ZOOM - ZBLIŻENIA 2014: na start Możdżer, Komeda i Penderecki!

Leszek Możdżer zagra w Jeleniej Górze 18 lutego.

Jeleniogórski festiwal filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA, który każdego roku potwierdza swoją klasę, i tym razem zapewni fanom kina i muzyki niezapomniane wrażenia. Po ubiegłorocznym sukcesie artystycznym i frekwencyjnym imprezy organizatorzy zapowiadają kolejne wspaniałe wydarzenia.Festiwal potrwa od 18 do 23 lutego. W programie, oprócz wielkich kinowych atrakcji, także znakomite propozycje muzyczne.

Już w pierwszym dniu imprezy - 18 lutego o godz. 20.30 w sali Filharmonii Dolnośląskiej solowy koncert zagra Leszek Możdżer. Artysta zaprezentuje materiał ze swojej płyty „Komeda”. Album, który został wydany w 2011 r., zawiera 8 utworów instrumentalnych, których kompozytorem jest Krzysztof Komeda. Za ten album Leszek Możdżer odebrał podwójną platynową płytę. Płyta „Komeda”, to hołd złożony polskiemu wyjątkowemu artyście, Krzysztofowi Komedzie, który nie tylko był uznanym pianistą jazzowym i kompozytorem. Znany jest również ze ścieżek dźwiękowych do większości filmów w reżyserii Romana Polańskiego. Podczas koncertu usłyszymy między innymi muzykę z filmów „Nóż w wodzie”, „Prawo i pięść” czy „Rosemary’s Baby”.
Leszek Możdżer to artysta, którego specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Od początku lat 90. zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii „fortepian” i dwa razy z rzędu został uznany Muzykiem Roku (1995-96). Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem i z mieszkającym w Los Angeles Janem A. P. Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do „Finding Neverland” („Marzyciel”). Jest również kompozytorem muzyki do filmu „Wszystkie kobiety Mateusza” w reż. Artura Więcka „Barona”, który prezentowany był na ZOOM-ie w 2013 r. Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem. Występował w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów!), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.
Z muzyką filmową związany jest również drugi, niezmiernie interesujący projekt, prezentowany w ramach festiwalu. 20 lutego, w czwartek, o godz. 21.00 w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, duet - An On Bast i Maciej Fortuna zagrają przetworzoną elektronicznie muzykę filmową Krzysztofa Pendereckiego, między innymi z takich filmów jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Egzorcysta” czy „Szyfry”. Koncert wzbogacą wizualizacje cytujące obrazy z tych filmów, które przygotował VJ Pillow czyli Paweł Wypych. Projekt prezentowany był między innymi na All Soul Jazz Festival w Chicago oraz na słynnym Fringe Festival w Edynburgu, a teraz będzie mogła go zobaczyć jeleniogórska festiwalowa publiczność. Będzie to konglomerat muzyki elektronicznej wykonywanej na żywo (live electronics), jazzu silnie osadzonego w konwencji post-bopu oraz młodzieńczej inwencji artystów. An On Bast czyli Anna Suda jest kompozytorką i performerką. Ma na koncie 5 albumów wydanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA oraz wiele klubowych i festiwalowych koncertów w kraju i za granicą. Jest absolwentką Red Bull Music Academy w Melbourne (2006) oraz laureatką Grolsch Independence Award (2010). Trębacz, Maciej Fortuna, przez czytelników Jazz Forum uznany był dwukrotnie „Nową Nadzieją Jazzu’” (2010, 2011), nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet.Zapowiada się bardzo interesujące wydarzenie, zarówno dla fanów jazzu, muzyki elektronicznej, jak i dla miłośników twórczości Krzysztofa Pendereckiego.
Tego samego dnia, o godz. 22.30 w klubie Orient Expres, przy ul. 1 Maja 77 zagra zespół Poprzytula. Ta opolska grupa tworzy wpadające w ucho, subtelne, elektroniczne brzmienia. Do tej pory mogliśmy usłyszeć efekty ich pracy podczas koncertu na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz gościnnie w programie u Kuby Wojewódzkiego. Zespół jest także laureatem nagrody dla największej osobowości artystycznej Festiwalu Fama, gdzie wygrał 43. Międzynarodowy Konkurs Artystyczny w Świnoujściu, który jest największym interdyscyplinarnym wydarzeniem młodej sztuki i kultury.

NA TYM FESTIWALU PO PROSTU TRZEBA BYĆ!

Bilety na koncerty już w sprzedaży. Szczegóły na: www.zoomfestival.pl

 

Komentarze (1)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.