XXI Ogólnopolski Festiwal GWIAZDY PROMUJĄ

Znakomity prof. Andrzej Jasiński tym razem zagra koncert kameralny wspólnie z kwintetem dętym Filharmonii Dolnośląskiej.

Wielka uczta dla melomanów. Blisko dwa tygodnie spotkań ze wspaniałą muzyką, mistrzami estrady i utalentowanymi młodymi artystami, do których należeć będzie będzie przyszłość naszej sceny muzycznej. W piątek, 14 lutego, rozpoczyna się 21. edycja jednego z najstarszych, najciekawszych i najcenniejszych festiwali organizowanych przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze. W programie seria atrakcyjnych koncertów symfonicznych i kameralnych z udziałem jeleniogórskich filharmoników oraz gwiazd nie tylko polskiej sceny muzycznej.

Każda z dotychczasowych edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Gwiazdy Promują” była nietuzinkowym wydarzeniem, którego wartość wynika już z unikatowej formuły tej renomowanej dziś imprezy. Podczas festiwalu słynni artyści, będący jednocześnie znanymi, wielce cenionymi profesorami polskich uczelni muzycznych, koncertują wspólnie z najbardziej utalentowanymi uczniami, laureatami krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. Dla uznanych artystów, festiwalowych gwiazd to szczególne koncerty, podczas których wskazują oni swoich artystycznych spadkobierców. Dla młodych wykonawców możliwość występu u boku sławnych mistrzów jest bezcennym elementem budowania własnej drogi artystycznej.
Niecodzienny charakter wspólnych występów Gwiazd i promowanych przez nie młodych wykonawców budzi u wszystkich bohaterów festiwalowych koncertów szczególny rodzaj odpowiedzialności za artystyczny poziom tej niecodziennej konfrontacji mistrzowskiego doświadczenia oraz talentu, świeżości i energii ich znakomitych wychowanków, stojących nierzadko, już w pełni sił wykonawczych, na progu własnej kariery. Siłą rzeczy festiwalowe koncerty stają się też naturalną konfrontacją muzycznej tradycji i nowoczesności. A wszystko to z korzyścią dla melomanów, którzy zyskują szansę uczestnictwa w bardzo atrakcyjnych wydarzeniach muzycznych z najwyższej półki, w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie.
Wśród rzeszy wspaniałych wykonawców, jakich jeleniogórska filharmonia gościła podczas dwudziestu dotychczasowych edycji festiwalu, znaleźli się reprezentanci wszystkich polskich, muzycznych ośrodków akademickich. Wielcy profesorowie często promowali tu wybitnych młodych artystów, którzy po latach wracali na festiwalową scenę w rolach profesorskich gwiazd, promujących kolejne pokolenia wykonawców. Tak też będzie i w tym roku. Podczas koncertu finałowego w roli mistrza promującego kolejne pokolenie instrumentalistów wystąpi wirtuoz skrzypiec, Szymon Krzeszowiec, który podczas pierwszej edycji festiwalu występował w gronie promowanych. To najlepiej świadczy o najwyższej klasie tego wydarzenia i jego twórców.
Tegoroczna edycja imprezy będzie swoistym podsumowaniem dwóch dekad historii festiwalu. Jak bogata jest to historia, znakomicie widać na stronach albumu „Gwiazdy Promują”, wydanego przed rokiem przez Filharmonię Dolnośląską dla uczczenia jubileuszu imprezy. Album jest dopełnieniem wystaw fotograficznych, w plastyczny sposób dokumentujących wydarzenie, prezentowanych od lat w foyer filharmonii.
Od 14 do 21 lutego na jeleniogórskiej estradzie koncertować będą znakomici artyści i profesorowie, reprezentujący renomowane uczelnie muzyczne całej Polski. Publiczność posłuchać będzie mogła prowadzących i studentów mistrzowskich klas fortepianu, wiolonczeli, trąbki i skrzypiec. Wystąpią m.in. profesorowie: Andrzej Jasiński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Joanna Domańska z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie - Zdzisław Łapiński oraz inni profesorowie tej uczelni: Mieczysław Szelzer i Marek Polański. Wspólnie ze swoimi uczniami koncertować będzie także prof. Igor Cecocho reprezentujący Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współorganizujący przez lata jeleniogórski festiwal Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie reprezentować będzie doskonale znany jeleniogórskiej publiczności prof. Roman Lasocki, który jest jednym z pomysłodawców festiwalu, jego kierownikiem artystycznym i niestrudzonym promotorem muzyki i muzyków. Prof. Roman Lasocki osobiście poprowadzi słowem festiwalowe koncerty oraz towarzyszące im panele dyskusyjne dla melomanów i uczniów szkół.


Uwaga! Dla czytelników „Nowin Jeleniogórskich” mamy po trzy dwuosobowe zaproszenia na każdy z koncertów tegorocznego festiwalu Gwiazdy Promują. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w środę, 12 lutego, po godz. 14. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „NJ” z zapowiedzią festiwalowych wydarzeń. Zapraszamy!

PROGRAM KONCERTÓW


14 lutego, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa FD
wykonawcy:
prof. Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
prof. Zdzisław Łapiński - wiolonczela
Joanna Gutowska - wiolonczela
Adam Woźniak - wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
program:
Andrzej Panufnik - Koncert wiolonczelowy
Piotr Czajkowski - Wariacje rococo op. 33 na wiolonczelę i orkiestrę
Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
ceny biletów: 30 zł, 20 zł


15 lutego, sobota, godz. 19.00, Sala Koncertowa FD
wykonawcy:
prof. Igor Cecocho - trąbka
Krzysztof Sadowski - trąbka
Aleksander Kobus - trąbka
Maria Miszczak - fortepian
program:
M.in. Antonio Vivaldi, Oscar Böhma, Mirosław Gąsieniec
cena biletu: 20 zł


16 lutego, niedziela, godz. 18.00, Sala Koncertowa FD
wykonawcy:
prof. Andrzej Jasiński - fortepian
Aneta Kolendo - obój
Bartosz Kolendo - klarnet
Tomasz Suchowierzch - fagot
Marcin Rajkowski - waltornia
Alicja Gancarz - waltornia
program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Sonata c-moll KV 457
Wolfgang Amadeus Mozart - Kwintet na fortepian i instrumenty dęte Es-dur KV 452
Ludwig van Beethoven - Kwintet na fortepian i instrumenty dęte Es-dur op. 16
ceny biletów: 30 zł, 20 zł


17 lutego, poniedziałek, godz. 19.00, Sala Koncertowa FD
wykonawcy:
prof. Mieczysław Szlezer - skrzypce
Oriana Masternak - skrzypce
Marek Polański - skrzypce
Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce
Marta Polańska - fortepian
Aleksandra Dallali - fortepian
program:
Johann Sebastian Bach, Georg Philipp Telemann, Alfred Schnittke, Jean-Marie Leclair, Henryk Wieniawski, Pablo de Sarasate, Nathan Milstein, Karol Szymanowski
cena biletu: 20 zł


19 lutego, środa, godz. 19.00, Sala Koncertowa FD
wykonawcy:
Trio Śląskie w składzie:
prof. Joanna Domańska - fortepian
Roman Widaszek - klarnet
Tadeusz Tomaszewski - waltornia
program:
Franciszek Lessel - Grand Trio na klarnet, waltornię i fortepian op. 4
Carl Reinecke - Trio na klarnet, waltornię i fortepian op. 247
Henryk Mikołaj Górecki - Trio Titanic
cena biletu: 20 zł


21 lutego, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa FD
wykonawcy:
Wojciech Rodek - dyrygent
prof. Szymon Krzeszowiec - skrzypce
Sebastian Nowak - skrzypce
Magdalena Sokalska - skrzypce
Agata Kmak - skrzypce
Joanna Kasperczyk - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
program:
Maurice Ravel - Tzigane
Ernest Chausson - Poeme op. 25
Henryk Wieniawski - Fantazja na tematy z opery Faust
Henryk Wieniawski - Polonez D-dur op. 4
Julius Conus - Koncert skrzypcowy e-moll
ceny biletów: 30 zł, 20 zł


Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie koncertów.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.