„Zapomniane rzemiosła w Karkonoszach”

„Zapomniane rzemiosła w Karkonoszach”

W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu do ostatnich dni  maja można oglądać  niezwykłą wystawę fotografii Karela Hnika z Czech. Nie tylko dlatego, że autor jest znakomitym fotografikiem. Świat mieszkańców Karkonoszy, który uchwycił na czarno-białym filmie 30 lat temu, należy już do przeszłości.

Pierwszy był tkacz Matej Pochop. Jeszcze za życia był „żywą legendą”. Mawiano o nim „ostatni karkonoski tkacz”. Karel Hnik z Vrchlabi sfotografował Mateja w jego domu, przy warsztacie pracy.  Tak powstały pierwsze kadry z cyklu „Zapomniane rzemiosła  w Karkonoszach”. Karel Hnik fotografował później nawlekaczki koralików, kołodzieja, drwala zwożącego drewno na rogatych saniach, kowala, koralikarzy z Ponikli, rymarza, gonciarza, snycerza tworzącego figurki Karkonosza. Świata, który Hnik uchwycił w kadrach, już nie ma. Z bohaterów żyje tylko drwal Adolf.  
Karel Hnik z zawodu był operatorem maszyn. Z fascynacji -  fotografikiem. W Konserwatorium Ludowym w Hradcu Kralowym poznał tajniki fotografowania. W 1990 roku został fotografem w czeskim Karkonoskim Parku Narodowym. Aż do emerytury fotografował dla miesięcznika „Krkonose”.
 

DSC_0804.JPG
DSC_0776.JPG
DSC_0777.JPG
DSC_0781.JPG
DSC_0783.JPG
DSC_0786.JPG
DSC_0790.JPG
DSC_0799.JPG
DSC_0801.JPG

Komentarze (2)

Witam Serdecznie
Jeżeli chodzi o rzemiosło w Karpaczu
Zapraszam do Studia Szkła Artystycznego "Pasja" obok Poczty
Można zobaczyć jak powstają szklane dziełka. Tworzymy techniką jak Huty Szkła
Serdecznie Zapraszamy

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.