listopada 24, 2020 10:54 po południu

OKIEM KUBKA. Felietony 2017.
Napisane, zaplanowane...
Wybrał już dla nich nawet okładki...
Marzeniem księdza Kubka było wydawać je na bieżąco...

W rocznicę śmierci naszego PRZYJACIELA, księdza KUBKA, Wydawnictwo AdRem wspólnie z Nowinami Jeleniogórskimi przygotowało kolejny, roczny tomik jego felietonów.  

listopada 19, 2020 09:49 po południu

Dobrze jest uprzytomnić sobie możliwe fortele, aby wiedzieć na co jest się narażonym w sporach z ludźmi nierzetelnymi – w ten sposób Tadeusz Kotarbiński zachęca do lektury “Erystyki, czyli sztuki prowadzenia sporów” Artura Schopenhauera. 

listopada 13, 2020 07:59 przed południem

“Niebezpieczne związki” - jedyna książka, jaką Pierr Choderlos de Laclos zostawił, zapisała się w rzędzie trwałych bogactw literatury francuskiej. Jego dzieło jest podwójnie ciekawe; raz jako nieporównany wyraz doby, w której powstała i którą maluje, po wtóre jako arcydzieło psychologii, mało równych sobie mające.  

listopada 6, 2020 09:07 po południu

Fiodor Dostojewski – mistrz zaglądania do duszy – w czterech nowelach, zawartych w tomie „Opowieści: Białe noce, Cudza żona, Sen wujaszka, Krokodyl”, przedstawia cztery cudownie różne historie. Ich spoiwem jest sam Dostojewski, jego bohaterowie zawieszeni w świecie iluzji, zazwyczaj w hierarchii społecznej gdzieś pośrodku, z marzeniami by być bogatsi, by żyć pełnią życia a nie w duszącej atmosferze ich otaczającej, którą przecież sami tworzą. Pełni przebiegłości i wyszukanych form towarzyskich, pełni grzeczności a zarazem brutalni w swych dążeniach. 

października 30, 2020 09:48 po południu

Największe dzieło hiszpańskiego satyryka i poety Miguela de Cervantesa. Don Kichot z La Manczy zwany także Rycerzem Ponurego Oblicza to pięćdziesięcioletni szlachcic, który pod wpływem literatury rycerskiej postanawia zostać błędnym rycerzem.  Wraz ze swym koniem Rosynantem wyrusza w drogę. Towarzyszy mu wierny giermek Sancho Pansa. Wzorem literackich bohaterów Don Kichot wybiera damę swojego serca, którą nazywa Dulcyneą. 

października 23, 2020 01:32 po południu

Wydana właśnie przez Wydawnictwo MG książka „Zagubiony ptak” Jowity Kosiby zwyciężyła w konkursie polską współczesną powieść obyczajową zorganizowanym w 2016 r. 

października 16, 2020 09:51 przed południem

W kryminalnej powieści Sylwii Skuzy „Tylko nie Mazury” pamiątka z przeszłości może okazać się kluczem do rozwiązania zagadki współczesnej zbrodni. 

października 9, 2020 04:52 po południu

Kolejna z regionalnych propozycji jeleniogórskiego wydawnictwa AdRem, tym razem Przewodnik emocjonalny Ryszarda Grzywacza, to książka - wyznanie miłości Cieplicom z ilustracjami Oliwii Przybysz. Autor „Cieplic z widokiem na Karkonosze” w kilkunastu rozdziałach oprowadza czytelnika po swoim miasteczku. Nie jest to jednak przewodnik tradycyjny!  

października 3, 2020 09:36 przed południem

Książka Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry Karola Szymanowskiego, to piękna, pełna ciepła opowieść o latach spędzonych w Tymoszówce, we dworze na dalekich kresach Rzeczpospolitej. “Opowieść o naszym domu” jest wspomnieniem beztroski lat dziecięcych, atmosfery pogody ducha tamtych dni, radości, nadziei i wszechobecnej muzyki…

września 25, 2020 12:19 po południu

Książka Ethel Liny White “Starsza pani znika” opowiada zagadkową historię jaka zdarzyła się w pociągu. Podczas podróży pociągiem do Anglii z wakacji w górach bliżej nieokreślonego państwa na Bałkanach znika pasażerka. 

września 19, 2020 10:01 przed południem

Z usposobienia Tyrmand był pamflecistą, z talentu i warsztatu – pisarzem własnego, niezapożyczonego od nikogo stylu. “Porachunki osobiste”, pisane plastycznym i barwnym językiem, ze swadą i znajomością rzeczy opisujące zarówno losy Tyrmanda, jak i warszawskie środowisko literackie, wywołały szeroki oddźwięk. 

września 13, 2020 10:38 przed południem

Fergus Hume w “Tajemnicy broszki z opalu” w mistrzowski sposób prowadzi kryminalną i uczuciową intrygę, by w końcu uraczyć czytelnika absolutnie zaskakującymi odpowiedziami.

września 3, 2020 08:16 po południu

Każda rodzina ma swoje tajemnice. Takie, o których pod żadnym pozorem się nie mówi. A najchętniej zabiera do grobu.
„Cyklon” to kolejna książka Przemysława Semczuka – cenionego pisarza związanego z naszym regionem.  

sierpnia 28, 2020 12:33 po południu

„Śląski Kopciuszek” Gabrieli Anny Kańtor jest opowieścią o tym, jak od owego przypadkowego spotkania zmieniło się ich życie, jest gotowym scenariuszem na ekscytujący film! Dla Czytelników będzie to niezapomniana lektura.