To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Za dwa lata - powiat karkonoski

Fot. Powiat jeleniogórski

Radni powiatu jeleniogórskiego przegłosowali uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem, o zmianę nazwy powiatu z jeleniogórskiego na karkonoski. Zgodnie z harmonogramem do formalnej zmiany nazwy powiatu zapewne  dojdzie 1 stycznia 2022 r.

Przyjęcie uchwały kończy proces zmiany nazwy powiatu na szczeblu lokalnym. W tej sprawie wypowiadały się samorządy wchodzące w skład powiatu (5 było za, 2 wstrzymały się od głosu, 2 były przeciw) i konsultowani byli mieszkańcy, którzy – uczestnicząc w konsultacjach dość nielicznie – opowiedzieli się zdecydowanie za. Następnym krokiem jest zwrócenie się do ministra spraw wewnętrznych (za pośrednictwem wojewody) o dokonanie zmiany nazwy. Minister może się na to nie zgodzić bez podania przyczyn, ale zważywszy na zdecydowana wolę zmiany, nie należy się spodziewać decyzji negatywnej. Te formalności potrwają jednak jeszcze prawie dwa lata – wszystkie zmiany administracyjne ogłaszane są na dzień 1 stycznia kolejnego roku.

- Propozycja zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski uzasadniona jest w głównej mierze względami identyfikacyjnymi oraz promocyjnymi. Pozytywne rozpatrzenie wniosku powiatu jeleniogórskiego pozwoli na wyraźne zakreślenie różnicy pomiędzy powiatem jeleniogórskim a miastem na prawach powiatu Jelenią Górą, która nie dla wszystkich obecnie jest czytelna, a także pozwoli uniknąć nieporozumień związanych z myleniem nazwy powiatu jeleniogórskiego na przykład z powiatem zielonogórskim - tłumaczą inicjatorzy pomysłu o zmianie. - Stanowić także będzie dopełnienie podejmowanych dotychczas wspólnych działań w zakresie promocji oraz umożliwi podejmowanie nowych, ukierunkowanych na rozpowszechnianie i propagowanie folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowanie lokalnej tożsamości.

Dotychczasowe koszty poniesione przez powiat jeleniogórski związane z przygotowaniem dokumentacji koniecznej do przedłożenia wraz z wnioskiem, wyniosły około 1000 zł. Proponowana zmiana nie będzie pociągała za sobą obowiązku wymiany przez mieszkańców powiatu dokumentów tj.: dowodów osobistych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych.
 

Komentarze (22)

Brawo, cieszę się

Hmm a jaka bedzie rejestracja od stycznia 2022? DKK czy pozostanie DJE?

A może by tak referendum przy okazji majowych wyborów ? Niech prawdziwa większość zadecyduje, a nie wyrywkowa ankieta i radni.

A czy w związku ze zmianą nazwy powiatu, zostaną wyremontowane dziurawe drogi powiatowe?

I kolejne pieniążki z podatków pójdą na tabliczki, pieczątki i całą resztę zmian w nazwie. Wywalanie publicznej kasy na bzdury.

A teraz wypłacą sobie premie, bo im się te pieniądze po prostu należą... Tak się namęczyli... No i wszyscy szczęśliwi!

Fajna promocja powiatu, Jelenia to przeszłość

pokaz głupoty zwyczajnej, po cholere to?

A, czy nie byłoby Salomonowym rozwiązaniem nazwanie powiatu, "Powiatem Jeleniogórsko - Karkonoskim", lub "Powiatem Karkonosko - Jeleniogórskim"? Bardzo wiele osób, turystów już zna i przyzwyczaiło się na obecnej nazwy, po zmianie długo będzie zamieszanie i nieporozumienia, o co chodzi, gdzie to jest, czy to coś nowego itp.

dobry pomysł

Nic tak nie wpłynie na promocję powiatu, jak remonty dróg!

Mam nadzieje , że wojewoda bądź minister odpowie negatywnie na głupotę roku , podobnie jak z podziałem Piechowic na sołectwa.

Zdecydowanie lepszą propozycją będzie likwidacja tego powiatu. Budżet i zadania rozdzielić pomiędzy gminy. Będzie mniej zbędnych starostów, dyrektorów i reszty kadry zarządzającej tą sierotą po AWS.

Połączyć powiat grodzki i ziemski - dzięki temu będzie można pozbyć się kilkuset zdublowanych urzędników. I tak widać, że niewiele robią jak wymyślają sobie takie pierdoły.

Najlepiej na rozwój powiatu wpłynie budowa drogi dojazdowej. Możliwości obecnej drogi są wykorzystane w 100% - promocja powiatu bez możliwości dojazdu? Czy dzięki zmianie nazwy powstanie autostrada do kotliny?

dalej nie podano nam całkowitych kosztów zmiany nazwy powiatu z oszacowaniem kosztu dla firm i mieszkańców, którzy będą musieli wymienić wszystkie dokumenty, zrobić zdjęcia i jeździć do urzędów - DOTARŁO?!

Ostatnie zdanie z artykułu
" Proponowana zmiana nie będzie pociągała za sobą obowiązku wymiany przez mieszkańców powiatu dokumentów tj.: dowodów osobistych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych."

ten pomysł to wierutna bzdura brak poparcia większości mieszkańców 2 gminy sprzeciw powiat powinien być zlikwidowany a budżet przekazany gminom.zmiana nazwy to jakiś idiotyczny pomysł oni się tam nudzą a jak się jedzie coś załatwić na podchorążych zgroza czas stanął momentami bareja by się ubawił

To chyba największe osiągnięcie tych miernych radnych powiatowych.

Wygląda na to że stare przysłowie mówiace że pies jak niema nic innego do roboty to sobie j..a liże tu sie sprawdziło. Przez wiele lat, pokolenia ludzi zakodowały sobie nazwę. Kojarzącą się ze stolicą tego regionu, z geograficzną nazwą kotliny i teraz co zmiana dla zmiany? Oj - durni wybraliśmy na reprezentantów. Znam niestety kilku z nich i to określenie nie jest wcale obraźliwe. Pozdrawiam inaczej myślacych.

Tacy sa pisowcy. W Niemczy przed wizytą premiera pisowski burmistrz Jarosław Węgłowski postanowił się wykazać i zamalował fresk, który od 50 lat zdobił ściany sali rycerskiej niemczańskiego ratusza. Po to, by Morawiecki miał „godne tło” do konferencji prasowej. Pisowski Starosta powiatu jeleniogórskiego Krzysztof Wiśniewski postanowił dokonać rewolucji w nazewnictwie. Po to chyba, by na wieki wieków umocnić swoje nazwisko w rankingu najbardziej idiotycznych decyzji władz samorządowych tego nieszczęsnego kraju. Wiśniewskiego nie interesuje dewastacja lasów naszej pięknej Kotliny przez pisowskie Lasy Państwowe. Wiśniewskiego interesuje własne, rozdęte do wielkości balonu sportowego, ego.

Wbrew opinii publicznej. Skandal.