To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O Gerharcie Hauptmannie w najnowszym "Deutsch aktuell"

Facebook Muzeum Dom Hauptamnna

Jak donosi Muzeum Dom Hauptanna, ukazał się majowo-czerwcowy numer dwumiesięcznika "Deutsch aktuell". To pismo dla uczących się języka niemieckiego i pogłębiających swą wiedzę w tym i o tym języku.

W numerze znaleźć można wielostronicowy tekst "Gerhart Hauptmann - ein scharfer Gesellschaftskritiker" (Gerhart Hauptmann - surowy krytyk społeczeństwa) autorstwa Iwony Płotki.

Tekst powstał dzięki współpracy z muzeum i może być pomocny nie tylko tegorocznym maturzystom. Polecić go wszystkim, którzy swoją wiedzą o Gerharcie Hauptmannie będą chcieli pochwalić się w... języku niemieckim. Znajdziemy w nim m.in. opis drogi twórczej pisarza, kilka słów o naszym muzeum (łącznie z ofertą zwiedzania) czy kilka znanych aforyzmów pisarza.

Każdy z tekstów uzupełnia bogaty słowniczek niemiecko-polski. Zaś dzięki kodom QR możemy obejrzeć dokument filmowy "Gerhart Hauptmann und die Polen" (w j. polskim lub niemieckim) czy spektakl "Gerhart Hauptmann - Ivo Hauptmann. Briefe" (w j. polskim). Obie realizacje powstały w naszym muzeum w dwóch ostatnich latach.

Dwumiesięcznik "Deutsch aktuell" można kupić we wszystkich salonikach prasowych w kraju lub zamówić w poznańskim wydawnictwie Colorfulmedia (www.colorfulmedia.pl)

Komentarze (1)

W 1880 roku Hauptmann chciał wstąpić do armii pruskiej, jednak nie udało mu się zdać egzaminu wstępnego. Rozpoczął zatem naukę w szkole rzeźbiarskiej przy Królewskiej Szkole Artystycznej i Zawodowej w Breslau. W tym miejscu zaprzyjaźnił się z Josefem Blockiem. Przyjaźć ta trwała przez całe ich życie. Niestety przez złe zachowanie i niedostateczną pilność Gehrart został okresowo wydalony ze szkoły. Jednak na prośbę profesora Roberta Härtla został on do niej przywrócony i pozostał tam do roku 1882. W 1914 roku Hauptmann jako jeden z 93 niemieckich naukowców, uczonych i artystów podpisał Manifest dziewięćdziesięciu trzech. Deklarowali oni w nim poparcie dla niemieckich działań wojennych na początku I wojny światowej. Po pierwszym roku wojny Wilhelm II odznaczył Hauptmanna Orderem Czerwonego Orła IV klasy. W 1918 r. dołączył do deklaracji solidarności z republiką, podpisanej przez liczne grono niemieckich intelektualistów. W pierwszych latach republiki niemieckiej był brany pod uwagę jako kandydat na Prezydenta Rzeszy. Proponowano mu również stanowisko Kanclerza Rzeszy. Hauptmann został pierwszym laureatem Tarczy Orła Rzeszy Niemieckiej.