XX Biennale Fotografii Górskiej

XX Biennale Fotografii Górskiej

Miłośnicy fotografii górskiej przez dwa dni będą mogli oglądać wiele wystaw, brać udział w seminariach i dyskusjach oraz spotkaniach z twórcami podczas XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze – jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, od 40 lat organizowanej w stolicy Karkonoszy. Główne wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej edycji Biennale, poświęconej pamięci Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, zaplanowano od 21 do 22 września.  

Wystawa konkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej w Muzeum Karkonoskim zostanie otwarta 21 września o godz. 12.00. Wystawa towarzysząca – „Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku”, na której zaprezentowane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H.Eckerta, F. Fietschmanna, F. Kratkiego ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych. 21 września o godz. 14.00 wernisaż wystawy „Kiedyś i dziś” w Galerii Pod Brązowym Jeleniem. Jest to wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach, zorganizowanych w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii". 21 września o godz. 15.00 otwarcie kolejnej ekspozycji „Fotografie z rokitnickich zbiorów” w Książnicy Karkonoskiej. Wystawa prezentuje fotograficzną kronikę miasta Rokytnice w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych. Poplenerową wystawę "Samotnia 2018" można będzie oglądać od 21 września w Galerii Korytarz. Wernisaż o godz. 16.00. Wystawa jest efektem międzynarodowego pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia. Swe prace zaprezentuje 28 uczestników z Polski i Czech. Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki Góry - fotografia – wystawa zostanie uroczyście otwarta w Galerii BWA 21 września o godz. 18.00. 22 września w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się Seminarium pt. Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach, początek godz. 10.00. Udział bezpłatny.

XX Biennale Fotografii Górskiej - Jelenia Góra 2018

PROGRAM

21 września 2018 r.

1. Wystawa konkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej
Muzeum Karkonoskie, godz. 12.00
Rozstrzygnięcie jednego z najstarszych konkursów w Polsce poświęconego tematyce górskiej- wystawa laureatów i uczestników wybranych przez Jury konkursu.
Wystawa potrwa do 14 października.

Wystawa towarzysząca: Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku
Wystawa prezentująca początki fotografii w Karkonoszach od lat 60-tych XIX do początku XX wieku.
Pokazane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H.Eckerta, F. Pietschmanna, F. Kratkiego  ze zbiorów Muzeum karkonoskiego w Jeleniej Górze , Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych.
Wystawa potrwa do 14 października.

2. Wystawa: Kiedyś i dziś
Galeria Pod Brązowym Jeleniem JCK, godz. 14.00
Wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii.
Wystawa potrwa do 26 października.

3. Wystawa: Fotografie z rokitnickich zbiorów
Książnica Karkonoska, godz. 15.00
Wystawa prezentująca fotograficzną kronikę miasta Rokytnice w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych.
Wystawa potrwa do 14 października.

4. Wystawa poplenerowa: Samotnia 2018
Galeria Korytarz JCK, godz. 16.00
Wystawa będąca efektem międzynarodowego  pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia. Swe prace zaprezentuje 28 uczestników z Polski i Czech.
Wystawa potrwa do 18 października.

5. Wystawa: Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – fotografia
Biuro Wystaw Artystycznych, godz. 18.00.                                                Wystawa czynna do 13 października

22 września 2018 r.

1. Seminarium: Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach
Książnica Karkonoska, godz. 10.00
Plan seminarium:
Roman Hryciów – spotkanie autorskie
Adam Sobota  - Historia Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze
Pavel Scheufler  – Początki fotografii w czeskich Karkonoszach
Joanna Mielech – Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki - fotografie w górach
Piotr Krzaczkowski – spotkanie autorskie

2. Wystawa: Fotogeniczne Karkonosze
Pałac Bukowiec, godz 18 00
Prezentacja pokazująca w przekrojowy sposób różne tradycje fotografowania w Karkonoszach od lat 60-tych XIX wieku po współczesność .
Wystawa potrwa do 24 października.

Organizatorem Biennale Fotografii Górskiej jest Jeleniogórskie Centrum Kultury. 

XX Biennale Fotografii Górskiej.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.