Historyczne zwycięstwo KPR-u. Po karnych!

Niezwykle cenne dwa punkty przywiozły z Chorzowa piłkarki ręcznej KPR-u Jelenia Góra, wygrywając z Ruchem po rzutach karnych. Jest radość, ale i lekki niesmak, bo z przebiegu gry wynikało, że można było ten mecz wygrać w regulaminowym czasie gry.

Ma to znaczenie, bo według nowych przepisów, za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry drużyna otrzymuje 3 punkty (przegrany – 0 pkt.). Gdy po końcowej syrenie na tablicy wyników widnieje remis, mecz rozstrzygany jest w rzutach karnych. Zwycięzca otrzymuje 2 punkty, przegrany – 1.

Mecz w Chorzowie trzymał w napięciu. W pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się uzyskać większego prowadzenia. W 19. momencie gospodynie odskoczyły na 9:6, ale już 4 minuty później był remis po 9. KPR mógł nawet prowadzić, ale karnego nie wykorzystała Martyna Żukowska. Zrehabilitowała się niedługo potem, zdobywając gola. Tuż przed przerwą KPR odskoczył na dwie bramki i prowadził na półmetku 13:11. Niemal przez całą drugą połowę zawodniczki Michała Pastuszki utrzymywały 3-4 bramkową przewagę. Wydawało się, że dowiozą to zwycięstwo do końca. W 54. minucie po trafieniu rozgrywającej znakomite zawody Aleksandry Tomczyk było 27:23 dla KPR-u, ale potem nastąpił zryw Ruchu. Świetnie radziła sobie zwłaszcza Joanna Rodak, która w końcówce zdobyła 4 bramki. Skończyło się remisem po 28. Sędziowie zarządzili serię rzutów karnych. Zaczęła się wojna nerwów. Lepiej radziły sobie w niej jeleniogórzanki. Na rzuty Sabiny Kobzar i Magdaleny Załogi odpowiedziały Karolina Jasinowska i Joanna Rodak. W trzeciej serii, przy stanie 2:2 gola dla KPR-u zdobyła Aleksandra Tomczyk a Magdalena Drażyk nie trafiła w bramkę i jeleniogórzanki wyszły na prowadzenie 3:2. W kolejnych seriach karnych nie zmarnowały Martyna Żukowska i Sylwia Jasińska i pierwszy w historii PGNiG Superligi mecz rundy zasadniczej, zakończony serią rzutów karnych, został rozstrzygnięty korzyść KPR-u Jelenia Góra.
– Ważne są dwa punkty, ale z przebiegu całego spotkania powinny być trzy – przyznał trener jeleniogórzanek Michał Pastuszko. – Bardzo dobrze spisała się bramkarka Martyna Wierzbicka, która trzymała wynik, pozwoliła nam odskoczyć na te 3-4 bramki. Nie potrafiliśmy tego wykorzystać. Wiedzieliśmy, że Ruch jest waleczny, dlatego trzeba było zwiększyć tę przewagę do 6-7 bramek. Nie udało się. Szkoda, bo dziewczyny zasługiwały na 3 punkty.
W najbliższą środę (20 września) KPR gra na wyjeździe ze Startem Elbląg, a w piątej kolejce – 8 października – podejmuje u siebie lidera, Perłę Lublin.
Ruch Chorzów – KPR Jelenia Góra 28:28 (11:13), karne 3:5
KPR Jelenia Góra: wierzbicka, Filończuk, Kolasińska – A. Tomczyk 7, Załoga 6, M. Tomczyk 5, Karwecka i Jurczyk po 4, Żukowska 2, Kobzar, Oreszczuk, Jasińska, Skorwońska, Kanicka.