Wleń świętuje 800-lecie!

Fot. Przemysław Zatylny

Już w najbliższy piątek (27.06) rusza trzydniowa impreza z okazji 800-tnej rocznicy nadania Wleniowi praw miejskich. W bogatym programie jubileuszu nie zabraknie ciekawych wystaw, wspaniałej muzyki, balów, parad, spektakli, teatralno-historycznych rekonstrukcji, oraz smacznych poczęstunków – słowem czego dusza zapragnie! Najbliższy weekend warto spędzić we Wleniu, bo tu każdy znajdzie coś dla siebie!

Wleń to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miast Dolnego Śląska. Otoczone bujną zielenią Parku Krajobrazowego, przycupnięte nad przepięknym odcinkiem rzeki Bóbr miasteczko, potrafi urzec od pierwszego wejrzenia. W miejscu tym historia łączy się z teraźniejszością, a interesująca przeszłość miasta, wpisana jest niemal w każdy jego fragment. Mija właśnie osiem wieków, od czasu kiedy Wleń otrzymał prawa miejskie, a już w najbliższy weekend, mieszkańcy miejscowości, oraz goście z Czech, Niemiec i całej Polski, spotkają się by z wielką werwą uczcić to pamiętne wydarzenie.

- 800 lat historii, to okres rozmaitości – wielu kultur, wielu religii, wielu narodowości. Ten jubileusz nie jest tylko nasz, we Wleniu żyło i mieszkało bowiem wiele nacji, a miasto przeżywało swoje wzloty i upadki. Było trochę jak mityczny, ognisty ptak feniks, który odradza się z popiołów – mówi Anna Komsta z Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu.
– Bogata historia tego miejsca, która działa się na przestrzeni ośmiu wieków, jest dla nas mieszkańców powodem do dumy, a jednocześnie do poczucia pewnej lokalno-patriotycznej tożsamości, stąd też jedno z przewodnich haseł jubileuszu – „duma i tożsamość”.

Impreza, która w najbliższy weekend odbędzie się we Wleniu to trzy dni niezwykłych wrażeń! Będzie głośno, gwarnie i radośnie – szczudlarze, kolorowe stroje, dawna i współczesna muzyka, seminaria, koncerty, wystawy fotograficzne, bale i parady to tylko cześć z atrakcji, które wspólnie z mieszkańcami, naukowcami i artystami z całej Polski, przygotowało dla swych gości miasto. Pierwszy dzień jubileuszu, uświetni swym występem światowej sławy węgierski wirtuoz fisharmonii – Balazs Szabo. Huczna, głośna i kolorowa parada przejdzie ulicami Wlenia w sobotę. Tego samego dnia, zagra też, zaproszony specjalnie na tę okazję zespół muzyczny Manchester, odbędą się także widowiskowe, średniowieczne rekonstrukcje, dzięki którym przekonamy się, jak osiemset lat temu, wyglądała ceremonia nadania miejskich praw Wleniowi. Gwiazda jubileuszu – Irena Santor, zaśpiewa dla nas w niedzielny wieczór!

Wszystko to – i znacznie więcej już od 27 czerwca od godz. 11-tej. Uroczyste zakończenie jubileuszu, zwieńczone pokazem fajerwerków, odbędzie się w niedzielę, 29 czerwca o godz. 22:30.

Sponsorami Jubileuszu 800-lecia Wlenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tauron Ekoenergia, Terra Tempus, Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych IZERY Spółka z o.o., Pałac Lenno, Pałac Książęcy we Wleniu, oraz Hotel Relaks.
Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta i Gminy Wleń, Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu.
Głównym partnerem przedsięwzięcia jest LGD Partnerstwo Izerskie.
Jubileusz „Duma i tożsamość, 800-lecie Wlenia”, objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

 

 

 

 

 

Komentarze (8)

Widać, że warto odwiedzić Wleń. Piękny jubileusz uroczego miasteczka :)

Jakiś bieg z tej okazji by sie przydał :D

Impreza zacna, tylko po co zapraszają pseudoarcheologów z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy wsławili się głównie... oszczerstwami rzucanymi pod adresem zasłużonych historyków z naszego regionu? Doktoraty po znajomościach, plagiaty zamiast własnych badań i już wydaje im się, że są wielkimi naukowcami. A to tak niestety nie działa. Smarkacz zawsze pozostanie smarkaczem, a pseudonaukowiec pseudonaukowcem. Choć tacy "nałkoffcy" to chyba norma na Uniwersytecie Wrocławskim.

Do Pimpek. Chyba bieg po wino, kiedyś robili dobre Zbójnickie. Powalało na glebe.

Msza Św. w intencji mieszkańców Wlenia nic nie pomoże,jeśli nieroby wleńskie będą dalej unikać pracy,sączyć w bramach i zaułkach tanie trunki,a rajcy na czele z burmistrzem nie będą mieli werwy i pomysłów na nowoczesne rozwiązania w rozwoju ekonomicznym i społecznym miasta. Niech wyruszą do gminy Bałtów w pow. ostrowieckim/ woj.Świętokrzyskie/ i zobaczą jak można zmienić zacofaną gminę, z dużym przed dekadą bezrobociem ,w nowoczesną europejską gminę. Niech zaglądną do Stróż w gminie Grybów i zobaczą nowoczesność idąca w parze z pielęgnowaniem tradycji.A gmina Bobowa- niedawno uzyskała prawa miejskie a jak czysto ,ładnie i nowocześnie /www.bobowa.pl/ Mimo wszystko,jako były już mieszkaniec Wlenia życzę wszystkim jego mieszkańcom wszystkiego najlepszego,sukcesów w życiu osobistym i radości z pracy na rzecz miasta.

Zacofany to ty jesteś, pedałosmrodzie.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.