Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś

Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś

Blisko 300 strojnych gości z kilku krajów uczestniczyć ma w tegorocznym Międzynarodowym Zjeździe Mikołajów w Lwówku Śląskim.

Prada brodatych dobroczyńców w czerwonych płaszczach rozdających świąteczne prezenty będzie jednym z głównych wydarzeń Lwóweckich Jasełek Ulicznych, które stały się już wspaniałą tradycją miasteczka nad Bobrem. Niezwykłe, doroczne spotkanie mieszkańców okolicy i gości odwiedzających Lwówek odbędzie się we wtorek 21 grudnia na miejscowym rynku. To propozycja dla tych, którzy potrafią oderwać się od gorączki przedświątecznych przygotowań i szału zakupów i w gronie tych, którzy cenią sobie autentyczne, bożonarodzeniowe przeżycia wprowadzić się już w prawdziwie świąteczny nastrój.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia jest zawsze uroczyste wniesienie do miasta i przekazanie wszystkim uczestnikom spotkania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień zapalony w miejscu narodzenia Chrystusa od lat dociera w w różne zakątki świata dzięki harcerzom. To właśnie harcerze przywożą go do Lwówka i maszerują na czele orszaku betlejemskiego, by na scenie ceremonialnie przekazać symboliczny lampion gospodarzom miasta. Później od tego płomienia rozpalane są wszystkie świece i lampiony. Każdy może więc betlejemskie światełko zabrać ze sobą do domu. Nastrojowe wydarzenie bez względu na pogodę gromadzi zawsze pod lwóweckim ratusze tłumy ludzi. Organizatorzy wydarzenia przygotowują zawsze około 4 tys ogarków świec, które rozdawane są są na ulicy.

Zanim jednak orszak betlejemski wkroczy do miasta, na głodnych choinkowych wrażeń czekać będzie szereg specjalnych atrakcji. W tym roku Lwóweckie Jasełka Uliczne rozpoczną się wyjątkowo wcześnie bo już o godz. 10.00. O tej właśnie porze otwarty zostanie plenerowy kiermasz świąteczny miast partnerskich, który po raz pierwszy odbędzie się na lwóweckim rynku. Przy wielkiej choince w sercu miasta stanie zostanie co najmniej kilkanaście stoisk z tradycyjnymi świątecznymi potrawami, wypiekami, ozdobami i pamiątkami. Oprócz polskich stoisk przygotowanych przez zespoły ludowe z okolicy swoje kramy rozstawią także goście z Czech i Niemiec. Jarmark przygotowywany przez lwóweckich włodarzy wspólnie z wspólnie z gospodarzami niemieckiego miasta partnerskiego Wilthen nawiązuje do tamtejszych tradycji kiermaszy adwentowych. Udział w nim zapowiedzieli także goście z zaprzyjaźnionej ze Lwówkiem czeskiej Chrastavy. Stoiska czynne będą do wieczora.

Uroczysta część imprezy rozpocznie się o godz. 15.00 specjalną atrakcją nie tylko dla maluchów, czyli uliczną paradą Mikołajów, uczestniczących w zjeździe. Świetnych Mikołajów wędrujących ulicami miasteczka spotkać będzie można oczywiści znacznie wcześniej, o 15.00 wszyscy zjazdowicze przemaszerują jednak razem wokół rynku w drodze na wspólne spotkanie zaplanowana na 15.30. O tej same porze ożyje scena ustawiona na lwóweckim rynku. Z koncertami kolęd i pastorałek występować będą na niej zespoły polskie, czeskie i niemieckie. O 17.00 na rynku pojawi się orszak betlejemski. Po uroczystym przekazaniu Światła Pokoju mieszkańcom miasta ze sceny popłyną życzenia świąteczne składane przez gospodarzy spotkania i uczestniczących w nim gości. W specjalnych punktach ustawionych wzdłuż trasy przemarszu orszaku betlejemskiego rozdawane będą nie tylko świeczki ale i świąteczne opłatki, którymi podzielić można będzie się z przyjaciółmi. Na wielki finał zaplanowano pokaz sztucznych ogni oraz wspólne spotkanie przy choince i wigilijny poczęstunek. Przy długich stołach ustawionych przy scenie już wcześniej posilić będzie można się świątecznymi specjałami rozdawanymi przez organizatorów. Na wieczorną ucztę przygotowywanych jest jak zwykle kilka tysięcy pierogów i kilkaset litrów gorącego barszczu. Zapraszamy!

.

Fot. Daniel Antosik
Fot. Daniel Antosik
 
Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś
Uliczne jasełka ze świątecznym kiermaszem - już dziś

Komentarze (2)

W każdym miejście, jak czytam odbywają się kiermasze świąteczne, pokazy i.t.p., że o wrocławskim jarmarku nie wspomnę. A w JG - nic. Doprawdy, prawdziwie miasto turystyczne - stolica powiatu ! Chyba nawet nie gminy ?!

Nie marudź ,popatrz jak miasto pięknie udekorowane wyborczymi plakatami,jak miło się do nas sam SZEF uśmicha!

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.