"Wodnik" inwestuje i obiecuje: koniec z fetorem

Fot. Fotopolska, Zbigniew Rzońca

Jest szansa, że spacerujący nad Bobrem w okolicach ulicy Lwóweckiej w Jeleniej Górze oraz mieszkańcy domów przy tej ulicy odetchną nareszcie pełną piersią. Po nowej inwestycji jeleniogórskiego PWiK Wodnik i modernizacji oczyszczalni ścieków, fetor, który do tej pory zatruwał  życie, ma zniknąć. Umowę na modernizację oczyszczalni podpisano dzisiaj (24 listopada). Prace mają trwać dwa lata.

- Cieszymy się, że wreszcie uda się nam niemal całkowicie zlikwidować odór, który powstaje przy oczyszczaniu ścieków - mówi Katarzyna Wierska - Kuberka, prezes „Wodnika”. - Znaczące ograniczenie tej uciążliwości zapewni hermetyzacja osadników oraz budowa biofiltrów, które będą oczyszczać w nich powietrze - wyjaśnia.

Koniec smrodu

Na tę inwestycję mieszkańcy Jeleniej Góry czekali długo. Nieraz zakrywali nos ( czasy przed pandemią, gdy chodziło się bez maseczek), robiąc zakupy w Tesco lub spacerując nad rzeką Bóbr. Bywały dni, że uciążliwy fetor nie pozwalał na otwarcie okien w domach przy ul. Lwóweckiej.

Gdy zakończy się modernizacja oczyszczalni ścieków, smrodu ma nie być. Tak obiecują szefowa spółki "Wodnik" oraz wykonawca firma Instal Kraków.

Dwa lata prac

"Wodnik" rozstrzygnął właśnie przetarg na przeprowadzenie kolejnego etapu modernizacji oczyszczalni ścieków. Zakończy się ona pod koniec 2022r. i będzie kosztowała prawie 39 mln zł. Niemal 35 mln zł stanowić będzie pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obiekt przy ul. Lwóweckiej zyska wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych, z których najważniejszym jest zwiększenie liczby osadników z 1 do 4, a zatem poprawa retencji ścieków, jak również modernizacja biokompostowni i zwiększenie bezpieczeństwa odbioru i przetwarzania ścieków.

Nowoczesne biofiltry

Obiekt zostanie dodatkowo doposażony, miedzy innymi w podwójną kratę wstępną, co zabezpieczy ciągłość odbioru ścieków w przypadku zatkania jednej z krat, co się często dzisiaj zdarza.

Średniodobowa przepustowość jeleniogórskiej oczyszczalni to 25 000 m3 ścieków na dobę. Ponieważ w mieście jest częściowo kanalizacja ogólnospławna, oczyszczalnia może w okresach deszczowych przyjąć dwukrotnie więcej ścieków.

Biofiltry oczyszczą powietrze z 9 obiektów technologicznych w tym z obiektów ciągu oczyszczania mechanicznego (kraty wstępne i wtórne, piaskowniki, osadnik wstępny) i ciągu osadowego (zbiorniki osadu, stacja odwadniania osadu i kompostownia). Łącznie zostanie wybudowanych 7 biofiltrów o zaawansowanej, dwustopniowej technologii oczyszczania.

wodnik  (1).jpg
wodnik  (2).jpg

Komentarze (9)

Przecież oni to już 4 razy przebudowywali z myślą o "usunięciu fetoru".

Tak się wyprowadza kasę z firmy ,a PO nowym roku prezesina ogłoszenie nowe tatyfy abonamentowe.Abonamentowe bo woda i ścieki nie podrożeją. Wodę PO ostatnim POwiazaniu ze śmieciami ludzie zaczną oszczędzać do granic absurdu.Natomiast na abonamencie się nie da .Cieszcie się ze luzniak jeszcze źródełka przy drodze na perłę nie opomiarowal i ze jeszcze macie dostęp do Bobru i kamiennej.W cieplejsze dni bedzie mozna się umyć i oprać. JAK BARDZO WAM JESZCZE MUSI TA JELENIOGORSKA WŁADZA WAM NAPLUC BYSCIE ZROZUMIELI ZE TO WIEKSZA ZARAZA OD PiS?Za chwilę podatek od nieruchomości,parking,przedszkole,cmentarz,oni tylko tak potrafią rządzić!Dajcie mi pieniądze !A opozycja na diecie juz 6rok coraz bardziej glodna i wściekła co widać na ulicach.Juz nawet dzieci na protesty za zangazowali. Przygodujcie się na kolejne dramaty naszego umiłowanego poznaniaka .

bredzisz znowu to po jest nie dobre anie pis

To kto teraz nie jest na diecie? To kto się teraz tuczy i ciągle mu mało? Wie ktoś?

Hitler Kaczyński i krzyworyj Moravitzky zabijają Polaków.

Profesor Simon: "Kto ma krew na rękach? Grupa prezesa Kaczyńskiego"

Gdzieś ty się schował jak luzniak nowy wspaniały dekret mieszkańcom obwieścił?Nawet sam się wstydził powiedzieć tylko urzędniczki wyslal by się POkretnue tłumaczyły z jego bzdunego pomysłu. Jak trzeba nienawidzieć mieszkańców by im takie swinsto robić?

Kiedys je***o z Celwiskozy teraz z tego g**a... to takie wizytówki Jeleniej Góry!

Jak przychodzi do konkretów to opłotkami czmycha, albo tematy zastępcze znajduje, nie ma jak odwaga chyba, że argumentów brak...

Niestety, nie tylko Lwóweckiej.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.