.

Anna Konieczyńska sms na numer 71051 o treści CR.2

Organizatorka marszów protestacyjnych w ramach Strajku Kobiet w Jeleniej Górze. Zmobilizowała do działania setki młodych ludzi. Takich tłumów zaangażowanych społecznie młodych jeleniogórzan, miasto nie widziało od lat. Zaraziła ich energią i chęcią działania. Dzięki niej poczuli, że ich głos się liczy.

Dariusz Gudowski sms na numer 71051 o treści CR.3

Jeleniogórzanin, który prowadzi akcję #uwolnij złomka. Naprawia stare laptopy i za darmo rozdaje je potrzebującym uczniom. Dzięki niemu mogą uczyć się zdalnie. Laptopy otrzymały już setki dzieci i młodzieży. Akcja trwa cały czas, a pan Dariusz #uwalnia złomka dla kolejnych uczniów.

Robert Plewa sms na numer 71051 o treści CR.4

Przewodniczący rady rodziców szkoły podstawowej w Sosnówce. Wraz z innymi rodzicami nie dopuścił do likwidacji placówki. Prowadził akcję protestacyjną skutecznie i konsekwentnie. Pokazał, że lokalna społeczność może walczyć o swoją miejscowość i o to, by żyło się w niej lepiej. Szkoła podstawowa w Sosnówce działa ku zadowoleniu rodziców i uczniów.

Dr Juliusz Bokiej sms na numer 71051 o treści CR.5

Ordynator Oddziału Chorób Płuc w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej, lekarz niosący pomoc chorym na COVID 19, otaczający ich fachową opieką, niosący wsparcie ich rodzinom. Profesjonalista, dobry organizator, na którego zawsze mogą liczyć pacjenci.

Piotr Karnia sms na numer 71051 o treści CR.6

Prezes zarządu Moja Fundacja, niestrudzenie pomaga podopiecznym z domów dziecka. Wraz z wolontariuszami i współpracownikami z Mojej Fundacji oraz trenerami prowadzi drużynę piłkarską, której członkowie planują udział w Mistrzostwach Świata Drużyn z Domów Dziecka. Tryska pomysłami, jak zdobyć pieniądze na pomoc dla wychowanków z domów dziecka, nie zapomina o ich potrzebach i zawsze gotowy jest przyjść im z pomocą.

Kamil Barczyk sms na numer 71051 o treści CR.7

Pół roku przed epidemią koronawirusa został dyrektorem szpitala powiatowego w Bolesławcu. Młody jak na takie stanowisko dyrektor poradził sobie nadzwyczajnie z największym światowym wyzwaniem medycznym od czasów epidemii hiszpanki. Nie wahał się krzyczeć o potrzebach, gdy w jego przekształcanym w jednoimienny szpitalu brakowało wszystkiego. Sprawnie prowadził placówkę w czasie wiosennego szczytu zachorowań. Gdy premier mówił o wygrywaniu z wirusem, dyrektor szpitala z Bolesławca już organizował szpital modułowy, by być gotowym na jesienną falę COVID-19. Profesor Krzysztof Simon, autorytet w sprawach walki z epidemią, w jednej ze swych wypowiedzi stwierdził, że obserwuje szpital w Bolesławcu i jego dyrektora, i ocenia placówkę jako prowadzoną wzorowo.

Marek Kaźmierczyk sms na numer 71051 o treści CR.8

Chirurg, ordynator oddziału chirurgii i zastępca dyrektora ds. medycznych w Powiatowym Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim. – Od 35 lat operuje mieszkańców powiatu lwóweckiego i chyba jesteśmy wszyscy z tego powodu bardzo zadowoleni, bo to fachowiec na najwyższym poziomie: kompetentny, konkretny, a do tego przyjazny pacjentom – tak chirurga opisuje były pacjent, zgłaszający tę kandydaturę. Od początku lekarskiej kariery, czyli odbywania stażu, pracuje w lwóweckim szpitalu. Do tego aktywny w działaniach na rzecz środowiska lokalnego i zawodowego – był radnym w Lwówku, jest I zastępcą Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy. Pracuje też naukowo.

Piotr Rachwalski sms na numer 71051 o treści CR.9

Sprawa mostu w Pilchowicach była jednym z najgłośniejszych i najważniejszych tematów 2020 r. w regionie. Nasz czytelnik z powiatu lwóweckiego (zastanawiał się, czy można zgłosić do plebiscytu Człowiek Roku osobę spoza regionu jeleniogórskiego – oczywiście można) uważa, że koniecznie trzeba docenić wkład w ocalenie mostu Piotra Rachwalskiego, który jako pierwszy poinformował o planach wyburzenia konstrukcji. Początkowo wszyscy traktowali to z niedowierzaniem, ale konsekwentne nagłaśnianie sprawy przez pana Piotra sprawiło, że grono obrońców urosło do rozmiarów pozwalających ocalić przeprawę. Bez wątpienie jednak to Piotr Rachwalski jest twarzą tej obrony. W latach 2014-19 prezes Kolei Dolnośląskich, obecnie prezes PKS Słupsk.

Karol Wilk sms na numer 71051 o treści CR.10

Jest prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mirsk „Odnowa” - najprężniej działającej organizacji na rzecz lokalnej społeczności w gminie. Stowarzyszenie niestrudzenie walczy o środowisko naturalne, inicjuje akcje społeczne, pomaga potrzebującym – ostatnio pogorzelcom z Rębiszowa i Domowi Samotnych Matek z Dziećmi w Pobiednej. W tym roku przede wszystkim jednak stowarzyszenie i osobiście Karol Wilk zmobilizowali społeczność lokalną w proteście „Stop odpadom z Niemiec w Górach Izerskich”, będącym sprzeciwem wobec rekultywacji wyrobiska pokopalnianego w Rębiszowie odpadami hutniczymi. Manifestacja sprzeciwu, której „Odnowa” była współorganizatorem, zgromadziła setki uczestników, a temat zagrożenia stał się kwestią ogólnopolską.

Grażyna Kolarzyk sms na numer 71051 o treści CR.11

Dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Fundacja, założona z inicjatywy Piotra Napierały, nieodżałowanej pamięci jej wieloletniego prezesa, od lat sprawnie zarządzana przez Panią Dyrektor, ma ogromny udział w wypromowaniu Doliny jako wizytówki Dolnego Śląska. Mnogość wspaniale odbudowanych obiektów i zrewitalizowanych założeń pałacowo- parkowych przyprawia o zawrót głowy tłumnie przybywających turystów. Szczególnie intensywne działania prowadzone są w folwarku i parku w Bukowcu, gdzie w przywróconych życiu pięknych obiektach mają miejsce imponujące wydarzenia kulturalno-społeczne. Pani Grażyna Kolarzyk od wielu lat organizuje cieszący się międzynarodową renomą Festiwal dell' Arte, gromadzący śmietankę artystyczną zarówno Polski, jak i całej Europy, gromadzący tłumy widzów. Nie sposób wyobrazić sobie Kotlinę Jeleniogórska bez dokonań Pani Grażyny Kolarzyk.

Sylwia Myślicka sms na numer 71051 o treści CR.12

„Jest wieloletnim kierownikiem Działu Rehabilitacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. Realizuje swoją misję przede wszystkim poprzez pomoc osobom z niepełnosprawnością. Praca zawodowa nie ogranicza jej, a dodaje skrzydeł. Była inicjatorką i wieloletnią koordynatorką projektów systemowych „Postaw na siebie" w dwóch edycjach, podczas których kilkaset osób skorzystało z szeroko rozumianego wsparcia poprzez aktywizację edukacyjną, zawodową, zdrowotną czy społeczną. Sylwia Myślicka jest również wieloletnią inicjatorką i współorganizatorką Festynów Integracyjnych pod hasłem "Walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym". Z wielkim poświęceniem i oddaniem prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy, będący nie tylko miejscem wsparcia, ale też drugim domem dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Niestrudzenie pozyskuje dla fundacji "Nasza Fundacja" środki na realizację kolejnych projektów. Efektem tych starań jest realizacja „Opieki wytchnieniowej", której celem są działania o szerokim i bardzo istotnym znaczeniu dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Sylwia zainicjowała również powstanie klubu samopomocy dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego "PASUJE" w Jeleniej Górze. Jej marzeniem i celem, do którego dąży, jest utworzenie w Jeleniej Górze Centrum Zdrowia Psychicznego. Naszym marzeniem - jej koleżanek, kolegów i rodziny - jest to, aby ta działająca zawsze bez rozgłosu i jupiterów osoba otrzymała zasłużone oklaski za wieloletnią pracę.”

Dorota Rauch sms na numer 71051 o treści CR.13

Pracuje jako zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze. W tych trudnych czasach pandemii, pełniąc obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, mimo wielu ograniczeń przeprowadziła wraz ze współpracownikami skuteczną obsługę wypłat pomocy przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej. Uratowanych tym samym zostało wiele jednoosobowych działalności gospodarczych, zaś pracodawcy zatrudniający więcej osób utrzymali miejsca pracy swoich pracowników, a przez to zyskali względną stabilizację. Petenci, osoby zainteresowane, które miały kontakt z zaangażowaną i kompetentną Panią Dorotą Rauch, zawsze otrzymywały pomoc i nadal ją otrzymują, niezależnie, czy są to pracodawcy, osoby niepełnosprawne, osoby pozostające bez pracy czy też młodzi ludzie będący na początku swojej drogi zawodowej. Jej efektywna pomoc na pewno jest zauważalna przez mieszkańców naszego regionu.

Max Zieliński sms na numer 71051 o treści CR.14

„Niepełnosprawny ze stopniem znacznym, pan Maks Zieliński z Leśnej koło Lubania, jest wielkim społecznikiem. Pan Maks ma problemy z chodzeniem, lecz pomimo swojej niepełnosprawności 5 razy jeździł do Warszawy na protesty niepełnosprawnych. Protesty były skuteczne, wywalczono 500+ dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pan Maks dzięki swojej aktywności doskonali lokalną demokrację, dla której jest solą w oku. Obecnie walczy m.in. o reaktywację połączenia kolejowego z Leśnej poprzez Lubań na cały świat. Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich nie mają szans wydostać się z Leśnej. Wieloletnia działalność społeczna pana Maksa Zielińskiego powinna zostać doceniona (m.in. upomina się w sądach o prawo do godnego życia).”Kandydaturę tę zgłosił Lesław Hardziej z lubańskiego SKOB.

Joanna Żelaśkiewicz sms na numer 71051 o treści CR.15

„Zgłaszam do tytułu Człowieka Roku 2020 panią dr Joannę Żelaśkiewicz. W okresie pandemii, kiedy naprawdę ciężko dostać się do jakiegokolwiek lekarza, pani doktor nie tylko nie odmawia pomocy najmłodszym pacjentom, ale również ratuje życie dorosłym. W czasie, gdy zachorowałam na covid-19, nie tylko rozmawiała ze mną przez telefon, ale kiedy stan mój się pogorszył, bez zastanowienia zbadała mnie osobiście, narażając swoje zdrowie i życie. Jest ona wzorem do naśladowania dla wszystkich lekarzy. Nigdy nie odmawia pomocy. Przy tym wszystkim jest duszą-człowiekiem. Zawsze uprzejma, delikatna i oddana. Takie osoby, jak pani dr Joanna Żelaśkiewicz, zasługują na miano Człowieka Roku 2020.”

 

 

Wspierać kandydatów można za pomocą kuponów bądź sms. Głos oddany na kuponie wyciętym z gazety jest liczony jako 2 punkty, jeden sms (koszt 1,23 zł brutto) – to 1 punkt. Pięciu kandydatów z największa ilością punków wejdzie do finału wyborów. Człowiekiem roku zostanie osoba z największym wsparciem liczonym jako suma dwu osobnych głosowań: kapituły wyborów oraz czytelników.

anna-kowalska2.jpg
konieczynska2.jpg
gudi-2.jpg
robert-plewa1.jpg
Juliusz-Bokiej.jpg
Piotr-karnia4.jpg
KamilBarczyk.jpg
Marek-Kaźmierczyk.jpg
PiotrRachwalski.jpg
Karol-Wilk.jpg
g-kolarzyk.2f42a.JPG
Głosujemy do 4 lutego do godziny 12.00., aby wybrać finalistów
Głosujemy do 4 lutego do godziny 12.00., aby wybrać finalistów
Głosujemy do 4 lutego do godziny 12.00., aby wybrać finalistów
Głosujemy do 4 lutego do godziny 12.00., aby wybrać finalistów