Warszawskie historie w Jeleniej Górze!

Fot. Jacek Drygała

W czwartek, 24 kwietnia, o godz. 18.00 w kinie LOT odbędzie się jeleniogórska premiera filmu „STACJA WARSZAWA”, w którym zagrali m.in.: Marta Lipińska, Eryk Lubos, Łukasz Simlat, Zbigniew Zamachowski, Monika Dryl, Janusz Chabior, Jowita Budnik. To jedyna szansa zobaczenia tego głośnego filmu w Jeleniej Górze, bo organizatorzy wydarzenia zapowiadają tylko ten jeden pokaz. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu, które poprowadzi znany krytyk – Łukasz Maciejewski.

W niespełna dwa miesiące po zakończeniu 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM – ZBLIŻENIA jego organizator, Osiedlowy Dom Kultury, przygotował kolejne, bardzo ciekawe filmowe wydarzenie w Jeleniej Górze. Pokaz specjalny filmu „Stacja Warszawa” odbywa się w ramach przedsięwzięcia pod nazwą: POZYTYWNE PROJEKTY, w ramach którego organizowany był również tegoroczny Festiwal ZOOM - ZBLIŻENIA.

„STACJA WARSZAWA” to sześć splecionych ze sobą historii, które składają się na panoramę obyczajową oraz niepokorny portret współczesnej Warszawy i jej mieszkańców. Igła (Eryk Lubos) to były więzień, któremu zwiduje się Matka Boska (Marta Lipińska). Przeżył nawrócenie i pragnie zbawiać ludzi. W swej wędrówce po Warszawie spotyka kolejnych bohaterów: Marcina (Łukasz Simlat)– wyglądającego na nieśmiałego biznesmena, ofiarę mobbingu, Lucy (Klara Bielawka) – pracującą w sex shopie marzycielkę, Filipa - nastolatka pragnącego wyrwać się z rodzinnej wsi, Jurka (Janusz Chabior) - zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę (Monika Dryl) - korporacyjną singielkę. Łączy ich samotność, wyobcowanie charakterystyczne dla mieszkańców współczesnych metropolii. Każde z nich przeżywa coś w rodzaju przebudzenia. Może to być przerwanie pasma upokorzeń, odruch współczucia wobec obcej osoby, próba samobójstwa lub... morderstwo. Jednocześnie wszystkim bohaterom przyszło żyć w mieście, na którym cieniem położył się krzyż. Wszystkie historie w filmie się przeplatają, dopowiadają, oddziałują na siebie wzajemnie. Pewnie z racji tego specyficznego rodowodu „Stacja Warszawa” niełatwo poddaje się interpretacji. Każda z opowiedzianych historii ma swojego bohatera. Wspólne jest dla nich to, że są to ludzie zagubieni i szukający swojego miejsca we współczesnej Warszawie. Nie umieją się w życiu odnaleźć, nie realizują swoich marzeń i ambicji, nie odnaleźli sensu życia. Kolekcja życiowych rozbitków w mieście przyjezdnych, w katolickiej Polsce. Nad bohaterami filmu wznosi się Krzyż - dosłownie i w przenośni. Ale ten Krzyż nie przynosi pomocy ani nie daje otuchy. Zamiast łączyć – dzieli, jest pusty, stwarza pretekst do kłótni o miejsce i rolę Kościoła w naszym życiu. Czy ten spór – widoczny wyraźnie w katolickiej Polsce – nie jest częścią większego kryzysu, europejskiego, światowego? „Stacja Warszawa” dotyka wątków religijnych, ale zamiarem twórców nie było robienie filmu religijnego. „Stacja Warszawa” to film nietypowy, ponieważ jest dziełem zbiorowym. Jego autorzy stworzyli swoistą kooperatywę twórczą, nawiązującą do chlubnej przeszłości polskiej kinematografii, czyli zespołów filmowych. Grupę tworzą absolwenci Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy: Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz i Tymon Wyciszkiewicz. Wszyscy mają solidny dorobek filmowy, ale „Stacja Warszawa” stanowi ich wspólny debiut pełnometrażowy.

„Stacja Warszawa” miała swoją premierę kinową 28 marca, ale wcześniej pokazywana i nagradzana była na kilku festiwalach filmowych. Na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" nagrodę za debiut aktorski za "wyróżniającą się osobowość w mozaice postaci wieloobsadowego filmu" otrzymała Klara Bielawka, a operator - Arkadiusz Tomiak – otrzymał nagrodę za zdjęcia - za "wykreowanie spójnego świata w wielowątkowej opowieści i oryginalną wizję plastyczną w ukazaniu naszej metropolii". Na tym samym festiwalu film otrzymał również nagrodę za muzykę i dźwięk.Film prezentowany był też na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest, 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (sekcja Panorama) oraz na 40. Ińskim Lecie Filmowym.
Wstęp na projekcję jest bezpłatny za okazaniem wejściówki, którą można odebrać w Osiedlowym Domu Kultury lub w kinie LOT. Zapraszamy! 

Gośćmi spotkania  po projekcji filmu "Stacja Warszawa" bedą:
Janusz Chabior – aktor filmowy i teatralny, zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych m.in.: Kołysanka, Drogówka, Chce się żyć, W sypialni, Różyczka, Daas, Ki oraz serialach: Paradoks, Komisarz Alex, Ojciec Mateusz. Karierę zawodową rozpoczynał od angażu w teatrze, do roku 2006 grał w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Zaraz potem otrzymał angaż do Teatru Rozmaitości w Warszawie, z którym jest związany do dziś. Na deskach swoich sił próbował również jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera - oraz Maciej Cuske - reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych. Jeden z najbardziej cenionych dokumentalistów młodego pokolenia, autor m.in. "Kuracji", "Antykwariatu" i "Na niebie, na ziemi" - o lądowaniu UFO pod Gnieznem, absolwent kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2005), prowadzonego pod kierunkiem Marcela Łozińskiego.

Spotkanie prowadzi Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi oraz w "Szkole Kina" przy Collegium Civitas w Warszawie. Kurator filmowy "Małopolskiego Ogrodu Sztuki" w Krakowie. Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. "Teatru", "Notatnika Teatralnego", "Dziennika. Gazety Prawnej", "Kwartalnika Filmowego", oraz portalu "Filmweb". Recenzent teatralny „Wprost” i „Gazety Krakowskiej”. 

 

See video

Komentarze (1)

nastepny gniot udajacy film

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.