XX Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych

XX Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych

Wielkie atrakcje czekają  wszystkich, którzy w sobotę 31 maja wybiorą się do Wojcieszowa, gdzie w nieczynnym kamieniołomie Gruszka odbędzie się kolejna edycja Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych.

Spotykają się tam zawodowcy i amatorzy taternictwa jaskiniowego, alpinizmu i zwykłego górskiego wędrowania. Jedni - by rywalizować w  zawsze widowiskowych konkurencjach, pozwalających wyłonić  mistrza. Drudzy – by popatrzeć na imponujące możliwości zawodników, ale także by samemu spróbować namiastki tego sportu na amatorskich ściankach wspinaczkowych czy podczas zjazdu „tyrolką” i – po raz pierwszy – w Otwartych Zawodach Wspinaczkowych.

W kamieniołomie Gruszka mistrzostwa rozgrywane są już od kilku lat. Wcześniej rywalizowano na Połomie - zaanektowanym  potem przez zakłady wapiennicze. Niezmiennie jednak imprezę gości Wojcieszów. To dlatego, że miasteczko nad Kaczawą wiele lat temu odkryli dla speleologii grotołazi z żagańskiego Speleoklubu „Bobry”. Mają tu zresztą swoją bazę.

Organizatorzy zapraszają już w piątek, kiedy można będzie pokibicować grotołazom (lub ich rywalom reprezentującym Wojcieszów) na meczu piłkarskim. W piątek także, pewnie do późnej nocy, pokazy filmów, prelekcje i opowieści.

Właściwe zawody rozpoczną się w sobotę o godzinie 10. Rywalizacja w kilku konkurencjach potrwa do godz. 16. Organizatorzy zapewniają, że na pewno będzie na co popatrzeć. Rozstrzygnięcia, połączone z wręczeniem nagród o godz. 17, a potem jeszcze mnóstwo imprez towarzyszących  takich jak konkurs  pchnięcia kulą i wieczorne ognisko integracyjne z tańcami. W kamieniołomie można będzie spędzić cały dzień, bo dostępne będą punkty gastronomiczne.  A najodważniejsi też będą mogli podjąć wspinaczkową rywalizację, bo organizatorzy przewidują – to tegoroczna nowość – Otwarte Zawody Wspinaczkowe, których początek przewidywany jest na godzinę 11:00.

Organizatorem Mistrzostw jest Speleoklub Bobry Żagań, któremu partnerują: Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA, Urząd Miasta w Wojcieszowie, Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy, Speleoklub Gawra, Stowarzyszenie „Sobieradzik”, Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK Żary.

 

30 maja, piątek:

 • zakwaterowanie (baza badawcza Speleoklubu „Bobry” – „Dziuśkowa chata”, pole namiotowe)
 • 19.00 – mecz: grotołazi/taternicy-Wojcieszów (boisko – orlik) – liczymy na Wasze wsparcie!
 • 21.00 – filmy Rafała Sieradzkiego i Marcina Polara z ubiegłorocznych mistrzostw, prelekcje – miejsce: „Dziuśkowa chata”

31 maja, sobota, kamieniołom Gruszka:

 • 8.30-9.30 – potwierdzenie i rejestracja zawodników zgodnie z regulaminem – biuro zawodów
 • 8.30 – 12:00 – rejestracja osób niestartujących w zawodach – prezent i rabat 10% na posiłki – biuro zawodów
 • 8.45 – joga dla zawodników
 • 9.30 – 9.50 – odprawa przed startem, omówienie trasy zawodów i zadań na trasie, zapoznanie z regulaminem zawodów, losowanie list startowych – biuro zawodów
 • 10.00 – otwarcie 20. Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych
 • 11.00-16.00 – Otwarte Zawody Wspinaczkowe – zawody towarzyskie
 • 16.00-17.00 – zakończenie Mistrzostw
 • po 17.00 – klasyfikacja generalna, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród
 • 17.30 – konkurs Pchnięcie kulą” (7,26 kg)
 • 20.00 – ognisko integracyjne i tańce za Dziuśkową Chatą, imprezę poprowadzi DJ Volt

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.