Na dachu budynku, w którym znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy w Bolesławcu zostanie wybudowane lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki temu pacjentom będzie można pomóc szybciej i skuteczniej. To ważne, zwłaszcza dla poszkodowanych w wypadkach samochodowych na autostradzie A4 i innych drogach.

O planach budowy lotniska poinformował Kamil Barczyk, dyrektor szpitala powiatowego w Bolesławcu, podczas odbioru nowej karetki dla zespołów ratownictwa medycznego. Nowy, w pełni wyposażony pojazd kosztował ponad 520 tys. złotych i zakupiony został z pozyskanych zewnętrznych źródeł finansowania.

FOT. Starostwo w Bolesławcu

Nowa karetka to jeden z elementów zmian na SOR w Bolesławcu. W najbliższym roku ma nastąpić wymiana taboru w zespołach ratownictwa medycznego, modernizacja szpitalnego oddziału ratunkowego wraz z jego rozbudową o dodatkowe 300 metrów kwadratowych oraz budowa lądowiska szpitalnego. Łączny koszt całej inwestycji przekroczy wartość 20 milionów złotych.

” Budowa lądowiska to zadanie planowane na przyszły rok, do którego obecnie się mocno przygotowujemy” – mówił Kamil Barczyk. Inwestycja o wartości blisko 12 milionów złotych przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów. Lądowisko zaprojektowano na dachu budynku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na czas i bezpieczeństwo transportu pacjenta.

Przebudowa szpitalnego oddziału ratunkowego w Bolesławcu jest priorytetem ze względu na stacjonujące w Borach Dolnośląskich wojska amerykańskie. Drugim powodem jest zwiększona liczba wypadków na autostradzie A4.

Lądowisko przy każdym SOR

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego z połowy 2019 roku nałożyło na placówki mające szpitalny oddział ratunkowy szereg nowych obowiązków.

Szpitale, w których działają SOR-y, zostały zobowiązane do zorganizowania oddzielnego miejsca udzielania świadczeń nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej. W placówkach powinien być zorganizowany gabinet do przeprowadzenia segregacji medycznej pacjentów. Szpitale zostały też zobowiązane do przygotowania pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto rozporządzenie przewiduje, że szpitale, w których działa SOR, powinny mieć lotnisko bądź lądowisko. Dla lądowisk termin wyznaczono do 1 stycznia 2022 roku. Z powodu między innymi pandemii koronawirusa oraz braku wyspecjalizowanego personelu, okres przejściowy zakresie wymagań dla posiadania przy szpitalnym oddziale ratunkowym: miejsca do udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, miejsca do przeprowadzenia wywiadu medycznego, miejsca do izolacji, gabinetów do przeprowadzenia segregacji medycznej, pomieszczeń sanitarno-higienicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, posiadania lotniska lub lądowiska, a także zapewnienia, aby ordynatorem był lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej został wydłużony do 30 czerwca 2022 roku.

FOT. LPR

5 komentarzy

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Narodowy socjalizm pisbolszewizm. Jeżeli tzw. korupcja polityczna, jest korupcją, płatną protekcją lub korupcją wyborczą w rozumieniu art. art. 228, 229, 230 lub 250a kodeksu karnego i staje się ona metodą utrzymywania władzy, to mamy w istocie do czynienia z władzą zorganizowanej grupy przestępczej.

 2. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Jest jedno słowo, które ciśnie się na usta: mafia. PiS stworzył mafię i każdego dnia poznajemy nową odsłonę tej mafii, której cel jest jeden: nagrabić, nakraść, nagromadzić tyle ile się da!

 3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Może lata 2021/22 będą nową „Wiosną Oświecenia”.
  Salvini traci poparcie, AfD straciła 3.miejsce w Niemczech, Szwajcarzy zaakceptowali małżeństwa KGBT, Le Pen znów przegra. Jeszcze pokonanie Orbana i Kaczyńskiego, a Europa zyska nowy oddech.

  A my na naszym lokalnym podwórku pozbadźmy się smoleńskich kłamców Mroza i Machałek.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.