Rondo na skrzyżowaniu ulic Ogińskiego i Różyckiego w Jeleniej Górze miało poprawić płynność ruchu. Na razie nie spełnia swojej roli, bowiem tuż za nim są przejścia dla pieszych. Co chwilę ktoś idzie na ryneczek, do sklepów lub do miasta. Auta stają, by przepuścić pieszych i tworzą się duże korki. Samorząd szuka rozwiązania tego problemu.

Także do Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Jeleniej Górze dotarły sygnały od mieszkańców, że w okolicach ronda tworzą się korki ze względu na fakt, że tuż za i przed rondem usytuowane są przejścia dla pieszych – potwierdza Cezary Wiklik, rzecznik prasowy jeleniogórskiego magistratu. Jak wynika z obserwacji mieszkańców, piesi – korzystając z wprowadzonych niedawno przepisów, które dają im bezwzględne pierwszeństwo, wchodzą na pasy, niezależnie od sytuacji na drodze. Jeden pieszy może zablokować cały ruch.

Monitorujemy od pewnego czasu sytuację w rejonie tego ronda – wyjaśniają pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Jest rzeczywiście trudna, bo na jej złożoność składa się kilka elementów.

Piesi z pierwszeństwem

Dawniej było to zwykłe skrzyżowanie i odległość od przejść była racjonalna. Potem nastąpiły niemal równocześnie dwie zmiany. Powstało rondo, ułatwiające przejazd na obu kierunkach i upłynniające ruch. Ale jego budowa sprawiła, że przejścia dla pieszych znalazły się bliżej ronda. Jednocześnie zmieniły się przepisy z korzyścią dla pieszych, poruszających się po przejściach oraz mających zamiar wejść na przejście. To sprawiło, że konieczne są zmiany.

Odsunąć przejścia od ronda

Przygotowujemy zmiany w okolicach ronda – zapowiadają urzędnicy. Przede wszystkim rozpatrują odsunięcie przejść. Oznacza to, że samochody będą mogły swobodniej wjeżdżać i zjeżdżać z ronda, nie powodując zagrożeń dla pieszych.

-Przygotowanych jest kilka alternatywnych rozwiązań, właśnie poddajemy je analizie – dodają pracownicy MZDiM. Muszą brać pod uwagę interes osób poruszających się, choćby ze względu na wiek, nieco wolniej, a starszych mieszkańców jest na Zabobrzu bardzo wielu. W weekendy ruch w okolicach ryneczku jest bardzo duży, gdyż na zakupy przyjeżdżają klienci z miasta i okolic. To wszystko będzie wymagać obserwacji i ustaleń, mających poprawić wygodę i bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierujących. Na razie nie zapadły żadne decyzje.

10 komentarzy

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Czyli tak: KE jasno mówi: transfery pieniędzy tylko pod warunkiem przestrzegania prawa. TSUE zawiesza Izbę Dyscyplinarną. Gangsterzy narodowi socjaliści pis.bolszewicy od malego kulawego führera Kałcxyńskiego nic sobie z tego nie robi a krzyworyjec MaTi dzieli pieniądze których nie ma. Koniec będzie jak z Turowem upss. Winna opozycja i Niemcy! Ten kraj to dom idiotów.

  • Jak piesi i kierowcy mają rozumieć prawo jeżeli czytamy głupoty takie jak tutaj o przepisach które to dają pieszemu bezwzględne pierwszeństwo?
   Gdzie sutorka tekstu znalazła zapis o bezwzględnym pierwszeństwie? Tego nie mają piesi, a nawet kierowcy na skrzyżowaniu jadąc drogą z pierwszeństwem.

   • Zlikwidować przejścia dla pieszych przy rondzie, przecież oni tam chodzą w kółko jak opętani.

 2. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  KE pozywa Polskę do TSUE za podważenie niezależności Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes urzędu został odwołany przed upływem kadencji.
  ***** ***

 3. Postawić tymczasową sygnalizację na przejściach dla pieszych i obserwować czy to oni spowalniają ruch. To będzie ważną informacją przed decyzją inwestycyjną.

 4. W weekendy nie ma tam żadnych korków. Problem ma miejsce w dni robocze od poniedziałku do piątku

 5. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Narodowy socjalizm PiSbolszewizm likwiduje możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi!

  KRZYWORYJCU patologiczny kłamco i oszuście moravitzky co wam zrobiły samotne matki?!

 6. Np. Stefek albo Wandzia Odpowiedź

  Przed przejściami zrobić jakąś automatyczną barierkę, która opuszczać się będzie jak przed nią będzie minimum 4 osoby, lub mniej pod warunkiem, że będą one czekać dłużej niż 1-2 minuty

 7. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Licznik kar nałożonych na narodowy socjalizm pisbolszewizm.
  Stan na 24-09-2021
  Turów
  11 550 000 PLN do zapłaty

  Daje to 231 TON ośmiorniczek.
  Czego nie wiedziałeś pisoski ******.
  ***** ***

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.