
Taka tematyka imprezy nie dziwi, bo Wleń szczyci się tradycją hodowli i handlu gołębiami od średniowiecza. W tamtych czasach po gołębie do Wlenia przyjeżdżano nawet z Azji i Afryki, a pierwszy targ gołębi odbył się ponoć w 1510 r. Znakiem tej tradycji są coroczne „Urodziny Gołębiarki” obchodzone co roku w środę popielcową i pomnik Gołębiarki od 100 lat będący symbolem miasteczka. Teraz do tych tradycji nawiązuje Międzynarodowy Jarmark, o poszerzonej tematyce, o pszczelarstwo. Organizatorzy chcieliby, aby impreza miała cykliczny charakter.
Atrakcji na pewno nie zabraknie. Na początek, 8 października, o godz. 11:00 warto wybrać się do wleńskiego kina „Za rogiem” na projekcję filmu dokumentalnego „Więcej Niż Miód”. O tej porze w domu kultury otwarcie wystawy fotografii „Gołębie i Pszczoły”
Najważniejsze rzeczy będą się jednak działy na Plac Jarmarkowym (koło Dino). To historyczne miejsce targów gołębi i organizatorzy chcieliby przywrócić mu taki charakter. Tam właśnie o godz. 14. nastąpi otwarcie I Międzynarodowego Jarmarku Gołębia i Pszczoły. A potem: prezentacja gołębi; szkolenie „Jak zostać pszczelarzem”; wystawy przygotowane przez hodowców gołębi i pszczelarzy; warsztaty pszczelarskie; prezentacje Miast Partnerskich (Nowe Mesto, Świeradów, Nowogród Bobrzański, Bytom Odrzański); uliczka kupiecka; pokazy cosplay; wesołe miasteczko; mała gastronomia i inne.
Szczególnie ciekawie zapowiada się retransmisja życia pszczół z pasieki Łąka Izerska – możliwość podejrzenia, co dzieje się w ulu pewnie będzie dużą frajdą.
Nie zabraknie też występów estradowych. O godz. 17.00 zaprezentuje się zespół Czadoman. Potem Jarmarkowy Program Estradowy, w którym wystąpią miejscowi wykonawcy, a od godz. 21.00 taneczna zabawa pod chmurką z DJ’em.
Międzynarodowy Jarmark uzyskał dofinansowanie ze środków Euroregionu Nysa. Wydarzenie ma na celu promocję hodowli gołębi pocztowych oraz produktów pszczelarskich.
Komentarze (1)
Napisz komentarz